Cyber-nóż ma ratować życie. "Przepisy to uniemożliwiają"

Terapia CyberKnife pozwala na leczenie guzów nowotworowychInstytut Chirurgii Cybernetycznej

Problemy pacjentów z Mazowsza. Pod znakiem zapytania stoi wykonywanie zabiegów ratujących życie chorym na raka w podwarszawskiej klinice w Wieliszewie. Wszystko przez skomplikowane przepisy ministerstwa zdrowia.

Terapia CyberKnife pozwala na leczenie guzów nowotworowych o dowolnej lokalizacji. Jest terapią dla pacjentów z guzami niedostępnymi lub trudno dostępnymi chirurgicznie w mózgu, płucach, wątrobie, prostacie czy trzustce. Dla co najmniej 4 tys. pacjentów onkologicznych rocznie wspomniana terapia jest najlepszą metodą leczenia raka.

Na Mazowszu zabiegi wykonuje Instytut Chirurgii Cybernetycznej w podwarszawskim Wieliszewie. Urządzenie ratuje życie pacjentom od marca ubiegłego roku. Od tego czasu wykonano już 200 zabiegów.

Władze kliniki w Wieliszewie dotychczas wykonane zabiegi traktowały jako inwestycję. Cały personel miał przy tym okazję poznać sprzęt, nauczyć się wykonywać zabiegi i zdobyć doświadczenie. Pacjenci kierowani przez Mazowieckie Centrum Onkologii za zabieg nie zapłacili ani złotówki – mimo, że zabieg kosztuje prawie 30 tysięcy złotych.

Teraz przedstawiciele ośrodka zastanawiają się co dalej, bo nie stać ich już na "działalność charytatywną".

Tylko częściowa refundacja

Władze kliniki chcą, żeby zabiegi refundował Narodowy Fundusz Zdrowia. I tu zaczynają się problemy.

Po pierwsze, NFZ refunduje tylko połowę kosztów. Dlaczego? Cyber-nóż w Polsce jest stosunkowo nową technologią. Obecnie analizuje ją Agencja Oceny Technologii Medycznych. Dopiero po sporządzaniu raportu NFZ będzie podejmować decyzje ws. pełnej refundacji.

Kolejnym problemem są wymogi jakie stawia ministerstwo zdrowia.

- Radiochirurgia CyberKnife nie doczekała się w Polsce własnych rozwiązań prawnych i podlega nieadekwatnym i przestarzałym przepisom prawa sprzed 7 lat, właściwym dla tradycyjnej radioterapii onkologicznej – mówi profesor Waldemar Koszewski, dyrektor Instytutu Chirurgii Cybernetycznej w Wieliszewie pod Warszawą.

- Przepisy te uniemożliwiają legalne świadczenie usług dla pacjentów onkologicznych placówkom medycznym wyposażonych w CyberKnife. Wszyscy czekają na nowe rozporządzenie ministra – dodaje.

Przestarzałe rozporządzenie?

Chodzi o rozporządzenie ministra zdrowia z 2006 roku. Dokument wyznacza ośrodkom radioterapii obowiązek posiadania co najmniej dwóch megawoltowych aparatów terapeutycznych. Taki zapis gwarantuje ciągłość terapii w razie awarii jednego z urządzeń.

Sęk w tym, że placówki w Wieliszewie nie jest stać na zakup drugiego cyber-noża (koszt jednego to 20 mln złotych). Do zakupu pierwszego 15 mln złotych dołożyła Unia Europejska. Mając jedną aparaturę klinika nie spełnia wymogów rozporządzenia, co przekreśla starania o jakąkolwiek refundację.

Władze placówki przekonują, że w rozporządzeniu wystarczy drobna zmiana. Sformułowanie “minimum dwa“ megawoltowe aparaty terapeutyczne trzeba zmienić na “jeden” megawoltowy aparat terapeutyczny.

Stefania Parłoka, prezes wieliszewskiego instytutu przekonuje, że placówkom medycznym do zaspokojenia potrzeb pacjentów wystarczy jeden aparat.

- Zgodnie ze światowym standardem technologii CyberKnife, nie ma przesłanek medycznych ani wymagań technicznych posiadania w placówce medycznej więcej niż jednego aparatu. Nowoczesna terapia obejmuje leczenie jednosesyjne przy niskim ryzyku powikłań (tradycyjna radioterapia obejmuje ok. 4-7 tygodni – red.) codziennego napromieniania. Umowy serwisowe w przypadku awarii CyberKnife przewidują 48 godzinny termin naprawy urządzenia – wyjaśnia prezes Parłoka.

"Brak podstaw do zmiany rozporządzenia"

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy przedstawicieli resortu zdrowia.

- Wprowadzenie zapisu dopuszczającego posiadanie przez ośrodek tylko jednego urządzenia CyberKnife lub GammaKnife w praktyce nie zapewni kompleksowego leczenia w przypadku pacjentów onkologicznych. Realizacja świadczeń z zakresu radioterapii z wykorzystaniem tylko jednego aparatu megawoltowego, nawet przy posiadaniu stosownej umowy z innym ośrodkiem, może zagrażać utrzymaniu ciągłości leczenia i bezpieczeństwu chorych – uważa Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia.

Jak dodał, obecnie metoda wykonywania zabiegów cyber-nożem jest na etapie analizy Agencji Oceny Technologii Medycznych.

- W chwili obecnej brak jest podstaw do nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 7 kwietnia 2006 – nie pozostawia złudzeń rzecznik resortu.

Dla kliniki w Wieliszewie oznacza to jedno: - na razie nie ma szans nawet na częściową refundację zabiegów. Decyzja co dalej ma zostać podjęta w ciągu kilku tygodni. Władze kliniki nie wykluczają, że za zabiegi będą musieli płacić pacjenci.

Obecnie w Polsce, oprócz podwarszawskiego Wieliszewa, cyber-nóż jest również w Gliwicach i Poznaniu. Na Górnym Śląsku aparat działa od 2010 roku, w Poznaniu od kilku dni. Oba ośrodki spełniają wymogi ministerstwa ponieważ dysponują dwoma aparatami do radioterapii: mają cyber-nóż oraz drugi aparat starszej generacji (rozporządzenie ministra nie precyzuje jakiego dokładnie typu mają być to urządzenia).

Bartłomiej Frymus – b.frymus@tvn.pl

Tak pracuje cyber-nóż w Gliwicach:

Materiał o cyber-nożu w Gliwicach
Materiał o cyber-nożu w Gliwicach | TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Instytut Chirurgii Cybernetycznej

Pozostałe wiadomości

Pożar w podwarszawskim Józefowie. Zapaliła się dach szkoły podstawowej. Strażacy przekazali, że nie ma osób poszkodowanych. Trwa akcja gaśnicza.

Pożar szkoły w Józefowie. "Zapaliła się część dachu"

Pożar szkoły w Józefowie. "Zapaliła się część dachu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na autostradzie A2 w okolicy Brwinowa (powiat pruszkowski) zapaliła się naczepa ciężarówki. W środku znajdują się kosmetyki. Na miejscu pracuje kilka zastępów straży pożarnej. Droga w kierunku Poznania jest zablokowana.

Pożar naczepy tira, w środku kosmetyki. Autostrada zablokowana

Pożar naczepy tira, w środku kosmetyki. Autostrada zablokowana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzut składania fałszywych zeznań usłyszał mężczyzna, który twierdził, że padł ofiarą rozboju, podczas którego skradziono mu blisko dwa miliony złotych. Według śledczych, 58-latek był podstawiony, a pieniądze nie należały do niego.

Zeznał, że skradziono mu dwa miliony złotych. Policja: pieniądze nie należały do niego

Zeznał, że skradziono mu dwa miliony złotych. Policja: pieniądze nie należały do niego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybrany na drugą kadencję prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił we wtorek swoich zastępców. Na swoich stanowiskach pozostali: Renata Kaznowska, Tomasz Bratek oraz Aldona Machnowska-Góra. Nową twarzą w zarządzie będzie Adriana Porowska z Trzeciej Drogi.

Rafał Trzaskowski przedstawił zastępców. Nowa twarz w zarządzie miasta

Rafał Trzaskowski przedstawił zastępców. Nowa twarz w zarządzie miasta

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował we wtorek, że stołeczni radni otrzymali projekt uchwały obniżającej tymczasowo ceny za odbiór odpadów, a także projekt uchwały podnoszącej stawkę za przejazd taksówkami.

Tymczasowa obniżka opłat za odbiór śmieci. Zapowiedź prezydenta Warszawy

Tymczasowa obniżka opłat za odbiór śmieci. Zapowiedź prezydenta Warszawy

Źródło:
PAP

Na budowie 18-kondygnacyjnego hotelu na Pradze Południe doszło do wypadku. Poszkodowani zostali dwaj pracownicy, którzy spadli o pięć pięter. Obaj odnieśli poważne obrażenia.

Wypadek na budowie hotelu. Pracownicy spadli z wysokości kilku pięter

Wypadek na budowie hotelu. Pracownicy spadli z wysokości kilku pięter

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy podejrzanych o oszustwa i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Pokrzywdzeni w wyniku ich działalności wycenili straty na kwotę 250 tysięcy złotych. Kilka miesięcy temu śledczy zatrzymali trzech innych członków tej grupy.

Podawali się za bankowców, wyłudzali oszczędności. Szefowie grupy zatrzymani

Podawali się za bankowców, wyłudzali oszczędności. Szefowie grupy zatrzymani

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali podejrzanego o serię kradzieży. 30-latek ukrył się w schowku na pościel, gdy policjanci weszli do mieszkania jego partnerki.

Ukrył się w schowku na pościel. Efektu nie osiągnął, odpowie za liczne kradzieże

Ukrył się w schowku na pościel. Efektu nie osiągnął, odpowie za liczne kradzieże

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci złożyli wizytę 33-latkowi z Mokotowa. Jak podali, miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków, w tym mefedron, amfetaminę i kokainę. Mężczyzna trafił do aresztu.

Miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków

Miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Budowa torów tramwajowych w ciągu ulicy Rakowieckiej pomiędzy Puławską a aleją Niepodległości rozpocznie się w czerwcu - poinformował rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz. W kilku punktach jezdnia zostanie rozkopana, co oznacza spore utrudnienia dla kierowców.

"Rozprują" Rakowiecką w kilku miejscach. Podali termin rozpoczęcia prac

"Rozprują" Rakowiecką w kilku miejscach. Podali termin rozpoczęcia prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stołecznym ratuszu trwają prace nad projektem uchwały zmniejszającej wysokość stawek opłaty za śmieci - napisała do Rzecznika Praw Obywatelskich Agnieszka Jakubowska, dyrektor miejskiego Biura Gospodarowania Odpadami. Odpowiedź ta ma związek z licznymi skargami mieszkańców stolicy na metody ustalania, a także na wysokość stawek za odbiór odpadów. Jeszcze przed wyborami samorządowymi prezydent Rafał Trzaskowski zapowiadał obniżkę opłat od lipca.

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta stołeczny ratusz o obniżkę opłat za śmieci. Miałaby obowiązywać od lipca

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta stołeczny ratusz o obniżkę opłat za śmieci. Miałaby obowiązywać od lipca

Źródło:
PAP

29-latek zerwał złoty łańcuszek kobiecie idącej chodnikiem. Na pomoc ruszyli przechodnie i złapali złodzieja. Okazało się, że to nie pierwszy raz, kiedy 29-latek chciał dokonać kradzieży.

Zaatakował od tyłu, zerwał jej łańcuszek

Zaatakował od tyłu, zerwał jej łańcuszek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca samochodu osobowego uderzył w drzewo pod Grodziskiem Mazowieckim. Nie przeżył wypadku. Na miejscu pracowały służby.

Uderzył autem w drzewo, zginął

Uderzył autem w drzewo, zginął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz podsumował dotychczasowe efekty prac przy budowie wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicą Paryską na Saskiej Kępie. Pierwszy z nich ma być gotowy już w te wakacje.

Dwustumetrowa płyta nowego wiaduktu jest już gotowa

Dwustumetrowa płyta nowego wiaduktu jest już gotowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W rejonie stacji Chotomów (powiat legionowski) pociąg Kolei Mazowieckich śmiertelnie potrącił mężczyznę. Były utrudnienia w ruchu w obu kierunkach.

Śmiertelne potrącenie przez pociąg

Śmiertelne potrącenie przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich potwierdził, że po przerwie jeden pas jezdni na placu Zbawiciela zostanie przeznaczony w sezonie letnim pod ogródki gastronomiczne. Urzędnicy podają też wstępną datę wdrożenia nowej organizacji ruchu.

Ogródki gastronomiczne wracają na plac Zbawiciela

Ogródki gastronomiczne wracają na plac Zbawiciela

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Biblioteka Narodowa zaprasza na koncert z okazji otwarcia Pałacu Rzeczypospolitej. Po występie będzie można pierwszy raz w historii zwiedzić historyczny budynek oraz obejrzeć najcenniejsze skarby Biblioteki Narodowej od zdania "Dąbrówka przybyła do Mieszka" sprzed tysiąca lat, przez rękopisy Fryderyka Chopina do rękopisów "Małgośki" Agnieszki Osieckiej i "Murów" Jacka Kaczmarskiego.

Jego historia sięga XVII wieku. Po raz pierwszy otworzy się dla zwiedzających

Jego historia sięga XVII wieku. Po raz pierwszy otworzy się dla zwiedzających

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl