Co może strażnik miejski?

Jakie są uprawnienia straży miejskiej?
Jakie są uprawnienia straży miejskiej?
TVN24
Jakie są uprawnienia straży miejskiej?TVN24

- Pouczenie, wystawienie mandatu, wylegitymowanie, a wyjątkowych okolicznościach - zatrzymanie. Katalog uprawnień straży miejskiej jest dość szeroki – mówił we "Wstajesz i Wiesz" prawnik Zbigniew Roman.

Dyskusja o uprawnieniach strażników miejskich rozgorzała na nowo po informacji o pobiciu Pawła Surgiela przez dwóch funkcjonariuszy.

W ostatnich latach ich prawa zostały rozszerzone. - W związku z tym niejednokrotnie strażnik może tyle co policjant, aczkolwiek w dużo mniejszych ramach i wyjątkowych okolicznościach – zauważył we "Wstajesz i Wiesz" prawnik Zbigniew Roman.

Jego zdaniem straż miejska to służba, która ma ułatwiać pracę policji. – Ci funkcjonariusze mogą nas pouczyć, wystawić mandat, wylegitymować, a wyjątkowych okolicznościach, gdy istnieje bezpośrednie niebezpieczeństwo popełnienia przestępstwa, mogą nas nawet zatrzymać. Jednak wówczas od razu muszą wezwać policję – przypomniał prawnik.

Można nagrywać strażników

Mecenas nie miał wątpliwości, że każdą interwencję strażników miejskich można nagrywać. – Nie ma przepisów zakazujących rejestrowania pracy funkcjonariuszy. Mogą oni poprosić o przerwanie nagrywania, jeśli uznają, że utrudnia im to interwencję. Co więcej, sami strażnicy mogą rejestrować na wideo swoją pracę. Może być to dowód w postępowaniu – mówił Zbigniew Roman.

Zasadniczo, strażnik nie ma uprawnień to tego by zabrać nam telefon, którym go nagrywamy. Choć istnieją okoliczności, gdy może to zrobić. – Musi mieć pewność, że przedmiot pochodzi z przestępstwa lub zostanie użyty do jego popełnienia, np.: gdy chcemy kogoś tym telefonem pobić – tłumaczy prawnik.

Radiowozem tylko na komendę policji

W ramach swoich uprawnień, strażnik miejski ma prawo założyć obywatelowi kajdanki. – Jednak są to określone przypadki zapisane w ustawie o straży gminnej i o użyciu przymusu bezpośredniego – np.: gdy jesteśmy poszukiwani lub popełniliśmy przestępstwo – wymieniał Roman.

Jeśli strażnicy miejscy podejmą decyzję o umieszczeniu kogoś w radiowozie, to tylko w jednym celu. – Nie ma mowy o przejażdżkach do lasu czy siedziby straży. Jeśli ktoś trafia do radiowozu, to tylko po to, żeby zostać przewiezionym do najbliższego komisariatu policji – podkreślił prawnik.

Co robić jeśli funkcjonariusze narusza prawo w tak oczywisty sposób, jak opisuje to rzekomo pobity mężczyzna? – Możemy się bronić poprzez ucieczkę, wołanie pomocy czy interwencję u policjantów lub osób postronnych. Tak jak zrobił to właśnie ten pan – zauważył Zbigniew Roman.

"Grozili mi śmiercią, wywieźli do lasu"

Przypomnijmy, Paweł Surgiel, zwrócił funkcjonariuszom uwagę, że źle zaparkowali swój radiowóz. Następnie między obywatelem a strażnikami miała wywiązać się awantura. Mężczyzna nagrywał całą interwencję telefonem, co nie spodobało się funkcjonariuszom.

Jak twierdzi Surgiel, strażnicy pobili go. Najpierw miał zostać uderzony drzwiami, potem wykręcono mu ręce, aby zabrać telefon. Mężczyzna został wrzucony do radiowozu, strażnicy potraktowali go tam gazem i wywieźli do lasu. Mieli straszyć śmiercią jeśli nie poda kodu do odblokowania telefonu. Z relacji mężczyzny wynika, że dopiero, gdy udał atak astmy, został odwieziony do domu.

W straży miejskiej zostało przeprowadzone postępowanie kontrolne. Dwaj funkcjonariusze zostali zwolnieni dyscyplinarnie. Obaj zostali zatrzymani. W środę mają zostać przesłuchani w prokuraturze.

jb/b

Pozostałe wiadomości

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl