Chcą więcej bazaru na Banacha

Warszawa

| Fakty TVNTak ma wyglądać TBS, który stanie w miejscu bazarku na Banacha fot. JEMS Architekci

- Trzeba dokładnie określić, jaki rodzaj handlu będzie prowadzony na bazarze Banacha. Można także wydzielić trochę dodatkowego terenu obok hali targowej dla kupców – przekonują członkowie stowarzyszenia Ochocianie i zachęcają do podpisywania się pod uwagami dotyczącymi planu zagospodarowania tego terenu.

"Po dokładnym obejrzeniu projektu planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ul. Opaczewskiej, rozmowach z projektantem i udziale w konsultacjach organizowanych przez Zarząd Dzielnicy Ochota postanowiliśmy przygotować swoją listę uwag" – piszą Ochocianie na swojej stronie.

PRZECZYTAJ WSZYSTKIE UWAGI

Najważniejsze z nich dotyczą przebudowy bazaru na Banacha. – Chcemy zdefiniować rodzaj handlu jaki ma być prowadzony tam w przyszłości. W planie powinno się jasno określić, że to będzie miejsce przeznaczone - tak samo jak teraz - na drobny handel, a nie na hipermarket – tłumaczy Ingeborga Janikowska-Lipszyc, radna Ochoty.

Dzielnica planuje wybudowanie tam bloków komunalnych z galerią handlową na parterze. W nowym budynku ma być 200 pawilonów. W tej chwili na bazarze jest ich prawie cztery razy więcej.

Ochocianie apelują także o wydzielenie dodatkowego miejsca przeznaczonego na targ między LO im. Kołątaja a halami Banacha. Plan zagospodarowania przewiduje tam powstanie placu i jezdni.

Nie chcą przejść podziemnych

Radni zwracają także uwagę na kilka innych zapisów w planie, nie związanych z bazarem. –Niepokoi nas pomysł wybudowania przejść podziemnych pod ul. Grójecką na wysokości ul. Opaczewskiej. Nie chcemy spychać ludzi na siłę do podziemi – tłumaczy Janikowska-Lipszyc. Dlatego wśród uwag jest także apel o rezygnację z ich budowy.

Ochocianom nie podoba się również pomysł poprowadzenia ścieżki rowerowej środkiem parku Opaczewskiego.

– To wbrew wnioskom, które powstały po konsultacjach społecznych. Puszczenie rowerów środkiem parku, w którym często przebywają osoby starsze nie będzie komfortowe ani dla pieszych, ani dla rowerzystów – wyjaśnia Janikowska-Lipszyc i proponuje przesunięcie ścieżki brzegiem parku. – Można też się zastanowić nad wydzieleniem jej wzdłuż ulicy – dodaje.

Uwagi dotyczące planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ul. Opaczewskiej można składać do 6 maja w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego. PKiN, piętro 13, pokój 1349.

par