Capstrzyk na placu Piłsudskiego. Przekazanie ognia i defilada

Wojskowe uroczystości
Wojskowe uroczystości
Źródło: Artur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.pl
Przed Dowództwem Garnizonu Warszawa odbyły się wojskowe uroczystości. W programie był: koncert, złożenie kwiatów i defilada.

Uroczystości w przeddzień Święta Niepodległości rozpoczęło się od odegrania hymnu.

- O godzinie 16.30, na scenie przed Dowództwem Garnizonu Warszawa na ulicy Tokarzewskiego-Karaszewicza odbył się koncert orkiestry wojskowej. Pół godziny później rozpoczęła się lekcja historii – relacjonuje Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się o godzinie 17.30. W programie znalazło się odczytanie Obwieszczenia Komendy Naczelnej Polskiej Organizacji Wojskowej z dnia 10 listopada 1918 r. oraz Niepodległościowy Apel Pamięci.

- Polska nigdy więcej nie może być samotna. Po 15 latach członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim mamy czas realnego wyzwania. Kryzys ukraińsko-rosyjski zburzył dotychczasowy spokój w Europie. NATO wyciąga wnioski. Zachód musi pokazać swoją siłę tu i teraz. Doceńmy obecność na polskiej ziemi ćwiczących ponad tysiąca sojuszniczych żołnierzy - mówił wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak.

W przemówieniu Siemoniak nawiązał do setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej, a także wymarszu pierwszej kompanii kadrowej. Jak mówił, jej żołnierze mieli poczucie, że przyszłość Polski jest przede wszystkim w naszych rękach, a do niepodległości potrzeba silnego państwa, mocnego wojska i gorącego patriotyzmu. - W tych sprawach nic się przez sto lat nie zmieniło - zauważył wicepremier.

- W sprawach bezpieczeństwa Polski nie ma kompromisów - podkreślił Siemoniak. - Mamy nadal do rozwiązania mnóstwo problemów, ale niepodległość jest absolutnym fundamentem - dodał.

Uczestnicy uroczystości złożyli wieńce przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Oficjalne obchody zakończyło symboliczne przekazanie Ognia Niepodległości oraz defilada pododdziałów Wojska Polskiego i innych służb mundurowych.

Marsz w intencji ofiar katastrofy

Z kolei godzinie 18.00 w Archikatedrze św. Jana rozpoczełą się msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej po której wyruszy Marsz Pamięci.

Jego trasa będzie wiodła spod archikatedry przez plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście przed Pałac Prezydencki, a następnie ul. Tokrzewskiego-Karaszewicza na pl. Piłsudskiego przed Grób Nieznanego Żołnierza. Tam kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złoży Jarosław Kaczyński.

Marsz zakończy się przed godziną 22.00.

Ponadto od godziny 18.00 do 22.00 przez Pałacem Prezydenckim będą rozstawione namioty Solidarnych 2010.

Tak wyglądały przygotowania do defilady:

Defilada na placu Piłsudskiego

wp

Czytaj także: