O decyzji Jakuba Lewickiego poinformowała "Gazeta Stołeczna". Konserwator wpisał dawny gmach liceum (dziś szkoła znajduje się przy Hożej) do wojewódzkiej ewidencji, a co za tym idzie - automatycznie znalazły się też w ewidencji warszawskiej.Stołeczny konserwator w rozmowie z nami potwierdził, że otrzymał informację o włączeniu budynków do ewidencji wraz z kartą ewidencyjną. Do ratusza dotarł natomiast na razie komunikat o założeniu karty i urzędnicy zapowiedzieli, że wystąpią o doprecyzowanie tej sprawy.
Budynki pod ochroną
Wpis do ewidencji oznacza, że budynków po liceum nie będzie można przebudować ani rozebrać bez wiedzy konserwatora. Wszystkie plany remontowo-budowlane będą musiały zostać przez niego zaakceptowane. O zabudowie terenu po liceum Hoffmanowej mówi się od lat. Ratusz planował sprzedać działki prywatnym inwestorom i postawić tam dwa wysokościowce sięgające blisko 200 metrów. Chętnych jednak do tej pory nie było, bo na drodze inwestycji stał plan zagospodarowania przestrzennego, a raczej jego brak.
Sporny plan
Przedmiotowe działki przy Emilii Plater znajdują się na terenie Śródmieścia Południowego, dla którego plan - w bardzo burzliwej atmosferze - rada miasta uchwaliła pod koniec ubiegłego roku. Jego zapisy pozwalały łącznie na budowę pięciu wieżowców w tamtej okolicy. Warto przypomnieć, że wojewódzki konserwator, który teraz postanowił wpisać budynku do ewidencji, wcześniej opiniował projekt planu pozytywnie.
Przeciwni budowie wieżowców byli mieszkańcy. Utrzymywali, że na terenie Śródmieścia Południowego powinna pojawić się zieleń i miejsca użyteczności publicznej dostępne dla lokalnej społeczności. Nie zaś wieżowce. Protesty na nic się zdały. Projekt planu przyjęto - po około siedmiu latach przygotowań. Większość jego zapisów (w tym te dotyczące terenu po liceum) uchylił jednak kilka miesięcy później wojewoda mazowiecki. Zdzisław Sipiera wypomniał miastu, że wprowadzając do projektu planu liczne poprawki, nie przedstawiono go do publicznego wglądu między innymi przez mieszkańców. Rada Warszawy odwołała się od decyzji wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Budynki przy Emilii Plater wpisane do ewidencji
Zobacz jakie kontrowersje budziło uchwalanie planu:
Nycz Tower
Nycz Tower
kw//ec