Budują nowe torowiska, kierowców czekają utrudnienia

Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.plBędą utrudnienia w ruchu

Tramwajarze budują trasę wzdłuż ul. Powstańców Śląskich i na ul. Światowida, a to oznacza, że na kierowców czekają nowe utrudnienia w ruchu.

"Od środy, 2 lipca od ok. godz. 23.00 zwężone będą jezdnie ulic Powstańców Śląskich i Górczewskiej przy skrzyżowaniu" - informuje urząd miasta.

Zamknięte będą dwa skrajne pasy obydwu jezdni ul. Górczewskiej, przejezdne pozostaną po dwa pasy w każdym kierunku z możliwością skrętu w ul. Powstańców Śląskich.

Z ruchu wyłączone będzie również po jednym (prawym) pasie obydwu jezdni ul. Powstańców Śląskich przed skrzyżowaniem z ul. Górczewską. Z kolei na wylotach ze skrzyżowania w kierunku ul. Połczyńskiej oraz w kierunku ul. Radiowej kierowcy będą mieli do dyspozycji po jednym pasie.

Weekendowe zmiany w ruchu

Poza tym w weekendy zamykany będzie jeden ze środkowych pasów zachodniej jezdni ul. Powstańców Śląskich od strony ul. Radiowej. Przejezdne pozostaną dwa pasy z możliwością jazdy na wprost przez skrzyżowanie i skrętu w obydwu kierunkach w ul. Górczewską. Zamknięta będzie też droga rowerowa po zachodniej stronie ul. Powstańców Śląskich. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywała do 26 lipca.

Zmiany w organizacji ruchu mają związek z budową trasy tramwajowej wzdłuż ul. Powstańców Śląskich od ul. Górczewskiej do Radiowej. Nową trasę tramwajową za blisko 79 mln zł brutto, wybuduje spółka Balzola. Zarząd Transportu Miejskiego chce, by pierwsze składy pojechały nową trasą w drugiej połowie 2014 roku. Do zbudowania jest ponad 5 kilometrów torów: 3,6 km nowych oraz 1,6 km do przebudowy na rozjazdach i przy skrzyżowaniach z Górczewską i Radiową. W ramach tej samej inwestycji ma zostać zlikwidowane także ostatnie wąskie gardło na Powstańców Śląskich, tuż przed ul. Radiową. Zbudowane zostaną dwie osobne jezdnie.

Prace na Białołęce

Zmiany w organizacji ruchu wprowadzone będą też na Białołęce, gdzie powstaje tzw. tramwaj na Tarchomin. Od 5 do 27 lipca zamknięta będzie ul. Światowida na odcinku od ul. Myśliborskiej do ul. Ćmielowskiej (łącznie ze skrzyżowaniem).

Linia tramwajowa od trasy Mostu Marii Skłodowskiej-Curie do pętli przy ulicy Mehoffera ( około 4,5 km) to długo oczekiwana inwestycja. Do tej pory udało się otworzyć tylko krótki odcinek torów, które kończą się zaraz za zjazdem z mostu Skłodowskiej-Curie.

Będzie miała trzy przystanki: Myśliborska, Tarchomin, Mehoffera. Koszt tego odcinka wyniesie ponad 64 mln zł. Tramwaje pojadą nią pod koniec roku.

Zarząd Transportu Miejskiego planuje dalszy odcinek tej trasy, do pętli Winnica. Będą to kolejne cztery przystanki, trasa tramwajowa zakończy się wtedy w niewielkiej odległości od ul. Modlińskiej. Do Młocin będzie można stamtąd dojechać w 21 minut.

W czerwcu ruszyły prace przy budowie torowiska na Bemowie:

Ruszyły prace przy budowie torowiska
Ruszyły prace przy budowie torowiskaLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Tory na Tarchominie będą specjalnie wyciszane:

Powstaje linia tramwajowa na Tarchomin
Powstaje linia tramwajowa na TarchominDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

kś/ran

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości