- Realizujemy szereg programów badawczych, którym przewodzą zakłady przemysłowe, projektów rozwojowych. W ramach tych projektów opracowaliśmy już wiele urządzeń, wykorzystujących podczerwień, na przykład celownik termowizyjny do obrony strzeleckiej oraz kamerę termowizyjną - powiedział PAP dyrektor Instytutu Optoelektroniki WAT, w ramach którego działa laboratorium, płk dr inż. Krzysztof Kopczyński.
Jak przypomniała z kolei minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, urządzenia budowane przez naukowców z WAT należą do najlepszych na świecie i wszystkich ich zastosowań na razie nie znamy.
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest powołane do tego, żeby finansować badania, które służą wszelkim wdrożeniem. Myślę, że wraz ze wzrostem nakładów z budżetu państwa na finansowanie NCBiR wzrosną również środki realizowane na rzecz obronności i bezpieczeństwa. A wierzę, że wiele z nich będzie wykorzystywanych potem cywilnie - powiedziała minister nauki.
Pokazali "lidara"
Dyrektor Instytutu Optoelektroniki wyjaśnił PAP, że laboratorium pracuje przede wszystkim nad urządzeniami wykrywającymi i emitującymi promieniowanie z zakresu podczerwieni, niewidzialne dla ludzkiego oka.
Zaprezentowano także lidar, emitujący promienie laserowe. Badając np. w jaki sposób rozpraszają się one w powietrzu, można wykryć zanieczyszczenia chemiczne i biologiczne.
Laboratorium Podczerwieni i Termowizji będzie posiadało nową bazę pomiarową, która umożliwi projektowanie i programowanie urządzeń termowizyjnych, szkolenie ich obsługi, kształcenie studentów, a także konstruowanie niektórych ich elementów. Na razie w Laboratoriach w nowym budynku zainstalowana jest połowa urządzeń. Laboratorium osiągnie gotowość na początku roku 2012 r.
PAP/bf