Budowa dobiega końca. Kiedy pojedziemy II linią metra?

Dyrektor ZTM Wiesław Witek o otwieraniu ulic
Dyrektor ZTM Wiesław Witek o otwieraniu ulic
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
Dyrektor ZTM Wiesław Witek o otwieraniu ulicArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

We wtorek ma oficjalnie zakończyć się budowa centralnego odcinka II linii metra. Nie oznacza to jednak, że tego samego z Woli na Pragę ruszą pierwsze pociągi. Ratusz, sanepid i straż pożarna, a na końcu nadzór budowlany muszą najpierw szczegółowo skontrolować inwestycję. Jak długo to potrwa? Z praktyki I linii wynika, że wszyscy mogą się uwinąć w miesiąc, ale formalnie mają na to czas niemal do końca grudnia. Jeśli jednak wykryte zostaną poważne niedoróbki, proces ten może się znacznie wydłużyć.

30 września, według planu, zakończy się budowa siedmiu stacji nowej linii podziemnej kolejki. Potem rozpoczną się odbiory techniczne. Do kiedy potrwają? Ani urzędnicy ratusza, ani przedstawiciele wykonawcy spekulować nie chcą, bo - jak przekonują - to jak długo służby będą sprawdzać drugą linię nie zależy od nich. Służby z kolei przekonują, że na razie nie wiedzą w jakim stanie jest inwestycja. Dlatego konkretnego terminu nie podaje nikt.

6 lat temu wystarczył miesiąc

Punktem odniesienia może być czas odbiorów technicznych czterech ostatnich stacji I linii metra w 2008 roku. Młociny, Wawrzyszew, Stare Bielany i Słodowiec, bo o tych stacjach mowa, zostały oddane pasażerom 25 października, a odbiory rozpoczęły się niemal równo miesiąc wcześniej.

Żeby tak się stało i w tym przypadku, nie tylko nie może być żadnych poważnych niedoróbek, ale i każdy z podmiotów musiałby wydać opinię szybciej, niż pozwalają mu na to przepisy.

Zdążą przed wyborami?

Taki scenariusz ucieszyłby z pewnością władze Warszawy, bo II linia zostałaby otwarta przed wyborami samorządowymi, które odbędą się 16 listopada. Urzędnicy ratusza zapewniają jednak, że nie zamierzają w tej sprawie naciskać.

- Chcemy oczywiście, żeby mieszkańcy mogli korzystać z II linii metra jak najszybciej, ale najważniejsze dla nas jest bezpieczeństwo pasażerów oraz to, żeby wszystko odbyło się zgodnie ze sztuką budowlaną i procedurami – podkreśla rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.

Koniec budowy 30 września

Prześledźmy dokładnie kolejne terminy procedury odbioru inwestycji. 30 września wykonawca musi zgłosić miastu zakończenie budowy i gotowość do przeprowadzenia odbiorów państwowych. O dotrzymanie terminu spokojny jest Mateusz Witczyński, rzecznik wykonawcy centralnego odcinka II linii metra, pomimo, że na stacji Powiśle-CNK praca wciąż wre - wieszane są sufity, a na ścianach mocowane okładziny.

- Oczywiście, że zdążymy. Jeżeli chodzi o trasę, to jesteśmy na końcu testów. Wszystkie systemy już działają i wszystko jest w porządku – mówi Witczyński. – Na stacjach trwają ostatnie prace, jak montaż bramek, czy monitorów i tablic informacyjnych. Na powierzchni kończymy prace brukarskie, sadzenie drzew i ustawianie ławek – wylicza rzecznik.

7 dni ratusza

Po przekazaniu dokumentów do stołecznego ratusza urzędnicy zaczną przygotowywać się do odbiorów.

- Po tym jak wykonawca zadeklaruje gotowość do przeprowadzenia odbioru robót, mamy 7 dni na analizę dokumentów - tłumaczy Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Jak tłumaczy, jeżeli nie będzie żadnych uwag do przekazanych dokumentów, wyznaczamy zostanie termin rozpoczęcia odbiorów.

Elementem tych odbiorów, są odbiory wewnętrzne, które ratusz prowadzi już od jakiegoś czasu. W czasie ich trwania ekipy budowlane nie muszą zniknąć ze stacji. - Małe prace końcowe, typu sprzątanie czy przysłowiowe wkręcanie żarówek nadal mogą być prowadzone – zastrzega rzecznik ratusza.

Zakończenie weryfikacji ratusza - 7 października.

30 dni ratusza

Po wyznaczeniu terminu odbiorów, ratusz ma na ich przeprowadzenie 30 dni.

- Jeżeli kontrola wykaże wady czy błędy, wykonawca może usunąć je z dnia na dzień. Małe uchybienia, jak na przykład obluzowana płytka, mogą zostać usunięte w trakcie odbiorów. Jeżeli są poważniejsze - to odbiory zostaną przerwane – Bartosz Milczarczyk.

Po zakończeniu tych odbiorów rola urzędników z ratusza się kończy.

- Nie mamy żadnego wpływu na to kiedy zostanie wydane pozwolenia na użytkowanie. Zajmować się będą tym zewnętrzne instytucje i nawet niezręcznie byłoby, gdybyśmy mówili o terminach – twierdzi Milczarczyk.

Co istotne, odbiory inwestora, czyli ratusza, nie toczą się równolegle z odbiorami innych instytucji.

Zakończenie odbiorów ratusza (przy założeniu, że wyznaczy termin odbioru na dzień po zakończeniu weryfikacji dokumentów, czyli na 8 października) - 7 listopada.

30 dni sanepidu

Dopiero, gdy przedstawiciele ratusza zakończą swoją pracę, na teren inwestycji wejdą straż pożarna i sanepid. Instytucje mogą przeprowadzać swoje kontrole jedna po drugiej lub jednocześnie. - Wszystko zależy od ustalenia - mówi Dariusz Rudaś, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej.

Na razie żadne dokumenty do sanepidu nie wpłynęły. - Od momentu rozpoczęcia budowy centralnego odcinka II linii metra, nie mamy żadnych swoich udziałów. Z nikim się nie spotkaliśmy. Nikt się do nas na razie o nic nie zwracał - tłumaczy Dariusz Rudaś.

Zgodnie z prawem, po otrzymaniu stosowanych dokumentów, sanepid ma 14 dni na rozpoczęcie procedury, a w sumie miesiąc na dokonanie odbioru. - Jeżeli sprawa jest ważna, to staramy się rozpatrzyć ją jak najszybciej, bez zbędnej zwłoki - dodaje.

Są jednak takie przypadki, że 30-dniowa procedura zostaje przedłużona. - Są to wyjątkowe sytuacje, jeżeli sprawa jest trudna - tłumaczy dyrektor. - Metro jest normalną inwestycją budowlaną, więc nie przewiduje się przedłużania tego terminu - dodaje.

Jeśli opinia sanepidu jest pozytywna, dokumenty są przesyłane do inwestora. A co jeśli wykryte zostaną nieprawidłowości? - Wszytko zależy od tego, jakiego typu jest ta nieprawidłowość. Oceniamy ją pod kątem bezpieczeństwa ludzi. Jeżeli jest to drobne uchybienie, to możemy wydać pozytywną opinię wskazując jednocześnie, że należy dany element poprawić. Podajemy także termin, jaki wykonawca ma na jego naprawę - tłumaczy dyrektor.

Od razu jednak zastrzega, że w kwestiach zasadniczych, gdy chodzi o poważne naprawy nie wyznacza się maksymalnego czasu naprawy. - To jak długo ona potrwa, zależy od wykonawcy - przyznaje Dariusz Rudaś.

Potem ponownie odbywa się kontrola poprawionego elementu, po której sanepid wydaje opinię.

Zakończenie odbiorów sanepidu - 6 grudnia

14 dni straży pożarnej

14 dni na zajęcie swojego stanowiska ma natomiast straż pożarna. - Termin liczony jest od daty formalnego zawiadomienia inwestora, o zakończeniu budowy obiektu budowlanego i zamiarze przystąpienia do jego użytkowania - mówi Cezary Gotowicki ze straży pożarnej.

Jak informuje, na razie do komendy nie wpłynęło zawiadomienie o zakończeniu budowy II linii metra (lub jej części) i zamiarze przystąpienia do jej użytkowania.

- W związku z tym nie rozpoczęły się czynności kontrolno–rozpoznawcze, związane z wydaniem przez komendanta miejskiego straży pożarnej, stanowiska w sprawie zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym - tłumaczy strażak.

Zapewnia jednak, że ze względu na rozmiar inwestycji, odbywają się spotkania z przedstawicielami inwestora i wykonawców, w celu wstępnego zapoznania się przez funkcjonariuszy komendy z rozwiązaniami projektowymi przyjętymi przy realizacji obiektu.

Co jeśli straż wykryje nieprawidłowości? - W przypadku ich stwierdzenia w czasie prowadzonych czynności kontrolno-rozpoznawczych, komendant może wnieść uwagi lub sprzeciw w sprawie przystąpienia do użytkowania obiektu - wyjaśnia Gotowicki.

Strażak przypomina, że straż pożarna nie wydaje pozwolenia na użytkowanie obiektu (w tym pozwoleń warunkowych). - Ostateczną decyzje pozwolenia na użytkowanie obiektu wydaje właściwy inspektor nadzoru budowlanego (PINB lub WINB) - zastrzega Cezary Gotowicki.

Zakończenie odbiorów straży pożarnej (przy założeniu, że odbywa się równolegle z kontrolą sanepidu) - 6 grudnia.

21 dni inspektoratu

Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego to ostatni element proceduralnej łamigłówki. To do niego ratusz składa wszystkie wcześniej otrzymane dokumenty.

- Żadne dokumenty do nas jeszcze nie dotarły. Spotykamy się oczywiście z szefostwem metra, ale za wcześnie na konkrety, ponieważ nie wpłynął do nas żaden wniosek - informuje nas Jaromir Grabowski, dyrektor WINB.

Według procedur, nadzór budowlany na wydanie decyzji ma 21 jeden dni. Dyrektor zastrzega jednak, że może poprosić o uzupełnienie dokumentów. - W takim przypadku termin się odwleka, ponieważ 21 dni liczone jest od daty wpłynięcia kompletnych dokumentów - wyjaśnia Grabowski.

Wykonawca na ich uzupełnienie otrzymuje konkretny termin. - Może być to na przykład 30 dni. Jeżeli tego nie dopełni w terminie, to wydajemy decyzję negatywną - tłumaczy dyrektor WINB.

Dyrektor Grabowski zapewnia jednak, że w tego typu sprawach WINB działa bez zbędnej zwłoki. - Spodziewamy się kilkunastu wniosków. Będziemy rozpatrywać je równolegle, ale decyzje wydamy w jednym momencie - zapowiada. - Możemy również wydawać pozwolenia kolejno zastrzeżeniem jednak, że nie można z nich korzystać do czasu uzyskania pozostałych - dodaje.

W momencie dostarczenia do ratusza pozwolenia na użytkowanie centralnym odcinkiem II linii metra będą mogli pojechać pasażerowie.

Zakończenie odbiorów WINB - 27 grudnia.

A jak będzie?

Z naszych wyliczeń wynika zatem, że nawet jeśli wszystkie podmioty wykorzystałyby maksymalny czas na przeprowadzenie swoich kontroli, II linią pojedziemy jeszcze w tym roku. Jednak, żeby tak się faktycznie stało, musi zostać spełniony jeden kluczowy warunek - żadna z instytucji nie może wykryć poważnych niedoróbek, które wymuszałyby wstrzymanie odbiorów technicznych.

Przejście z II do pierwszej linii metra:

wp/su/b

Przesiadka z pierwszej do drugiej linii metra
Przesiadka z pierwszej do drugiej linii metraTomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl
Pozostałe wiadomości

Na nagraniach ze śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej widać, jak volkswagen z impetem wjeżdża w forda, widać ludzi stojących przy rozbitych autach, porozrzucane przedmioty. Aresztowanych zostało trzech mężczyzn. Ostatni z podejrzanych, który miał spowodować wypadek - Łukasz Żak - jest poszukiwany, wystawiono za nim list gończy. Jak informowała prokuratura, w sprawie wypadku śledczy spotkali się z bezwzględnym mataczeniem i poplecznictwem.

Nagrania z wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Sprawca się ukrywa, prokuratura zszokowana skalą mataczenia

Nagrania z wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Sprawca się ukrywa, prokuratura zszokowana skalą mataczenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Fakty" TVN

Podczas gaszenia pożaru domu w miejscowości Wolkowe strażacy znaleźli spalone ciało 77-letniego mężczyzny. Z ustaleń prokuratury wynika, że to 41-letni syn zmarłego podłożył ogień. Podejrzany usłyszał zarzut zabójstwa oraz znęcania się nad ojcem.

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kręcono w nim "Pana Tadeusza", nowi właściciele zapowiadali powstanie luksusowego hotelu. Deweloperowi przerwała prace sprawa w sądzie. Został oskarżony o uszkodzenie zabytkowego spichlerza, dziś zapadł wyrok. Sąd uniewinnił dewelopera. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkał na szczycie Pałacu Kultury i Nauki. Sokół Franek nie żyje. Jego szczątki na jednym z dachów Pałacu znalazła grupa FalcoFans. Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół przyjrzy się sprawie.

"Żegnaj Franiu, byłeś wspaniałym ojcem". Sokół z Pałacu Kultury i Nauki znaleziony martwy

"Żegnaj Franiu, byłeś wspaniałym ojcem". Sokół z Pałacu Kultury i Nauki znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Wyniesione przejście dla pieszych przy szkole podstawowej na Czarnomorskiej zostało rozebrane na rzecz wyspowych progów zwalniających. Mieszkańcy alarmują, że kierowcy omijają je środkiem jezdni, zamiast zwolnić przed "zebrą". Urzędnicy zapewniają, że to tymczasowa organizacja ruchu, a bezpieczne przejście zostanie przywrócone.

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fabryka narkotyków w niepozornym gospodarstwie sadowniczym w Grójcu. W budynku gospodarczym policjanci znaleźli prawie 150 kilogramów narkotyków. Ich czarnorynkowa wartość to kilka milionów złotych. Pięciu mężczyzn zostało zatrzymanych.

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Źródło:
PAP

Na jednej ze stacji benzynowych w Radomiu doszło do wycieku gazu. Ewakuowanych zostało kilkadziesiąt osób. Zbiornik został uszczelniony. Są utrudnienia w ruchu.

Wyciek gazu na stacji benzynowej. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych

Wyciek gazu na stacji benzynowej. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw w powiatach okalających stolicę, potem w samej Warszawie specjaliści przeprowadzą kompleksowe badania ruchu. Będą zbierać informacje o sposobach podróżowania mieszkańców metropolii, a także dane o ruchu pojazdów.

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 24-letniego mieszkańca Otwocka, który - według śledczych - zaatakował ojca metalową rurką i uciekł. Mężczyzna na trafił do aresztu na trzy miesiące, grozi mu pięć lat więzienia.

24-latek zaatakował ojca metalową rurką

24-latek zaatakował ojca metalową rurką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Patrolujący okolicę Zakroczymia (Mazowieckie) policjanci zauważyli dobrze im znanego 38-latka. Mężczyzna miał do odbycia karę siedmiu miesięcy więzienia. Ale odsiadka była mu nie w smak, dlatego na widok radiowozu, wskoczył do stawu. Chytry plan miał jeden słaby punkt - po krótkim czasie trzeba się było wynurzyć.

Na widok policjantów ukrył się w stawie

Na widok policjantów ukrył się w stawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku tygodni rejon ulic Jasnej, Sienkiewicza, Złotej i Zgoda paraliżują prace budowlane. Z niedogodnościami mierzą się mieszkańcy i kierowcy. Zarząd Dróg Miejskich, wspólnie z Biurem Zarządzania Ruchem Drogowym, strażą miejską oraz policją wprowadzają zmiany w organizacji ruchu.

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował tymczasowy areszt wobec trzech zatrzymanych w sprawie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Ostatni z podejrzanych - Łukasz Żak - jest poszukiwany. Prokuratura poinformowała o wystawieniu za nim listu gończego. W sprawę zamieszane są jeszcze inne osoby, które miały utrudniać postępowanie.

Karany za jazdę po pijanemu, oszustwa i narkotyki. List gończy za sprawcą wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Karany za jazdę po pijanemu, oszustwa i narkotyki. List gończy za sprawcą wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek z Warszawy wyruszył pierwszy konwój z pomocą dla powodzian. Artykuły pierwszej potrzeby zgromadzone na zbiórkach dojadą do Lądka-Zdroju, Nysy i Kłodzka. W środę w podróż wyruszy kolejny, m.in. do Głuchołazów. - Przecież trzeba pomagać. To normalny ludzki odruch - powiedziała jedna z kobiet, wspierająca zbiórkę. Zbierane są także artykuły dla zwierząt.

85 palet artykułów pierwszej potrzeby. Z Warszawy wyjechał konwój z pomocą dla powodzian

85 palet artykułów pierwszej potrzeby. Z Warszawy wyjechał konwój z pomocą dla powodzian

Źródło:
PAP

Dwóch nastolatków w środku nocy przyjechało do Ostrołęki z oddalonego o 60 kilometrów Przasnysza, aby driftować przy jednej z galerii handlowych. Jazda z poślizgiem i piskiem opon została przerwana przez miejscową drogówkę. "Drifterów" odebrali rodzice.

15-latkowie jechali 60 kilometrów, by driftować na parkingu

15-latkowie jechali 60 kilometrów, by driftować na parkingu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z mieszkań przy placu Hallera doszło do pożaru. Do akcji wkroczyli strażacy, którzy prowadzili działania z podnośnika oraz z klatki schodowej.

Dym wydobywał się z okna na ostatnim piętrze. Akcja strażaków

Dym wydobywał się z okna na ostatnim piętrze. Akcja strażaków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dom Studenta nr 7 "Sulimy" położony jest na Służewie. Może w nim zamieszkać 380 studentów. Mają do dyspozycji 130 jedno- i dwuosobowych pokojów. Wkrótce rozpocznie się kwaterowanie pierwszych mieszkańców.

Uniwersytet Warszawski otworzył nowy akademik

Uniwersytet Warszawski otworzył nowy akademik

Źródło:
PAP

Nie miał uprawnień i był pijany. Mimo to wsiadł na motocykl. Na Białołęce wjechał w taksówkę i próbował uciec z miejsca zdarzenia. Został ujęty przez strażnika miejskiego, który podbiegł, sądząc, że będzie walczył o życie motocyklisty.

Pijany motocyklista uderzył w auto, sunął po asfalcie kilkadziesiąt metrów

Pijany motocyklista uderzył w auto, sunął po asfalcie kilkadziesiąt metrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilku pijanych chłopaków przepychało się dla żartu na bulwarach wiślanych. Dla jednego z nich skończyło się to upadkiem, uderzeniem o krawężnik i 7-centrymetrową raną głowy. Uratowali go strażnicy miejscy.

Przepychanki "dla żartu" skończyły się 7-centymetrową raną głowy i krwotokiem

Przepychanki "dla żartu" skończyły się 7-centymetrową raną głowy i krwotokiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pasjonaci historii wydostali z dna Wisły dwa wagoniki z czasów II wojny światowej oraz fragment płyty kamiennej z pałacu Villa Regia, którą w czasie potopu próbowali wywieźć Szwedzi.

"To mogą być wagoniki służące do wywożenia gruzu z getta". Znaleźli je w Wiśle

"To mogą być wagoniki służące do wywożenia gruzu z getta". Znaleźli je w Wiśle

Źródło:
PAP

Prokuratura wyjaśnia okoliczności śmierci noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku pod Mińskiem Mazowieckim. Do sprawy zatrzymano cztery osoby, matka dziecka przebywa w szpitalu.

Ciało noworodka w śmietniku. Prokuratura: zatrzymano cztery osoby

Ciało noworodka w śmietniku. Prokuratura: zatrzymano cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl