Niewłaściwe posługiwanie się materiałami pirotechnicznymi może prowadzić do wypadku i skutkować uszkodzeniem ciała.
- Fajerwerki, petardy, rakiety i rzymskie ognie to materiały wybuchowe! Co roku w sylwestra nieodpowiedzialna zabawa kończy się oparzeniami, okaleczeniami i urwanymi palcami, utratą wzroku, uszkodzeniami słuchu, a nawet śmiercią - informuje spot przygotowany przez Komendę Stołeczną Policji. - Zwykłe "zimne ognie" mogą osiągać temperaturę 650 stopni Celsjusza - ostrzega.
Dekalog użytkownika pirotechniki
Aby utrwalić zasady bezpiecznego korzystania z pirotechniki policja przygotowała spis dziesięciu zaleceń.
W pierwszym punkcie zaznaczono, aby używać środków pirotechnicznych tylko z pewnego źródła, właściwie przechowywanych, z oznaczeniem producenta i polską instrukcją obsługi. W drugim - aby zawsze, ze zrozumieniem tę instrukcję przeczytać i stosować się do jej zaleceń.
"Pirotechnika nie jest dla dzieci! Brak ostrożności może pozostawić straszny ślad na całe życie!" - czytamy w trzecim punkcie.
Pirotechnika nie wybacza błędów
Policja ostrzega też przed korzystaniem z własnoręcznie przygotowanych materiałów pirotechnicznych. W przypadku domowych eksperymentów z takimi materiałami, ubezpieczyciele nie wypłacają odszkodowań osobom, które odniosły obrażenia.
Dalej znalazł się apel o to, by fajerwerki odpalać tylko na otwartej przestrzeni, na czystym, niepalnym podłożu. Dodatkowo nigdy nie powinno się sięgać po materiały pirotechniczne pod wpływem alkoholu. "Twój opóźniony czas reakcji może być przyczyną tragedii." - ostrzegają funkcjonariusze.
Kolejną niewskazaną rzeczą jest strzelanie "z ręki" i pochylanie się nad ładunkami. Można to przypłacić utratą palców lub uszkodzeniami głowy i całego ciała. Należy zadbać nie tylko o siebie, ale też o osoby znajdujące się w pobliżu. Nie wolno strzelać wśród ludzi. Podczas korzystania z materiałów pirotechnicznych trzeba zadbać o pewne umocowanie wyrzutni i rakiet rzymskich i pamiętać, że ich stabilizatory zawsze spadają na ziemię.
Na koniec funkcjonariusze piszą wprost: "Niewłaściwe obchodzenie się ze środkami pirotechnicznymi grozi kalectwem. Pirotechnika nie wybacza błędów i głupoty!".
Bezpieczne korzystanie z fajerwerków
Fajerwerki tylko dla dorosłych
Policja przypomina też, że sprzedaż fajerwerków i petard osobom nieletnim jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.
Ponadto należy liczyć się z tym, że osoby, które zakłócają porządek i ciszę nocną poprzez używanie materiałów pirotechnicznych mogą podlegać karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Ukarani mogą zostać też ci, którzy nieostrożnie obchodzą się z pirotechniką lub w nieuprawniony sposób wytwarzają materiały wybuchowe.
Karą zagrożone jest też sprzedawanie wyrobów pirotechnicznych wyłączonych spod koncesjonowania.
Gdzie powinniśmy kupić materiały pirotechniczne, aby mieć pewność, że pochodzą z pewnego źródła? W tym z kolei pomaga Straż Miejska. Funkcjonariusze rozpoczęli już kontrole stoisk handlowych z petardami i fajerwerkami.
Mundurowi weryfikują, czy wyroby mają odpowiednie atesty, dołączoną instrukcję obsługi w języku polskim, a opakowania nie mają wad mechanicznych - nie są uszkodzone lub naruszone. Ponadto sprawdzają, czy osoby handlujące mają pozwolenie zarządcy na zajęcie danego terenu. I przypominają sprzedawcom o bezwzględnym zakazie sprzedaży wyrobów pirotechnicznych osobom poniżej osiemnastego roku życia.
Bezpieczne odpalanie fajerwerków
kk/gp