Będzie rondo Czterdziestolatka? Decyzja w czwartek

tvnCzy "Czterdziestolatek" będzie miał swoje rondo?

W czwartek stołeczni radni zdecydują, czy skrzyżowanie Alej Jerozolimskich, Al. Jana Pawła II i ul. Chałubińskiego będzie nosić nazwę rondo Czterdziestolatka. Negatywnie tę propozycję zaopiniowały Śródmieście i Ochota.

Nazwa ma nawiązywać do serialu z lat 70. "Czterdziestolatek", którego główny bohater, inż. Stefan Karwowski, prowadzi budowę m.in. pobliskiego dworca Warszawa Centralna.

Budował Warszawę

Z propozycją taką wystąpili radni PO. W swoim wniosku napisali, że "serial i osoba głównego bohatera wywarły niewątpliwie ogromny wpływ na życie mieszkańców Warszawy, Polaków". Podkreślili też, że "tytułowy Czterdziestolatek kojarzony jest ze strategicznymi obiektami miejskimi Warszawy, w tym z dworcem PKP Warszawa Centralna".

Projekt w sprawie nadania skrzyżowaniu nazwy Rondo Czterdziestolatka znalazł się w porządku czwartkowej sesji rady miasta.

Sprzeczne opinie

Propozycja w czerwcu zyskała pozytywną opinię Zespołu Nazewnictwa Miejskiego. Negatywnie zaopiniowały ją natomiast dwie dzielnice, na styku których położone jest skrzyżowanie - Śródmieście i Ochota.

Radni Ochoty zaproponowali, by patronem ronda został zmarły w 2006 r. płk Zbigniew Brym "Zdunin". W Powstaniu Warszawskim dowodził "Żelazną Redutą", czyli Dworcem Pocztowym na rogu Żelaznej i Chmielnej.

Jesteśmy przekonani, że prawdziwi, choć w przeszłości wymazywani ze świadomości zbiorowej, bohaterowie, mają pierwszeństwo w honorowaniu ich nazwiskami ważnych dla Warszawy miejsc. Nie da się bowiem mierzyć tą samą miarą bohaterstwa Dowódcy Żelaznej Reduty i dokonań fikcyjnej postaci, czyli "Inżyniera Stefana Karwowskiego – Czterdziestolatka", skądinąd sympatycznego bohatera serialu telewizyjnego. Są to wartości nieporównywalne - napisali ochoccy radni. Rada Śródmieścia swojej kontrpropozycji nazewniczej nie przedstawiła.

Gierek upadł

Na początku tego roku SLD proponowało, by patronem ronda przy dworcu Warszawa Centralna został Edward Gierek - I sekretarz KC PZPR w latach 1970-1980. Pomysł jednak upadł - negatywnie zaopiniował go Zespół Nazewnictwa Miejskiego i komisja nazewnicza w radzie miasta, więc projekt nie trafił na sesję rady miasta.

Nie jest to jedyna w ostatnim czasie propozycja nazwania ronda imieniem bohatera polskiej komedii. Na początku października mieszkańcy Kamionka chcieli by patronem został Ryszard Ochódzki:

PAP/wp/b

Będzie rondo Ochódzkiego?
Będzie rondo Ochódzkiego?fot. Tomasz Zieliński, film TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn

Pozostałe wiadomości