Przygotuj się na:

JAK DOJECHAĆ NA CMENTARZE?

Na cmentarze we Wszystkich Świętych w Warszawie najlepiej dojechać komunikacją miejską. Ratusz przedstawił, jak i kiedy będą kurować linie cmentarne. Równocześnie urzędnicy zachęcają, aby groby najbliższych odwiedzić wcześniej.

Najnowsze

Będzie mural na wolskiej kamienicy. "Tędy Niemcy prowadzili na egzekucje"

Najnowsze

Damian KwiatkowskiTaki będzie nowy mural

Ścianę przedwojennego budynku przy ulicy Płockiej ozdobi nowy mural. Będzie to hołd dla cywili powstańczej Warszawy. Konkurs na projekt wygrał młody malarz i fotograf.

Pierwszą nagrodę jury, złożone z grafików, historyków i varsavianistów, przyznało Damianowi Kwiatkowskiemu. Młody artysta wkomponował sceny z życia codziennego mieszkańców wojennej stolicy w sylwetkę powstańca.

Plakat i komiks

– Od lat interesuję się Powstaniem Warszawskim. Bogactwo wydarzeń, jakie w sobie zawiera, stanowi dla mnie doskonały temat malarski. Doszedłem jednak do wniosku, że nie należy skupiać się jedynie na jego martyrologicznym kontekście. W swoim projekcie pokazałem, jak wiele postaw wymogła na warszawiakach wojna. Wybrałem stylistykę z pogranicza plakatu i komiksu, która czyni go przystępnym dla młodego widza i pozwala spojrzeć na powstanie z innego punktu widzenia – wyjaśnia Damian Kwiatkowski.

Autor wykona mural za pomocą techniki szablonu na kamienicy przy ul. Płockiej 41. Nieprzypadkowo właśnie tu. - To tędy Niemcy prowadzili na egzekucje mieszkańców Woli oraz personel i chorych stojącego naprzeciwko kamienicy Szpitala Wolskiego – przypomina Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

W kilka dni rozstrzelano około 12 tysięcy mieszkańców, m.in. okolicznych ulic: Szlenkierów, Staszica, Wawelberga, Działdowskiej, Górczewskiej, Płockiej i Żytniej.

ZOBACZ TEŻ NAJDŁUŻSZY MURAL PATRIOTYCZNY:

Najdłuższy mural patriotyczny
Najdłuższy mural patriotycznyMarcin Chłopaś / tvnwarszawa.pl

ran//ec

Źródło zdjęcia głównego: Damian Kwiatkowski

Pozostałe wiadomości