Będzie marsz Rosjan? "Nie ma wniosku, jest prośba o pomoc"

Najnowsze

TVN24Ratusz o przemarszu Rosjan

Rosyjscy kibice, którzy chcą przejść 12 czerwca grupą przed Stadion Narodowy, zwrócili się do ratusza o pomoc. - Jutro się z nimi spotkamy i dowiemy, jakiej pomocy oczekują – mówi Ewa Gawor, dyrektor biura bezpieczeństwa w ratuszu.

O przemarszu Rosjan mówi się od kilku dni. Kibice Sbornej w piątek rano przyszli do ratusza, żeby powiadomić o chęci przemarszu, który planują na 12 czerwca, czyli dzień meczu Polski z Rosją na Narodowym. - To jest pismo z prośbą o pomoc w przejściu kibiców, z punktu widzenia formalnego nie ma wniosku o zgodę na marsz- mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Pokojowe przejście?

I dodaje, że w sobotę władze miasta spotkają się z fanami rosyjskiej ekipy, by dopytać o jaką konkretnie pomoc chodzi.

Ewa Gawor dodała, że nie jest to zgromadzenie publiczne w myśl ustawy. - Nie wpłynął wniosek, tylko prośba o pomoc w przejściu grupy na stadion - mówi dyrektor. - Nie będzie problemu, żebyśmy kibicom rosyjskim pomogli - dodaje. I zaznacza, że tego dnia na Narodowy będzie kierowało się blisko sześćdziesiat tysięcy fanów. - W ramach tej grupy też będą rosyjscy - dodaje Gawor.

Czy kibice innych drużyn narodowych mogą też liczyć na pomoc ratusza? - Jeżeli się zgłoszą Grecy, czy inni kibice, to będziemy pomocni - odpowiada Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Fani zza naszej wschodniej granicy już wcześniej przekonywali, że chodzi im jedynie o pokojowe, nie mające kontekstu politycznego, przejście od Muzeum Wojska Polskiego na Stadion Narodowy na dwie godziny przed meczem. Dotyczyłoby to fanów, którzy mają bilet na spotkanie Polski z Rosją.

12 czerwca Rosjanie obchodzą również Dzień Rosji.

ran//ec