Będą poidełka dla ludzi i zwierząt

Najnowsze

archiwum TVNWarszawa będzie miała nowe poidełka (zdj. ilustracyjne)

Poidełka z czystą wodą pojawią się wkrótce na warszawskich ulicach, m.in. na placu Zbawiciela i w okolicy Starego Miasta. Jak będą wyglądać? Na razie nie wiadomo, ratusz ogłosił właśnie konkurs na ich koncepcję.

Poidełka są efektem ubiegłorocznego budżetu partycypacyjnego. Autorem pomysłu pod hasłem "Pij Warszawo" był Maciej Czaplicki.

- Poidełka będą montowane na terenie całego miasta. Wstępnie w projekcie wskazano 25 miejsc – mówi wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Wśród nich jest m.in. plac Bankowy, plac Zbawiciela, pl. Unii Lubelskiej i pl. na Rozdrożu. Pojawią się też na skrzyżowaniu ul. Dobrej i Tamka, na Bulwarze Grzymały Siedleckiego oraz w okolicy Starego Miasta.

To tylko kilka lokalizacji. Pełna lista zostanie ogłoszona po rozstrzygnięciu konkursu.

Projekt wyłoni jury

Olszewski podkreśla, że urzędnicy chcą znaleźć jak najlepszą formę poidełka. - Taką, aby mogła się stać standardem tego typu urządzeń w Warszawie także i w kolejnych realizacjach. Istotne jest również znalezienie rozwiązań technicznych, które zapewnią ich łatwy montaż i późniejsze bezproblemowe użytkowanie – wyjaśnia wiceprezydent.

Konkurs na koncepcję organizowany jest wspólnie z Oddziałem Warszawskim SARP i Fundacją Bęc Zmiana. Nadsyłane prace oceni 10-osobowy zespół złożony m.in. z przedstawicieli władz Warszawy i Politechniki Warszawskiej. W jury zasiądzie też Maciej Czaplicki – autor zwycięskiego wniosku do budżetu partycypacyjnego.

"Zwycięzca konkursu otrzyma 20 tys. złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej" – zapowiadają miejscy urzędnicy. Nagroda za drugie miejsce to 15 tys. zł, a za trzecie – 10 tys. zł.

Dla ludzi i zwierząt

Projekt "Pij Warszawo" zdobył 1240 głosów. Poidełka mają być montowane w miejscu istniejących hydrantów podziemnych.

"Takie źródełka są powszechnie spotykane w miastach Zachodu, a przede wszystkim Południa. Umożliwiają gaszenie pragnienia mieszkańcom i turystom, a dzięki ładnemu wzornictwu stanowią element małej architektury ulicznej, stają się wręcz symbolami miasta" – argumentował Czaplicki.

Sugerował też, że każde poidełko powinno mieć trzy krany: dla dorosłych, dzieci i – tuż przy ziemi – dla zwierząt. "Przepływ wody następowałby po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Niewykorzystana woda byłaby odprowadzana do kanalizacji burzowej" – precyzował autor.

Koszt projektu oszacował na około 450 tys. zł.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie należy składać do 31 stycznia br. do godz. 15.00 na adres: Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich, ul. Foksal 2, 00-366 Warszawa. Wyniki konkursu poznamy ostatecznie 14 kwietnia.

Czytaj też o innym projekcie z budżetu partycypacyjnego - placu zabaw dla dorosłych:

Plac zabaw dla dorosłychArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

kw/b

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN