Awantura o mieszkania komunalne. "Przez nie Berlin tonie w długach"


Po kilkugodzinnej i bardzo burzliwej debacie Rada Warszawy przyjęła dwa programy dotyczące kształtowania polityki mieszkaniowej. Przeciwko było kilku radnych Prawa i Sprawiedliwości, a także przedstawiciele lokatorów, stanowczo protestujący podczas całej dyskusji.

Chodzi o dwa dokumenty: "Polityka Mieszkaniowa - Mieszkania 2030" i Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Warszawy na lata 2018 – 2022. Ich założenia opisaliśmy na tvnwarszawa.pl w środę. To między innymi remonty pustostanów, zaprzestanie opalania lokali komunalnych węglem i zwiększenie zasobu miejskich mieszkań.

Lokatorzy obecni na sesji od początku przekonywali, że założenia programu to "urzędnicza nowomowa", w której nie ma żadnych konkretnych propozycji dla najuboższych realnie poprawiających ich warunki.

Protest na sali

Z każdą kolejną minutą atmosfera na sali była coraz bardziej nerwowa. Kiedy na mównicę wyszedł wiceprezydent Michał Olszewski, aby zaprezentować radnym założenia programów,- lokatorzy zaczęli krzyczeć. "Ratusz na bruk, bruk na ratusz", "Mamy dość", "Dlaczego kłamiecie?" - słychać było z widowni zapełnionej lokatorami. - Nas nikt nie słuchał przez 10 lat, teraz nas nie uciszycie - powiedział obecny wśród protestujących Antoni Wiesztort z Kolektywu Syrena.

Przewodnicząca rady Ewa Malinowska-Grupińska (PO) uznała, że "w takiej atmosferze nie da się pracować" i ogłosiła przerwę. Pomogło. Po kilkunastu minutach atmosfera na sali uspokoiła się, a na mównicę wrócił Olszewski.

- Nasz program zakłada zwiększenie liczby mieszkań komunalnych. Uważamy, że one są potrzebne po to, by spełniać cele społeczne, które są na nas jako miasto nałożone - mówił. Dodał, że "nie tylko ilość jest ważna, ale i jakość tego zasobu". Zapowiadając zmiany, jakie mają nastąpić w miejskich lokalach, czyli m.in.: wyposażenie w toalety i kuchnie, i podłączenie do centralnego ogrzewania. Podkreślił też, że miasto planuje zarezerwować 40 milionów na remonty pustostanów w latach 2018-2019.

Wystąpienie wiceprezydenta Olszewskiego, delikatnie mówiąc, nie spotkało się z ciepłym przyjęciem ze strony obecnych na sali lokatorów. Wielu z nich zabierało głos publicznie, z mównicy, zarzucając władzom Warszawy serie niedomówień.

"Prezydent zapowiedział, że do 2030 roku ratusz zbuduje 15 tysięcy "mieszkań miejskich". Definicja ta jest nieostra. Istnieje ryzyko, że władze używają jej intencjonalnie i większość budowanych lokali będzie przeznaczona nie dla ubogich (...), a dla osób majętnych. Obawę tę potwierdzi Wieloletni Program...", z którego wynika, że liczba mieszkań komunalnych wzrośnie o... 589" - czytamy w oświadczeniu przygotowanym przez Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów.

Oprócz tego lokatorzy wiele razy podnosili, że "program tworzony jest na lata, a zmiany potrzebne są tu i teraz". Michała Olszewskiego nazwali zaś "statystycznym prezydentem", który operuje tylko na liczbach niemających wiele wspólnego z rzeczywistą sytuacją lokatorów. - Radnym powinno się urządzić wycieczkę po mieszkaniach socjalnych, wtedy zobaczą, jak żyją warszawiacy - wykrzyczała jedna z lokatorek.

Pojawiło się też kilka konkretnych propozycji. W tym najczęściej - dofinansowanie do rachunków za energię elektryczną dla osób z mieszkań ogrzewanych w ten sposób, a po drugie - zwolnienie zadłużonych mieszkańców z odsetek od głównego długu, co proponowała wielokrotnie radna Paulina Piechna-Więckiewicz.

Radny prawicy o "Murzynach i Arabach"

Z niemałym zaskoczeniem przyjęto przemówienie nowego radnego Tomasza Mysłka, reprezentującego Prawicę Rzeczpospolitej. Przekonywał bowiem, że powinno się odchodzić od inwestowania w mieszkania komunalne, a wręcz przeciwnie - sprzedawać je. Jako argument podał przykład Berlina, który - jego zdaniem - "tonie przez to w długach sięgających miliardy euro".

- To wina socjalistów i komunistów, którzy rządzą tym miastem i wydają pieniądze na mieszkania komunalne i domy kultury dla Arabów i Murzynów - stwierdził. - Nie powinno być dopłat na czynsze czy inne historie - dodał.

W odpowiedzi radna Piechna-Więckiewicz zarzuciła mu, że tego typu uwagi są niestosowane. Natomiast radni z Prawa i Sprawiedliwości - widząc konsternację, jaka powstała po wystąpienia Mysłka - wielokrotnie podkreślali, że "nie jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości".

Kariera Mysłka w radzie miasta jest bardzo krótka. Dołączył do niej ledwie przed dwoma tygodniami, zastępując radnego Macieja Stasiaka (zrezygnował). Mysłek w wyborach startował z list PiS, ale - jak wspomnieliśmy - reprezentował na nich Prawicę Rzeczpospolitej.

Programy przyjęte

Po wyczerpaniu listy mówców głos ponownie wrócił do wiceprezydenta Olszewskiego. - Dziękuję wszystkim za przeczytanie dokumentu - powiedział na wstępie, po czym odniósł się do części zarzutów. Ponownie przekonywał, że liczba lokali komunalnych nie zmniejszy się - a wprost przeciwnie.

Zaś w kwestii braku lokali socjalnych powiedział, że te będą one wyodrębniane z obecnych lokali komunalnych. - Jeśli chodzi o dopłaty do rachunków za prąd, rozumiem ten postulat, absolutnie jestem za tym aby podnieść wysokość dodatków energetycznych, budżet państwa na to stać - powiedział. Dodał, że "w Warszawie trzy tysiące rodzin otrzymuje pomoc od miasta między innymi na opłaty za ogrzewanie".

Ostatecznie zarówno Polityka Mieszkaniowa – Mieszkania 2030, jak i Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Warszawy na lata 2018 – 2022 zostały przyjęte przez Radę Warszawy.

[object Object]
"100 tysięcy mieszkań do 2030 roku" TVN24
wideo 2/4

Karolina Wiśniewska

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl