Wspólne czytanie rozpoczęło się o godzinie 12.00, na schodach Pałacu Kultury i Nauki.
- To wydarzenie obywatelskie. Aktor jest obywatelem i chce się czuć obywatelem. Wobec tego, chce być używany do czytania konstytucji - powiedziała aktorka i reżyser Irena Jun. Podkreśliła, że fragmenty preambuły odczytała ze wzruszeniem. - Konstytucji nie czyta się na co dzień - dodała.
Organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta Stołecznego Warszawa i Teatr Studio. - Konstytucja jest dokumentem, wokół którego toczą się w tej chwili dość istotne spory. To dobry czas, żeby w 20. urodziny uświadomić sobie, co w niej jest - powiedział dramaturg Teatru Studio Wojciech Zrałek-Kossakowski.
Dodatkowo, z ustawionych przy teatrze głośników przechodnie mogli usłyszeć treść polskiej konstytucji odczytywaną w trzech językach: po polsku, ukraińsku i wietnamsku.
Obchody Obywateli RP
Swoje obchody w niedzielę zorganizowało również stowarzyszenie Obywatele RP. Jego członkowie i sympatycy spotkali się o godzinie 16.00 przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu.
- Przyjdźcie, dołączcie do nas. Zwracamy się do wszystkich, którym leży na sercu demokracja i prawa człowieka – apelowali w mediach społecznościowych.
Przegłosowana w referendum
Konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 roku. Poprzedziło ją referendum, które odbyło się 25 maja. Za przyjęciem nowej ustawy zasadniczej opowiedziało się 52,71 proc. głosujących. Przeciw było 45,89 proc. Natomiast frekwencja wyniosła 42,86 proc.
16 lipca konstytucję podpisał prezydent Aleksander Kwaśniewski, po czym 17 października weszła w życie. Od tego czasu była dwukrotnie nowelizowana. Jest złożona z preambuły i trzynastu rozdziałów. Zgodnie z ustawą zasadniczą, ustrój Polski opiera się na podziale i równowadze władz ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej.
20
kw/b