Afera reprywatyzacyjna. "Zarzuty korupcyjne na 47 milionów złotych"

[object Object]
Kolejny akt oskarżenia w sprawie reprywatyzacjiTVN24
wideo 2/2

Śledczy przesłali do sądu kolejny akt oskarżenia w aferze reprywatyzacyjnej. Dotyczy dziewięciu osób, między innymi urzędników i adwokatów - powiadomił w poniedziałek na konferencji Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

- Ten akt oskarżenia, który dziś prezentujemy i który wpływa dzisiaj do sądu, dotyczy dziewięciu osób: adwokatów, w tym byłego dziekana stołecznej palestry - powiedział podczas briefingu Ziobro. - Dotyczy też bardzo ważnych, wpływowych urzędników urzędu miasta stołecznego Warszawy podległych pani prezydent Gronkiewicz-Waltz - dodał.

Zaznaczył, że w akcie oskarżenia mowa "nie tylko o bardzo dużych nieprawidłowościach", ale także o łapówkach. Podkreślił też, że wspomniani urzędnicy ratusza odegrali "w przestępczym procederze pierwszoplanową rolę", "przy wsparciu i pomocy adwokatów".

"Zarzuty korupcyjne"

Jak tłumaczył Michał Ostrowski, dyrektor Departamentu ds. Przestępczości Gospodarczej w Prokuraturze Krajowej, akt oskarżenia dotyczy łącznie 15 adresów, między innymi Chmielnej 70, Mokotowskiej 63 i Karowej 14.

Głównymi oskarżonymi - jak wskazał Ostrowski - są: Jakub R. (były wicedyrektor nieistniejącego już Biura Gospodarki Nieruchomościami), adwokaci: Grzegorz M. i Robert N., biznesmen Janusz P. oraz Marzena K., była urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości. Oprócz nich akt dotyczy rodziców Jakuba R.: Aliny D. i Wojciecha R., a także Joanny O. i Mariusza L.

- Główne zarzuty to są zarzuty korupcyjne, zarzuty na 47 milionów złotych, które oskarżeni między sobą wręczali i przyjmowali w zamian za bezprawne decyzje reprywatyzacyjne - powiedział. - To największa łapówka, gdy chodzi o akty oskarżenia w historii polskiej prokuratury - dodał Ostrowski.

Jak podano w komunikacie Prokuratury Krajowej, Jakub R, "wymusił na Marzenie K., Januszu P. i Robercie N., aby za podjęcie korzystnej dla nich decyzji administracyjnej, fikcyjnie odsprzedali Grzegorzowi M. 50 proc. praw roszczeń do tej działki".

Poza korupcją, śledczy oskarżyli wskazane osoby o dokonanie oszustw w kwocie nie mniejszej niż 13 milionów złotych. "Do oszustwa miało dojść w związku z uzyskaniem prawa własności i użytkowania wieczystego do nieruchomości położonej w Kościelisku (…). Odpowiedzialnymi za popełnienie tego przestępstwa są Jakub R., jego matka Alina D, jego ojciec Wojciech R., adwokat Robert N. oraz Mariusz L. i Joanna O." podała prokuratura.

155 śledztw

Ostrowski sprecyzował, że akt oskarżenia wpłynął w poniedziałek do Sądu Okręgowego w Warszawie i jest to już drugi akt oskarżenia w związku z tzw. aferą reprywatyzacyjną. Pierwszy został skierowany w marcu tego roku. Dotyczył mienia wartego 275 milionów złotych, przejmowanego przez Maciej M. i jego syna Maksymiliana M.

Zapewnił też, że poniedziałkowy akt oskarżenia to nie koniec wyjaśniania afery reprywatyzacyjnej, ale pewien etap. Dodał, że wciąż toczą się postępowania w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu oraz Prokuraturze Regionalnej w Warszawie.

- Łącznie prowadzonych jest 155 śledztw obejmujących 470 nieruchomości. Do tej pory zarzutami objęto 32 osoby, z czego 17 było tymczasowo aresztowanych. Zastosowano również poręczenia majątkowe w kwocie ponad sześciu milionów złotych do tych spośród podejrzanych, którzy nie byli tymczasowo aresztowani - mówił.

"Słuchałem z niedowierzaniem"

Konferencja prokuratury została zwołana pod hasłem "Działania prokuratury w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości". Wziął w niej udział także Sebastian Kaleta, wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej.

Ziobro zaznaczył, że komisja i prokuratura "świetnie się uzupełniają" w wykrywaniu nieprawidłowości dotyczących reprywatyzacji.

Wskazał też, że Kaleta był pierwszą osobą, która zwróciła jego uwagę na "przestępczy proceder" związany ze zwrotem nieruchomości. Miało to być jeszcze przed tym, zanim Ziobro został prokuratorem generalnym.

- Słuchałem wówczas tego z niedowierzaniem i wątpliwościami, ale zapowiedziałem, że jeśli zostanę prokuratorem, to pierwszą decyzją, jaką podejmę będzie polecenie zbadania w formie intensywnego śledztwa czy te okoliczności są prawdziwe. Okazało się, że moje niedowierzanie nie było słuszne, a skala procederu przestępczego jeszcze większa, niż sygnalizował pan Kaleta - wspominał Ziobro.

kw/PAP/b

Pozostałe wiadomości

Jeszcze przed wakacjami ma być gotowe przejście dla pieszych przez Wisłostradę na wysokości Karowej. Zarząd Dróg Miejskich podpisał właśnie umowę z wykonawcą prac. Nowa zebra pozwoli wygodnie przedostać się na most pieszo-rowerowy.

Wytyczą przejście dla pieszych przez Wisłostradę

Wytyczą przejście dla pieszych przez Wisłostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z grupy "Orzeł" rozbili grupę zajmującą się kradzieżami samochodów i paserstwem. Szajka działała w Warszawie i okolicach, ale też w Belgii czy Holandii. 10 mężczyzn usłyszało łącznie 108 zarzutów.

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uchyliło decyzję wojewody mazowieckiego z 2018 roku o ustaleniu lokalizacji pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. O sprawie poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Na warszawskim Lotnisku Chopina zatrzymano Łotyszkę, która próbowała przemycić ponad kilogram kokainy - przekazała Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa. Większość narkotyków kobieta przewoziła w 78 kapsułkach umieszczonych w żołądku.

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Bemowa zatrzymali mężczyznę, w mieszkaniu którego znaleźli dużą ilosć narkotyków. 22-latek trafił do policyjnej celi. Odpowie za posiadanie mefedronu, marihuany oraz haszyszu.

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obłupana z tynków, pozbawiona części balkonów, w parterze pomazana - tak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki opisuje kamienicę przy ulicy Żelaznej 66. Instytut Mieczysława Wajnberga - kompozytora i mieszkańca kamienicy - otrzymał miejskie dofinansowanie na stworzenie repozytorium tego obiektu i apeluje do wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o tym budynku. Zdjęcia i historie związane z kamienicą znajdą się w jednym miejscu. Kamienica doczeka się swojej witryny internetowej.

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas pierwszej sesji nowej Rady Warszawy Rafał Trzaskowski został po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni. Przewodniczącą Rady została ponownie Ewa Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska).

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem województwa. Podczas pierwszej sesji w nowej kadencji sejmiku Mazowsza przerwano obrady i odroczono je do 14 maja. Udało się wybrać przewodniczącego. Zostanie nim ponownie Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska).

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Źródło:
PAP, Gazeta Stołeczna

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Stołeczny ratusz poinformował o otwarciu kopert w przetargu na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych. Jest nieco drożej, niż założono w budżecie miasta. Prace mają zakończyć za nieco ponad trzy lata.

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach dla pasażerów na ulicy Woronicza. Dla dwóch linii tramwajowych wyznaczono objazdy.

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl