65 lat temu komuniści skazali na śmierć generała Fieldorfa "Nila"

Emil Fieldorf "Nil" (1950 rok)Wikipedia / Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego (domena publiczna)

16 kwietnia 1952 roku władze komunistyczne wydały wyrok śmierci na generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila" - organizatora i szefa Kedywu, jednego z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego.

Generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila" zatrzymali funkcjonariusze Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Łodzi na Piotrkowskiej 9 listopada 1950 r., kiedy wychodził z budynku Wojskowej Komendy Rejonowej. Przewieziono go następnie do Warszawy i osadzono w areszcie śledczym MBP przy Koszykowej. 17 listopada oficer śledczy MBP por. Zygmunt Krasiński zwrócił się do naczelnego prokuratora wojskowego o zastosowanie wobec generała środka aresztu tymczasowego. Osadzono go w więzieniu przy Rakowieckiej. 21 listopada prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej ppłk Helena Wolińska wydała postanowienie o tymczasowym aresztowaniu "Nila".

Długie śledztwo pełne tortur

Śledztwo przeciwko Fieldrofowi wszczęto 20 grudnia. Wtedy rozpoczęły się intensywne przesłuchania trwające do 30 lipca 1951 r. Generał, pomimo stosowanych wobec niego tortur, odmówił współpracy z Urzędem Bezpieczeństwa. 4 sierpnia 1951 r. oficer śledczy MBP ppor. Kazimierz Górski sporządził akt oskarżenia. W jego uzasadnieniu czytamy: "Wrogość swą do ruchu lewicowego i Związku Radzieckiego Fieldorf August wykazał już w latach 1920, podczas których, będąc w stopniu porucznika jako dowódca kompanii 1. Pułku Legionów Polskich, brał czynny udział w marszu Piłsudskiego na ZSRR i za szczególne wyróżnienie się w walkach został czterokrotnie wyróżniony Krzyżem Walecznych oraz awansował do stopnia kapitana". 16 kwietnia 1952 r. w gmachu Sądu Wojewódzkiego dla m. st. Warszawy rozpoczęła się "rozprawa główna" przy drzwiach zamkniętych. Sąd w składzie: przewodnicząca sędzia Maria Gurowska, ławnicy Michał Szymański i Bolesław Malinowski uznał gen. Fieldorfa winnym zarzucanych mu czynów i skazał go na karę śmierci przez powieszenie. Zasądzono także utratę praw publicznych i obywatelskich, praw honorowych oraz przepadek mienia. Wyrok wydany został na podstawie dekretu o wymiarze kary dla zbrodniarzy hitlerowskich i zdrajców narodu polskiego.

Bierut nie skorzystał z prawa łaski

20 października 1952 r. wyrok na gen. Fieldorfa został zatwierdzony przez Sąd Najwyższy w składzie: Emil Merz, Gustaw Auscaler i Igor Andrejew. Dwa dni później "prośby o łaskę" do Bolesława Bieruta skierowali żona i ojciec generała. Prezydent Bierut nie skorzystał z prawa łaski i 3 lutego 1953 r. wyrok zatwierdził. Sąd Wojewódzki, wyrażając swoją opinię w sprawie ułaskawienia generała, stwierdzał: "Skazany Fieldorf na łaskę nie zasługuje. Skazany wykazał wielkie natężenie woli przestępczej". 24 lutego 1953 r. gen. August Emil Fieldorf został powieszony w więzieniu mokotowskim w Warszawie przy ul. Rakowieckiej. Ciało pochowano w nieznanym miejscu. Wiele wskazuje na to, że bezpośrednim powodem skazania generała na śmierć była odmowa współpracy z władzami komunistycznymi. Osoby odpowiedzialne za zbrodnię dokonaną na gen. Fieldorfie nie poniosły kary.

30 lipca 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył gen. Fieldorfa pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej

August Emil Fieldorf urodził się 20 marca 1895 r. w Krakowie. W latach 1914-1917 walczył w Legionach Polskich, następnie był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej. W listopadzie 1918 r. znalazł się w szeregach Wojska Polskiego. W latach 1919-1920 uczestniczył w kampanii wileńskiej. Po wybuchu wojny polsko-bolszewickiej w randze dowódcy kompanii brał udział m.in. w wyzwalaniu Dyneburga, Żytomierza i w wyprawie kijowskiej. W niepodległej Polsce kontynuował służbę wojskową. Od 1938 r. pełnił funkcję dowódcy 51. Pułku Strzelców Kresowych w Brzeżanach, na czele którego walczył w kampanii polskiej w 1939 r. Po zakończeniu działań zbrojnych, przez Węgry przedostał się do Francji, gdzie ukończył kursy sztabowe i został awansowany na pułkownika. Po klęsce Francji ewakuował się do Wielkiej Brytanii. W lipcu 1940 r., jako pierwszy emisariusz Naczelnego Wodza i rządu Rzeczpospolitej od czasu wybuchu wojny na Zachodzie, został wysłany do kraju. Do okupowanej Polski dotarł na początku września 1940 r. W Związku Walki Zbrojnej początkowo pełnił funkcję oficera do zleceń Komendanta Głównego, a następnie inspektora obszaru Krakowsko-Śląskiego ZWZ. Od lutego do sierpnia 1942 r. był komendantem obszaru II Białystok AK.

Dowódca Kedywu

Pod koniec 1942 r. został mianowany dowódcą Kedywu – Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK, którym dowodził do marca 1944 r., używając pseudonimu "Nil". Kedyw zajmował się m.in. odbijaniem więźniów, przeprowadzaniem akcji odwetowych na funkcjonariuszach SS, Gestapo i policji, a także likwidowaniem kolaborantów i konfidentów. Najgłośniejszą akcją Kedywu był zamach na szefa SS i policji dystryktu warszawskiego gen. Franza Kutscherę. W kwietniu 1944 r. "Nil" otrzymał zadanie stworzenia poza strukturami AK tajnej organizacji "Niepodległość", noszącej kryptonim "NIE". Miała ona być przygotowana do działań na wypadek okupacji ziem polskich przez Sowietów. Wyznaczony na nowe stanowisko Fieldorf pozostawał w głębokiej konspiracji, nie biorąc udziału w Powstaniu Warszawskim. 28 września 1944 r. uzyskał awans na stopień generała brygady i został odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari. W październiku 1944 r., będąc komendantem "NIE", nie przyjął stanowiska szefa sztabu KG AK. Po Powstaniu Warszawskim pełniący funkcję komendanta Głównego AK gen. Leopold Okulicki "Niedźwiadek" wyznaczył go na swojego zastępcę.

Aresztowany przez NKWD

7 marca 1945 r. gen. Fieldorf został przypadkowo aresztowany przez NKWD w Milanówku pod okupacyjnym nazwiskiem Walenty Gdanicki. Nierozpoznany przez władze sowieckie został zesłany do obozu pracy na Uralu. Po odbyciu kary, w październiku 1947 r. powrócił do Polski i osiedlił się pod fałszywym nazwiskiem w Białej Podlaskiej. Przebywał następnie w Warszawie i Krakowie, w końcu zamieszkał w Łodzi. W odpowiedzi na ogłoszoną w 1947 r. amnestię ujawnił się w lutym 1948 roku.

Historycy nadal poszukują szczątków gen. "Nila", które mogą spoczywać na Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. O miejscu opowiada Andrzej Kunert, były sekretarz Rada Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa (wypowiedź archiwalna):

Mówi Andrzej Krzysztof Kunert
Mówi Andrzej Krzysztof KunertTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

PAP/skw/b

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia / Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego (domena publiczna)

Pozostałe wiadomości

Po niedzielnym wypadku na ulicy Puławskiej w Warszawie, kierowcy, którego auto wpadło w grupę pieszych, przedstawiono zarzut. Dotyczy nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym, za co grozi do 15 lat więzienia. Prokuratura ustaliła, że mężczyzna "poruszał się ze znaczną prędkością".

Dachował na Puławskiej, uderzył w grupę pieszych. Poważny zarzut dla kierowcy

Dachował na Puławskiej, uderzył w grupę pieszych. Poważny zarzut dla kierowcy

Źródło:
PAP

Piosenkarka Viki Gabor została spryskana gazem po szarpaninie, do której doszło w ulicznym korku między jej ojcem a innym kierowcą na warszawskiej Ochocie. Ojciec artystki został pobity i trafił do szpitala. 16-letnia wokalistka z obrażeniami twarzy i oczu także przebywa pod opieką lekarską.

Sprzeczka przerodziła się w szarpaninę. Viki Gabor zaatakowana gazem, jej ojciec pobity

Sprzeczka przerodziła się w szarpaninę. Viki Gabor zaatakowana gazem, jej ojciec pobity

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W rejonie stacji Warszawa Grochów została uszkodzona sieć trakcyjna. Co prawda została naprawiona, ale utrudnienia wciąż dają się we znaki pasażerom w Warszawie. Opóźnienia dotyczą przede wszystkim pociągów zaczynających bieg na stacji Warszawa Wschodnia, sięgają 90 minut.

Problemy na kolei w Warszawie. Opóźnienia sięgają 90 minut

Problemy na kolei w Warszawie. Opóźnienia sięgają 90 minut

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zaproponował szereg zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w związku z planowanym na wrzesień otwarciem trasy tramwajowej do Wilanowa. Do jej obsługi zostaną skierowane trzy linie. To oznacza też likwidację niektórych linii autobusowych.

Jakie tramwaje pojadą do Wilanowa, które linie autobusowe do likwidacji? Ruszają konsultacje

Jakie tramwaje pojadą do Wilanowa, które linie autobusowe do likwidacji? Ruszają konsultacje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina straż graniczna zatrzymała sześciu obywateli Indii. Chcieli lecieć do Hiszpanii, ale podróż została przerwane. Powodem były paszporty - choć były oryginalne, należały do innych osób.

Chcieli polecieć do Hiszpanii, trafili do strzeżonego ośrodka

Chcieli polecieć do Hiszpanii, trafili do strzeżonego ośrodka

Źródło:
PAP

15 czerwca w Pałacu Kultury i Nauki rozpocznie się retrospektywna wystawa "Grzegorz Rosiński w ilustracjach". Zaprezentowane będą okładki komiksów, rysunki, szkice i grafiki artysty. - Rosiński jest klasykiem komiksu, podziwianym w całej Europie - zachęcają organizatorzy.

Pokażą mniej znane prace twórcy Thorgala. "Zmienił oblicze komiksu w Polsce i Europie"

Pokażą mniej znane prace twórcy Thorgala. "Zmienił oblicze komiksu w Polsce i Europie"

Źródło:
PAP

Pamiątki po bliskich po 80 latach wróciły do rodzin. Zegarek i kolczyki oraz broszka i puderniczka należały do dwóch kobiet zatrzymanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego i uwięzionych w obozach koncentracyjnych.

Kolczyki, zegarek, broszka, puderniczka... Po 80 latach odebrali pamiątki po bliskich

Kolczyki, zegarek, broszka, puderniczka... Po 80 latach odebrali pamiątki po bliskich

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który próbował zepchnąć 17-latka na tory metra. 47-latek był pod wpływem alkoholu. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Pijany mężczyzna próbował zepchnąć nastolatka na tory metra

Pijany mężczyzna próbował zepchnąć nastolatka na tory metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zapadł wyrok w sprawie starosty płockiego Sylwestra Z., oskarżonego o kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości. Sąd Rejonowy w Płocku skazał go na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok oraz zakazał na cztery lata prowadzenia pojazdów.

Jechał służbowym autem, miał 2,5 promila. Wyrok w sprawie starosty

Jechał służbowym autem, miał 2,5 promila. Wyrok w sprawie starosty

Źródło:
PAP

Sąd Okręgowy w Warszawie złagodził karę, na którą Mateusz Kijowski został skazany w pierwszej instancji. Wymierzył byłemu liderowi Komitetu Obrony Demokracji karę ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Chodzi o tzw. aferę fakturową.

Wyrok za aferę fakturową. Sąd złagodził karę Mateuszowi Kijowskiemu

Wyrok za aferę fakturową. Sąd złagodził karę Mateuszowi Kijowskiemu

Źródło:
PAP

Zabezpieczono ponad sześć kilogramów narkotyków, zatrzymano cztery osoby, z czego trzy zostały tymczasowo aresztowane - to efekt pracy południowopraskich funkcjonariuszy. Policjanci przejęli marihuanę, amfetaminę, mefedron i haszysz, a także prekursory i przyrządy służące do wytwarzania środków odurzających.

Nieudana transakcja na parkingu.  Policja przejęła sześć kilogramów narkotyków

Nieudana transakcja na parkingu. Policja przejęła sześć kilogramów narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy interweniowali na warszawskich Bielanach. Grupa osób kopała mężczyznę, mieli też przy sobie noże. Funkcjonariusze byli zmuszeni użyć miotacza gazu. Na miejsce wezwano policję.

Awantura na Bielanach. Strażnicy użyli miotacza gazu

Awantura na Bielanach. Strażnicy użyli miotacza gazu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzeźba "Pisklę" autorstwa Joanny Rajkowskiej stojąca na placu Pięciu Rogów przejdzie kolorystyczny lifting. Według wizji artystki skorupka wielkiego jaja miała wypłowieć na słońcu. Ale położenie na nim warstwy antygraffiti spowodowało, że kolor nie zbladł.

Przemalują jajo z placu Pięciu Rogów

Przemalują jajo z placu Pięciu Rogów

Źródło:
PAP

W Warszawie będzie można wspólnie kibicować reprezentacji Polski podczas Euro. Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków.

W niedzielę rusza Warszawska Strefa Kibica

W niedzielę rusza Warszawska Strefa Kibica

Źródło:
PAP

Dwa dni pełne skrajności, dobrej zabawy i wspaniałych koncertów. The Prodigy, Libianca, Jungle, Troye Sivan czy Jessie Ware sprawili, że najnowsza edycja warszawskiego festiwalu była wyjątkowa. To początek festiwalowego lata - jaki był?

Trudny początek festiwalowego lata. Co się działo na Orange Warsaw Festival 2024

Trudny początek festiwalowego lata. Co się działo na Orange Warsaw Festival 2024

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Według szacunków stołecznych drogowców zakaz wjazdu do niej będzie mieć zaledwie 1,5 procent kierowców poruszających się po mieście. Strażnikom miejskim w kontrolowaniu pojazdów wjeżdżających do strefy ma pomóc jedna mobilna kamera. Niewykluczone, że w przyszłości będzie ich więcej.

Strefa Czystego Transportu będzie obowiązywać od lipca. Gdzie i jakim autem nie będzie można wjechać?

Strefa Czystego Transportu będzie obowiązywać od lipca. Gdzie i jakim autem nie będzie można wjechać?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ugodzony nożem żołnierz nie żyje, prokuratura zmienia kierunek śledztwa. Postępowanie będzie dotyczyło zabójstwa, a nie jego usiłowania.

Prokuratura zmienia kierunek śledztwa po śmierci żołnierza

Prokuratura zmienia kierunek śledztwa po śmierci żołnierza

Źródło:
PAP

W poniedziałek wybrano marszałka województwa mazowieckiego. Kolejny raz został nim Adam Struzik. Samorządowiec pełni tę funkcję nieprzerwanie od 2001 roku.

Adam Struzik znów wybrany na marszałka. Jest nim nieprzerwanie od 2001 roku

Adam Struzik znów wybrany na marszałka. Jest nim nieprzerwanie od 2001 roku

Źródło:
PAP

Wojciecha Faruga ma zostać powołany na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka. Kadencję ma rozpocząć w listopadzie. Na razie jest jeszcze dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy - informuje stołeczny ratusz. Piątego stycznia ze stanowiska dyrektorki teatru została odwołana Monika Strzępka, której zarzucano m.in. mobbing wobec pracowników placówki.

Poprzednią dyrektorkę Teatru Dramatycznego odwołano w atmosferze skandalu. To on ma ją zastąpić

Poprzednią dyrektorkę Teatru Dramatycznego odwołano w atmosferze skandalu. To on ma ją zastąpić

Źródło:
tvnwarszawa.pl