Najnowsze

Najnowsze

Powstańcy nie przyjęli medali od Macierewicza

Dwaj szefowie stowarzyszeń powstańczych nie przyjęli medalu honorowego od ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Ich zdaniem apelu poległych nie powinno się powiększać o inne nazwiska, a samo wręczenie odznaczeń jest zwyczajnym "handlem".

"Czuję się poniżona i upokorzona jako powstaniec"

- Jak wam się nie podoba Powstanie, to mówcie. Nie udawajcie, że poważacie tych ludzi, a robicie zupełnie coś innego - to apel, z jakim zwróciła się do polityków sanitariuszka Anna Jakubowska ps. "Paulinka". Uczestniczka Powstania Warszawskiego była gościem programu "Tak jest".

Tak wyglądała Godzina "W"

Na Krakowskim Przedmieściu, Powązkach czy w okolicach ronda Dmowskiego. Warszawiacy uczcili pamięć Powstańców. Wyły syreny, rozbrzmiały dzwony i zamarł ruch uliczny. Tak wyglądała Godzina "W" w różnych miejscach stolicy.

Mieszkańcy oddali hołd

Raz w roku, 1 sierpnia o godz. 17 warszawiacy wstrzymują oddech. Ludzie zatrzymują się na ulicy, wyją syreny, zamiera ruch uliczny. Tak też było w tym roku. Mieszkańcy upamiętnili wybuch Powstania Warszawskiego.

Powstaniec do prezydenta: niech pan utnie chamską działalność IPN

- Był zawsze Apel Poległych i Apel Poległych ma być dalej, a nie Apel Pamięci i wplątywanie innych osób - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 dr Andrzej Wiczyński, pseudonim "Antek", podchorąży dowodzący plutonem Szarych Szeregów w Powstaniu Warszawskim. Odniósł się w ten sposób do kontrowersji wokół obchodów rocznicy wybuchu Powstania.

Jan Młynarski: od nas zależy, co będzie dalej z Powstaniem

- W naszych rękach jest to, co będzie dalej z tym powstaniem. Czy to będzie zabawa narodowców, zabawa polityków, czy jakiegoś lobby - powiedział w studiu TVN24 Jan Młynarski. Muzyk, który zasłynął emocjonalnym komentarzem na temat zamieszania wokół apelu poległych, wystąpi dziś na ulicach Warszawy.

Warszawa nie zapomina o bohaterach

72 lata temu Warszawa zerwała się do walki. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Za broń chwyciło 40-50 tysięcy powstańców. Powstanie miało trwać kilka dni, ale walki toczyły się ponad dwa miesiące. Warszawa pamięta o swoich bohaterach.

"Tej hekatomby nie można zapomnieć"

Wojny nie należy gloryfikować; wojna jest koszmarem i nieszczęściem, tragedią i dramatem - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas niedzielnych uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego, w przededniu 72. rocznicy wybuchu zrywu.

"Po raz pierwszy nie ma z nami generała Ścibora-Rylskiego"

- Nam przyświecał cel, aby obchody nie były pozbawione tradycyjnej oprawy wojskowej i nie doprowadzić do eskalacji emocji, jakie sprawie towarzyszą od ostatnich miesięcy – mówił podczas uroczystości na placu Krasińskich Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich. Przypomniał również, że po raz pierwszy nie ma w tym miejscu 31 lipca generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego.

Darmowe studia za łapanie pokemonów

Na Ursynowie odbyły się mistrzostwa świata w łapaniu pokemonów. Do godziny 18 przy stacji metra Stokłosy młodzi ludzie walczyli o darmowy rok studiów na jednej z kilku uczelni.

Profesor Adam Strzembosz honorowym obywatelem Warszawy

Prawnik, pierwszy prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz otrzymał w niedzielę podczas uroczystej sesji Rady Warszawy tytuł honorowego obywatela Warszawy. Sesja na Zamku Królewskim była częścią programu obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.