127 nowych zabytków. Niektóre zaskakują

[object Object]
Budynek dawnego kina RelaxArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Dawne kino Relax, pawilon Cepelii, budynek ambasady Stanów Zjednoczonych czy osiedle domków fińskich na Jazdowie. W piątek Warszawa wzbogaciła się o ponad setkę zabytków. Zmian w ewidencji dokonano na wniosek stołecznego konserwatora zabytków Michała Krasuckiego.

Rok temu do gminnej ewidencji zabytków wpisano prawie 50 pozycji, głównie budynków modernistycznych. Można by napisać, że Michał Krasucki "poszedł za ciosem", dodając do listy 127 kolejnych obiektów, ale bardziej właściwie będzie tu pisanie o "wzmocnieniu gardy". Gardy trzymanej przed ciosami, które wartościowym miejscom wymierzają brutalni deweloperzy czy nierozgarnięci właściciele. Takie nokauty w ostatnich latach oglądamy zdecydowanie zbyt często. Dość wspomnieć, co zostało ze Smyka, Emilii, Sezamu, Rotundy czy Universamu Grochów.

Wpis do ewidencji zabytków jest jednym ze sposobów zapobiegania takim zdarzeniom. Od razu należy zauważyć, że nie jest to narzędzie doskonałe. Ewidencja oznacza obowiązek uzgadniania prac ze stołecznym konserwatorem zabytków przy pozyskiwaniu warunków zabudowy i pozwoleń na budowę. Jak zaznacza Michał Krasucki, nie daje to jednak możliwości robienia kontroli czy nakazywania remontów. Takie instrumenty niesie za sobą dopiero wpis do rejestru zabytków. To najbardziej restrykcyjna forma ochrony przewidziana w polskim prawie, choć nawet ona nie jest stuprocentowym gwarantem ocalenia obiektu. Tu także przykładów dostarczyło życie.

Domki fińskie, ambasada amerykańska

Lista pozycji dodanych do ewidencji jest długa i różnorodna. Znalazły się na niej przedwojenne: areszt śledczy na Mokotowie, zajezdnia tramwajowa na Woli, czy piekarnia Rajcherta przy rondzie Wiatraczna (jej ochrony od dawna domagali się prascy społecznicy przerażeni skalą inwestycji w tym rejonie), ale także znacznie wcześniejsze obiekty Cytadeli Warszawskiej czy teren Reduty Ordona.

- Na zaktualizowanej liście są budynki modernistyczne, ale także obiekty z zupełnie innych okresów, na przykład powojenne osiedle domków fińskich na Jazdowie, Przyczółek Grochowski czy założenie urbanistyczne Nowej Pragi z przełomu XIX i XX wieku, gdzie chroniony jest zarówno pierwotny układ jak i późniejsza zabudowa – mówi nam Michał Krasucki.

- Lista rzeczywiście jest długa, co wynika z kontynuacji przyjętej przez nas polityki, ale także zaległości. Można pytać, dlaczego takie obiekty jak zajezdnia tramwajowa na Woli dotychczas w ewidencji nie były. Są także pozycje, o których długo dyskutowaliśmy, nieoczywiste, jak wspomniane domki fińskie czy zespół budynków ambasady USA – dodaje.

Oczyścić Cepelię, zachować Relax

Miłośników modernizmu ucieszy na pewno wpis Biblioteki Narodowej na Polu Mokotowskim, dawnego kina Relax, którego los wydawał się przesądzony (miał tam powstać biurowiec) i wreszcie Cepelii – dziś ten budynek na rogu Marszałkowskiej i Jerozolimskich to bodaj najbardziej dosadny dowód na to, jak reklama może zdegradować architekturę. O wartości tego budynku świadczą dziś tylko archiwalne zdjęcia i makieta, którą niedawno można było zobaczyć na wystawie w Zachęcie.

- Sama ewidencja tego nie zmieni, ale z uchwałą krajobrazową, która będzie wchodziła w życie, może coś zadziałać. Jest szansa, że w perspektywie roku czy dwóch zobaczymy Cepelię bez reklam – twierdzi nasz rozmówca. – Jeśli chodzi o Relax wpis będzie oznaczać dla właściciela korektę planów, na pewno nie można dziś mówić o wyburzaniu, a co najwyżej przekształcaniu w porozumieniu z konserwatorem – dodaje.

Kompromis na Polonii

Oficjalne chronione będą także obiekty sportowe: pozostałości Stadionu Dziesięciolecia, czyli wpisane dziś w podstawę Stadionu Narodowego wejście na trybunę honorową od strony Wybrzeża Szczecińskiego i obiekty Polonii Warszawa przy Konwiktorskiej. W tej drugiej lokalizacji klub planuje dużą inwestycję (stadion i biurowce), pozytywnie zaskakuje, że zawczasu skonsultował ją ze stołecznym konserwatorem zabytków.

- Naciskaliśmy na ograniczenie parametrów zabudowy, która ma się tam znaleźć. Pozostanie centralny plac przed stadionem, inwestor będzie musiał zachować główny budynek wejściowy. Nowy stadion nie powinien go naruszać – zdradza Krasucki.

Jak deklaruje nasz rozmówca, teraz jego biuro będzie się skupiało na mniejszych wpisach tematycznych. Pierwsze obejmą m.in. parki i nawierzchnie.

PEŁNA LISTA ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl