Ponad dwa tysiące roślin zamiast przestrzeni wypełnionej wyłącznie betonem - tak wygląda plac wejściowy w Parku Akcji "Burza", z którego mogą już korzystać mieszkańcy. Jak zapowiada ratusz, w pełnej krasie ujrzą go również uczestnicy sierpniowych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Plac wejściowy pod Kopcem Powstania Warszawskiego od strony ulicy Bartyckiej przeszedł dużą metamorfozę. Można podziwiać tam teraz bogatą i różnorodną roślinność, która rośnie w miejscu dawnej betonowej nawierzchni. Do części tych zmian przyczynili się mieszkańcy, którzy wspólnie ze stołecznym Zarządem Zieleni posadzili mikrolas Miyawakiego. "To łącznie ponad 2 tys. roślin rodzimych gatunków, w tym 800 bylin, 1350 drzew i krzewów" - wylicza ratusz.
Łąki kwietne, ogród deszczowy i mur oporowy
Za pozostałe prace odpowiadała firma Miejski Krajobraz. Wykonawca posadził ponad 70 większych drzew oraz krzewy i byliny. Na terenie placu wysiano też łąki kwietne i utworzono ogród deszczowy. Od zachodniej strony powstał pagórek pełen zieleni. Odpoczynek po zwiedzaniu parku zapewnią ławki, krzesła i tzw. przysiadacze. Na placu umieszczono również stojaki na rowery, kosze na śmieci i oświetlenie.
W ramach prac powstał też mur oporowy z gruzobetonu, który stanowi kontynuację istniejącego muru zbudowanego w ramach wcześniejszej rewitalizacji parku. Z jego szczytu rozciąga się widok na cały plac.
Nowa odsłona placu wejściowego to uzupełnienie zmian, jakie przeszedł sam park w ramach rewitalizacji zakończonej w ubiegłym roku.
CZYTAJ WIĘCEJ: W drucianych koszach zebrany po wojnie gruz, betonowe wąwozy. Ten park nie przypomina innych
Rewitalizacja parku Akcji "Burza" zakończyła się w lipcu 2023 roku. Po zmianach park pod Kopcem Powstania Warszawskiego jest jeszcze chętniej odwiedzany przez mieszkańców. Inwestycja została także doceniona przez ekspertów. Park zdobył trzy Nagrody Architektoniczne Prezydenta Warszawy, w tym za rozwiązana ekologiczne, oraz Grand Prix Nagrody Architektonicznej "Polityki". Ten teren zieleni znalazł się wśród finalistów LILA – Landezine International Landscape Award, czyli jednego z najważniejszych konkursów dotyczących realizacji w dziedzinie przestrzeni publicznej i architektury krajobrazu.
Autorka/Autor: katke/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa