Przygotuj się na:

KORONAWIRUS: ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Miejska komunikacja kursuje według sobotnich rozkładów z dodatkowymi pojazdami w godzinach szczytu. Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, zmiany nie dotyczą pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej.

  Kołki mają chronić drzewa przed kierowcami

  TVN Warszawa | Mokotów

  Autor:
  katke/ran
  Źródło:
  tvnwarszawa.pl
  Urząd Dzielnicy MokotówSłupki mają ochronić drzewa przed samochodami

  Mokotowscy urzędnicy testują metodę ochrony drzew i dzielnicowej zieleni przed kierowcami parkującymi samochody zbyt blisko drzew. Pomóc mają kołki wbite w ziemię.

  Metoda polega na montażu w miejscach narażonych na uszkodzenia drzew drewnianych bali o średnicy około 15 i długości 120 centymetrów.

  Słupki nie szkodzą korzeniom

  Jak przekazał naczelnik wydziału ochrony środowiska w mokotowskim urzędzie Dominik Babski, bale osadzone są w gruncie na głębokości 60 cm, a pozostałe 60 cm wystaje ponad gruntem, co stanowi zabezpieczenie.

  Mokotowscy urzędnicy pomyśleli także o wrażliwych korzeniach drzew. Jak informują, montaż bali odbywa się w sposób mało inwazyjny. "Otwór, w którym umieszczany jest bal wykonywany jest wiertłem glebowym o średnicy bala" - tłumaczą.

  Zdaniem urzędników słupki się sprawdzają
  Urząd Dzielnicy Mokotów

  "Metoda wydaje się spełniać oczekiwania"

  I wyliczają kolejne zalety tej metody: wykorzystanie naturalnych materiałów, niższy koszt, większa wytrzymałość na mechaniczne uszkodzenia i lepsza widoczność niż w przypadku tradycyjnych płotków.

  Pierwsze takie zabezpieczenia pojawiły się w 2019 roku na Sandomierskiej, kolejne ustawione zostały na ulicach Joliot-Curie oraz Wiktorskiej. "Pomimo tego, że metoda jest cały czas w fazie testów, wydaje się spełniać oczekiwania i w bieżącym roku zostanie wykorzystana do zabezpieczenia kolejnych mokotowskich drzew" - oceniają urzędnicy.

  Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o podsumowaniu styczniowej e-kontroli:

  ZDM podsumowuje e-kontrolę

  Ruszyła e-kontrolaZDM
  wideo 2/2

  katke/ran

  Źródło: tvnwarszawa.pl