Powrót do starych zasad dezynfekcji karetek. Marcowe wytyczne krytykowali ratownicy

Karetki na stacji wyczekiwania przy ulicy Woronicza

Karetki na stacji wyczekiwania przy ulicy Woronicza
Nowe wytyczne dotyczące dezynfekcji karetek na Mazowszu
Źródło: TVN24

Mazowieckie pogotowie ratunkowe ma wrócić do pełnej dezynfekcji karetek pomiędzy przewozami pacjentów z COVID-19. Dotarliśmy do pisma Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego z nowymi wytycznymi. Tym samym przestają obowiązywać zasady z końca marca, które ratownicy medyczni przyjęli krytycznie.

Pismo Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego nawiązuje do stanowiska Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, które przekazała 22 kwietnia dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa w resorcie zdrowia. Mazowieckie stacje pogotowia zostały poproszone o przyjęcie ich do wiadomości i stosowania.

"Zespół ratownictwa medycznego po kontakcie z pacjentem z dodatnim wynikiem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub z podejrzeniem zakażenia nie może pojechać do następnego pacjenta z podejrzeniem lub stwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, bez uprzedniej dezynfekcji pojazdu oraz zmiany środków ochrony osobistej"- wskazano w piśmie. "Według Centers for Disease Control and Prevention (agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej - red.) po przetransportowaniu pacjenta z potwierdzonym wynikiem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub osoby z podejrzeniem zakażenia wirusem pojazd należy zdezynfekować" - dodano.

- Potwierdzam, że w związku z nowymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia zostało wysłane takie pismo. Nowe wytyczne oznaczają, że musi dochodzić do pełnej dekontaminacji ambulansu po każdym pacjencie z COVID-19 - informuje Ewa Filipowicz, rzeczniczka Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Krytykowali poprzednie zmiany. "My nie wiemy, jakie będzie kolejne wezwanie"

Nowe zalecenia oznaczają, że przestają obowiązywać wytyczne z 30 marca. Jak opisywaliśmy na tvnwarszawa.pl, ratownicy medyczni z Mazowsza dostali wtedy instrukcje, które mówiły, że karetka nie wymaga pełnej dezynfekcji po pacjencie z COVID-19, jeśli następny wyjazd również będzie dotyczył osoby z potwierdzonym zakażeniem. Zamiast kilkudziesięciominutowej dekontaminacji zalecano wietrzenie przez około 15-20 minut oraz dezynfekcję specjalnym środkiem noszy, z którymi pacjent miał styczność. Przekazano też wtedy, jak postępować z kombinezonami i innymi elementami odzieży ochronnej.

MUW powoływał się wówczas na opinię wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych. Wskazywał też, że przygotowanie nowych zaleceń wynikało z bardzo dużej liczby wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego do pacjentów z potwierdzonym koronawirusem i koniecznością zapewnienia płynności działania systemu ratownictwa.

Ratownicy medyczni krytycznie przyjęli zalecenia z końca marca. Mówili wprost, że osoby odpowiedzialne za ich przygotowanie najwyraźniej nie orientują się, jak obecnie wygląda ich praca. - My nie wiemy, jakie będzie kolejne wezwanie. To nie jest planowana praca, tylko praca typowo z przypadku - zwracał uwagę  ratownik i pielęgniarz Ariel Szczotok. - Zespół ratownictwa musi wrócić do pełnej gotowości do przyjęcia zarówno pacjenta covidowego, jak i niecovidowego. Nawet będąc zadysponowanym do pacjenta z COVID-19, możemy nagle zostać skierowani do wypadku czy porodu ulicznego, który po prostu będzie bliżej nas - dodał.

Pojawiały się też głosy, że odejście od pełnej dezynfekcji ambulansu może stanowić zagrożenie nawet dla osób, u których występuje już potwierdzenie zakażenia SARS-CoV-2. - Nie mamy jednej odmiany wirusa, tylko kilka czy kilkadziesiąt. Każda z mutacji powoduje trochę inny przebieg choroby. Brak dokładnej dezynfekcji pojazdu pomiędzy pacjentami, może narazić kolejnych pacjentów na inne mutacje. Tak samo personel zostaje narażony - mówił nam warszawski ratownik Michał Fedorowicz.

"Dezynfekcja pojazdu powinna być zgodna ze standardowymi procedurami"

W najnowszym piśmie podkreślono, że "dezynfekcja pojazdu powinna być zgodna ze standardowymi procedurami". Wszystkie powierzchnie i materiały, które mogły mieć kontakt z pacjentem podczas opieki nad nim powinny zostać odkażone (na przykład nosze, szyny, panele sterujące, podłogi, ściany, powierzchnie robocze). Wyposażenie wielokrotnego użytku należy zdezynfekować przed użyciem przez innego pacjenta zgodnie z instrukcją producenta" - wskazano.

Dodano też, że ratownicy powinni również przestrzegać procedur używania środków ochrony indywidualnej. Jednorazowe mają być wymieniane po każdej interwencji. Wcześniejsze zalecenia mówiły o tym, że kombinezony ochronne typu Tyvek lub Tychem można wykorzystywać wielokrotnie przy przewozach pacjentów z COVID-19 i wystarczy spryskać środkiem dezynfekcyjnym ich przednią część. 

Czytaj także: