Powrót do starych zasad dezynfekcji karetek. Marcowe wytyczne krytykowali ratownicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Nowe wytyczne dotyczące dezynfekcji karetek na Mazowszu
Nowe wytyczne dotyczące dezynfekcji karetek na MazowszuTVN24
wideo 2/4
Nowe wytyczne dotyczące dezynfekcji karetek na MazowszuTVN24

Mazowieckie pogotowie ratunkowe ma wrócić do pełnej dezynfekcji karetek pomiędzy przewozami pacjentów z COVID-19. Dotarliśmy do pisma Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego z nowymi wytycznymi. Tym samym przestają obowiązywać zasady z końca marca, które ratownicy medyczni przyjęli krytycznie.

Pismo Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego nawiązuje do stanowiska Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, które przekazała 22 kwietnia dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa w resorcie zdrowia. Mazowieckie stacje pogotowia zostały poproszone o przyjęcie ich do wiadomości i stosowania.

"Zespół ratownictwa medycznego po kontakcie z pacjentem z dodatnim wynikiem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub z podejrzeniem zakażenia nie może pojechać do następnego pacjenta z podejrzeniem lub stwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, bez uprzedniej dezynfekcji pojazdu oraz zmiany środków ochrony osobistej"- wskazano w piśmie. "Według Centers for Disease Control and Prevention (agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej - red.) po przetransportowaniu pacjenta z potwierdzonym wynikiem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub osoby z podejrzeniem zakażenia wirusem pojazd należy zdezynfekować" - dodano.

- Potwierdzam, że w związku z nowymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia zostało wysłane takie pismo. Nowe wytyczne oznaczają, że musi dochodzić do pełnej dekontaminacji ambulansu po każdym pacjencie z COVID-19 - informuje Ewa Filipowicz, rzeczniczka Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Krytykowali poprzednie zmiany. "My nie wiemy, jakie będzie kolejne wezwanie"

Nowe zalecenia oznaczają, że przestają obowiązywać wytyczne z 30 marca. Jak opisywaliśmy na tvnwarszawa.pl, ratownicy medyczni z Mazowsza dostali wtedy instrukcje, które mówiły, że karetka nie wymaga pełnej dezynfekcji po pacjencie z COVID-19, jeśli następny wyjazd również będzie dotyczył osoby z potwierdzonym zakażeniem. Zamiast kilkudziesięciominutowej dekontaminacji zalecano wietrzenie przez około 15-20 minut oraz dezynfekcję specjalnym środkiem noszy, z którymi pacjent miał styczność. Przekazano też wtedy, jak postępować z kombinezonami i innymi elementami odzieży ochronnej.

MUW powoływał się wówczas na opinię wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych. Wskazywał też, że przygotowanie nowych zaleceń wynikało z bardzo dużej liczby wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego do pacjentów z potwierdzonym koronawirusem i koniecznością zapewnienia płynności działania systemu ratownictwa.

Ratownicy medyczni krytycznie przyjęli zalecenia z końca marca. Mówili wprost, że osoby odpowiedzialne za ich przygotowanie najwyraźniej nie orientują się, jak obecnie wygląda ich praca. - My nie wiemy, jakie będzie kolejne wezwanie. To nie jest planowana praca, tylko praca typowo z przypadku - zwracał uwagę  ratownik i pielęgniarz Ariel Szczotok. - Zespół ratownictwa musi wrócić do pełnej gotowości do przyjęcia zarówno pacjenta covidowego, jak i niecovidowego. Nawet będąc zadysponowanym do pacjenta z COVID-19, możemy nagle zostać skierowani do wypadku czy porodu ulicznego, który po prostu będzie bliżej nas - dodał.

Pojawiały się też głosy, że odejście od pełnej dezynfekcji ambulansu może stanowić zagrożenie nawet dla osób, u których występuje już potwierdzenie zakażenia SARS-CoV-2. - Nie mamy jednej odmiany wirusa, tylko kilka czy kilkadziesiąt. Każda z mutacji powoduje trochę inny przebieg choroby. Brak dokładnej dezynfekcji pojazdu pomiędzy pacjentami, może narazić kolejnych pacjentów na inne mutacje. Tak samo personel zostaje narażony - mówił nam warszawski ratownik Michał Fedorowicz.

"Dezynfekcja pojazdu powinna być zgodna ze standardowymi procedurami"

W najnowszym piśmie podkreślono, że "dezynfekcja pojazdu powinna być zgodna ze standardowymi procedurami". Wszystkie powierzchnie i materiały, które mogły mieć kontakt z pacjentem podczas opieki nad nim powinny zostać odkażone (na przykład nosze, szyny, panele sterujące, podłogi, ściany, powierzchnie robocze). Wyposażenie wielokrotnego użytku należy zdezynfekować przed użyciem przez innego pacjenta zgodnie z instrukcją producenta" - wskazano.

Dodano też, że ratownicy powinni również przestrzegać procedur używania środków ochrony indywidualnej. Jednorazowe mają być wymieniane po każdej interwencji. Wcześniejsze zalecenia mówiły o tym, że kombinezony ochronne typu Tyvek lub Tychem można wykorzystywać wielokrotnie przy przewozach pacjentów z COVID-19 i wystarczy spryskać środkiem dezynfekcyjnym ich przednią część. 

Autorka/Autor:Klaudia Kamieniarz

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Żyrardowie poleciały szyby. Zostały tam ostrzelane budynki KRUS oraz szkoły podstawowej. Policjanci złożyli wizytę 32-latkowi. Jak podali, w jego mieszkaniu znaleźli broń oraz narkotyki.

Strzelał do okien w budynkach szkoły podstawowej i KRUS

Strzelał do okien w budynkach szkoły podstawowej i KRUS

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby mają problem z usunięciem pojazdu.

Droga krajowa zablokowana. Tir utknął w rowie, jest problem, by go wydostać

Droga krajowa zablokowana. Tir utknął w rowie, jest problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

45-letni robotnik spadł z rusztowania z wysokości piątego pietra. Wypadek miał miejsce na warszawskiej Woli. Mężczyzna z urazami został przewieziony do szpitala.

Robotnik spadł z piątego piętra. "Ma wielonarządowe urazy"

Robotnik spadł z piątego piętra. "Ma wielonarządowe urazy"

Źródło:
PAP

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Do sądu skierowano akty oskarżenia wobec sześciu mężczyzn ze zorganizowanej grupy przestępczej. Są podejrzani o blisko 100 kradzieży do samochodów w Warszawie i okolicach.

W rok mieli ukraść prawie 100 aut. Policja: ponad 60 tomów akt

W rok mieli ukraść prawie 100 aut. Policja: ponad 60 tomów akt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24

Utrudnienia na drugiej linii metra. Z powodu pozostawionego bagażu zamknięte były trzy stacje na Targówku.

Porzucony bagaż w metrze, trzy stacje były zamknięte

Porzucony bagaż w metrze, trzy stacje były zamknięte

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem przez prawie trzy godziny występowały utrudnienia na kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Jak podała Szybka Kolej Miejska część pociągów przekierowano z podmiejskiej na dalekobieżną średnicę.

Awaria semafora. Były utrudnienia na linii średnicowej

Awaria semafora. Były utrudnienia na linii średnicowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Modzelewskiego drzewo przewróciło się na stojący w pobliżu blok. Wybiło okna i zniszczyło elewację budynku do wysokości czwartego piętra. Interweniowała straż pożarna.

Drzewo runęło na blok. Wybite szyby, zniszczona elewacja

Drzewo runęło na blok. Wybite szyby, zniszczona elewacja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po poniedziałkowym zdarzeniu w Lasku Bródnowskim 26-letni mężczyzna usłyszał zarzut uszkodzenia ciała dwóch nastolatków. To nie koniec tej sprawy. Do sądu rodzinnego i dla nieletnich policjanci doprowadzili 15-latka i 16-latka oraz ich 13-letnią koleżankę. Dziewczyna trafiła do ośrodka wychowawczego. 

Zarzuty i nadzór kuratora dla nastolatków. Ich 13-letnia koleżanka trafiła do ośrodka wychowawczego

Zarzuty i nadzór kuratora dla nastolatków. Ich 13-letnia koleżanka trafiła do ośrodka wychowawczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana.

Auto dachowało, kierowca nie żyje. Roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka wśród rannych

Auto dachowało, kierowca nie żyje. Roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka wśród rannych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Do Kuratorium Oświaty w Warszawie wpłynęło dziesięć wniosków, dotyczących zamiaru likwidacji szkoły. W Zespole Szkół pod Mińskiem Mazowieckim nie ma nowych uczniów. Pod Żurominem w ósmej klasie był tylko jeden uczeń, a w całej placówce jest ich 17. Tę szkołę ocaliły jednak wyniki ostatnich wyborów samorządowych. Na warszawskich Bielanach szkoła jest likwidowana po to, by ją usamodzielnić.

W jednych już nigdy nie zabrzmi dzwonek, dla innych to nowe otwarcie. 10 szkół do likwidacji

W jednych już nigdy nie zabrzmi dzwonek, dla innych to nowe otwarcie. 10 szkół do likwidacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie przez 63, jak we wcześniejszych latach, a tylko przez trzy dni będzie płonął ogień na kopcu Powstania Warszawskiego. To skutek uboczny modernizacji, jaką przeszedł Park Akcji "Burza", ale także - jak twierdzą urzędnicy - skarg okolicznych mieszkańców.

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Źródło:
tvnwarszawa.pl