Przebudowana Sokratesa będzie bardziej zielona. Prace na jezdni mają zakończyć się w maju

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Postęp prac przy przebudowie ulicy Sokratesa
Postęp prac przy przebudowie ulicy Sokratesa
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Postęp prac przy przebudowie ulicy Sokratesa Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Na początku maja mają zakończyć się prace na ulicy Sokratesa. Roboty trwają jeszcze na jej północnej części. Ostatnim etapem przebudowy będzie uzupełnienie zieleni. Drogowcy ogłosili właśnie przetarg na dodatkowe 31 drzew, a także krzewy i byliny.

Jak przypomniał rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski, jezdnia południowa Sokratesa jest już gotowa i użytkowana przez kierowców od jesieni. - Wykonawca, czyli Zakład Remontów i Konserwacji Dróg, pracuje na jezdni północnej, gdzie większość krawężników jest gotowa, podobnie jak spodnia warstwa jezdni. Pozostaje ułożenie warstw wierzchnich i pewne prace przy zatokach - przekazał Dybalski.

Prace drogowe mają zakończyć się w pierwszych dniach maja

I dodał, że wykonawca ma termin na zakończenie prac do końca czerwca. - Natomiast zgodnie z harmonogramem prace na jezdni powinny być skończone w pierwszych dniach maja. Podejrzewam, że wtedy ruch na jezdni mógłby być już puszczony w formie docelowej. Potem zgodnie z harmonogramem wykonawca miał pracować na chodnikach i z zielenią, ale wspólnie ustaliliśmy, że zieleń przygotuje osobna firma. Wczoraj ogłosiliśmy przetarg - zapowiedział.

Postęp prac sprawdził we wtorek reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter. - Faktycznie prace trwają jeszcze na północnej części jezdni. W budowie jest też rondo. Wyłaniają się dwie jezdnie w obu kierunkach, ale także ścieżki rowerowe i chodniki. Na położenie czeka jeszcze część krawężników - opisał nasz reporter.

Sokratesa się zazieleni - dwa miesiące na sadzenie drzew

Na oferty w przetargu na dodatkowe zazielenienie drogowcy czekają do 19 kwietnia. "Jeżeli uda się rozstrzygnąć postępowanie, pierwsze zmiany zaczną pojawiać się na finiszu robót drogowych. Firma, którą wybierzemy, na posadzenie roślin będzie miała 60 dni od momentu podpisania umowy. Przetarg formalnie zostanie ogłoszony po publikacji w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej, co powinno nastąpić do końca tego tygodnia" - podali w komunikacie.

Jak wymienili, istniejące szpalery drzew uzupełni 19 dębów błotnych i 12 jarzębów szwedzkich. Część nowych nasadzeń pojawi się w pasie dzielącym jezdnie. Z kolei w pasie zieleni separującej drogę dla rowerów od chodnika znajdą się takie krzewy i byliny jak m.in. tawulec pogięty, lilak Meyera, kocimiętka Faassena czy sesleria jesienna. Nie zabraknie również żywopłotów utworzonych z irgi błyszczącej.

Przy Sokratesa powstanie siedem ogrodów deszczowych - pełniących funkcję retencyjną - o łącznej powierzchni 497 metrów kwadratowych. Na razie trwa ich wygradzanie, a kiedy się skończy, wybrany w przetargu wykonawca posadzi w nich lubiące wilgoć rośliny, takie jak kosaciec syberyjski, bodziszek błotny czy sit rozpierzchły. "W sumie nowa zieleń, razem z ogrodami deszczowymi, na ulicy Sokratesa obejmie powierzchnię 2187 m kw" - wyliczyli drogowcy.

Przebudowa miała zakończyć się wiosnę ubiegłego roku

Docelowo wszystkie istniejące przejścia dla pieszych przez Sokratesa będą skrócone i zabezpieczone azylem. Po północno-zachodniej stronie, gdzie koncentrują się wszystkie sklepy i punkty usługowe, mieszkańcy zyskają szerszy chodnik, a droga dla rowerów będzie przebiegać bliżej jezdni. Już w zeszłym roku zmodernizowano oświetlenie. Po zmroku jasność zapewniają ledowe lampy, które zawisły na nowych, stalowych latarniach.

W połowie stycznia informowaliśmy o tym, że przebudowa ulicy Sokratesa jest opóźniona. Drogowcy podawali wówczas nowy termin zakończenia prac. Informowali, że zwężoną ulicą Sokratesa pojedziemy dopiero na wiosnę. Przebudowa miała zakończyć się jeszcze w 2021 roku, ale drogowcy napotkali problemy z podziemną infrastrukturą. ZDM tłumaczył, że na tempo prac wpłynęło też rozszerzenie strefy płatnego parkowania na Ochocie i Żoliborzu. Pracownikom wykonawcy miał też dać się we znaki COVID-19.

Przechodził z rodziną, zginął na przejściu

Zmiany na ulicy Sokratesa to pokłosie tragicznego wypadku, do którego doszło w październiku 2019. Na przejściu dla pieszych zginął mężczyzna, w którego uderzył, jadący z ogromną prędkością kierowca bmw. Przez pasy przechodził z rodziną. Urzędnicy planowali remont ulicy już wcześniej, ale zawsze brakowało pieniędzy.

Czytaj także: Sokratesa: tragedia, która przyczyniła się do zmian. "To była kropla, która przepełniła czarę"

Pod koniec listopada Krystian O. został skazany na siedem lat i dziesięć miesięcy więzienia. Sąd orzekł też 15-letni zakaz prowadzenia pojazdów. Prokurator domagał się, by oskarżony odpowiadał za zabójstwo z zamiarem ewentualnym, ale sąd odrzucił tę kwalifikację, skazując ostatecznie O. za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Krystian O. skazany na prawie osiem lat więzienia
Krystian O. skazany na prawie osiem lat więzieniaTVN24

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Według szacunków stołecznego ratusza we wtorkowym proteście rolników udział wzięło około 10 tysięcy osób. Zgromadzili się na placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki, skąd ruszyli w stronę Sejmu, kolejnym przystankiem była kancelaria premiera. Wydarzenie relacjonujemy na tvnwarszawa.pl.

Jaka frekwencja na marszu rolników? Stołeczny ratusz podał szacunki

Jaka frekwencja na marszu rolników? Stołeczny ratusz podał szacunki

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który miał brutalnie zaatakować kobietę w warszawskim Śródmieściu. 23-latek jest podejrzany między innymi o usiłowanie zabójstwa na tle rabunkowym i seksualnym.

Kobieta zaatakowana w centrum Warszawy. 23-latek podejrzany o usiłowanie zabójstwa

Kobieta zaatakowana w centrum Warszawy. 23-latek podejrzany o usiłowanie zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja i prokuratura w Gostyninie (Mazowieckie) wyjaśniają okoliczności potrącenia 37-letniej kobiety prowadzącej wózek z 9-miesięcznym dzieckiem. Zatrzymani w tej sprawie mężczyźni w wieku 34 i 44 lat nie przyznają się do prowadzenia mercedesa, który uderzył w kobietę.

Potrącenie matki i niemowlaka. Zatrzymani nie przyznają się do kierowania autem

Potrącenie matki i niemowlaka. Zatrzymani nie przyznają się do kierowania autem

Źródło:
PAP

Do szpitala w Garwolinie (Mazowieckie) zgłosiła się młoda kobieta z martwym noworodkiem. Śledczy ustalili, że dziecko urodziło się zdrowe. 19-latka usłyszała zarzut zabójstwa.

Przyniosła do szpitala martwe dziecko. 19-latka usłyszała zarzut

Przyniosła do szpitala martwe dziecko. 19-latka usłyszała zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W połowie marca zniknie drogowy "banan", wytyczony kilka miesięcy temu na skrzyżowaniu Belwederskiej i Gagarina. Pod koniec kwartału zmiany obejmą też ważne krzyżówki w ciągu ulicy Sobieskiego. Zmiany w organizacji ruchu mają związek z budową linii tramwajowej do Wilanowa.

Trwają przygotowania do "likwidacji banana"

Trwają przygotowania do "likwidacji banana"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w rejonie stacji Piaseczno pociąg potrącił człowieka. Mężczyzna zginął na miejscu. Są utrudnienia w kursowaniu składów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich.

Pociąg potrącił człowieka. Opóźnienia na czterech liniach

Pociąg potrącił człowieka. Opóźnienia na czterech liniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z uwagi na pogarszający się stan nawierzchni kolejarze wyremontują przejazdy między ulicami Walcowniczą a Młodą w Wawrze oraz na Łodygowej na Targówku. Podczas prac zaplanowanych odpowiednio na wtorek 27 lutego i środę 28 lutego - kierowcy tamtędy nie przejadą.

Wyremontują przejazdy kolejowe na Targówku i w Wawrze

Wyremontują przejazdy kolejowe na Targówku i w Wawrze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miasto pozyskało ważną decyzję z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie budowy tunelu pod linią kolejową w Rembertowie. O bezkolizyjną przeprawę przez tory mieszkańcy tej dzielnicy walczą od lat.

Krok naprzód w sprawie tunelu w Rembertowie. Sąd rozstrzygnie, kto zbuduje wiadukt

Krok naprzód w sprawie tunelu w Rembertowie. Sąd rozstrzygnie, kto zbuduje wiadukt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nadawca deklarował, że w przesyłce są t-shirty, ale do paczki zapakował mięsożerne rośliny, które są pod ochroną. Przesyłkę z zabójczymi dzwoneczkami z Malezji przejęli mazowieccy celnicy. Trafiły do ogrodu botanicznego, nie wszystkie przetrwały długą podróż.

Zadeklarował koszulki, w paczce były mięsożerne rośliny

Zadeklarował koszulki, w paczce były mięsożerne rośliny

Źródło:
PAP

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz w rozmowie z "Newsweekiem" został zapytany o tak zwane schody smoleńskie na placu Piłsudskiego. "Nie sądzę, żeby mogły stać w tym samym miejscu" - powiedział.

Minister kultury o "schodach smoleńskich". Nie chce ich na placu Piłsudskiego

Minister kultury o "schodach smoleńskich". Nie chce ich na placu Piłsudskiego

Źródło:
Nesweek, tvnwarszawa.pl

Na terenie dawnych Zakładów Mechanicznych "Ursus" pojawił się ciężki sprzęt. Aktywiści alarmują, że inwestor wyburzył część obiektów, które są w rejestrze zabytków. Rzecznik mazowieckiego konserwatora Andrzej Mizera wyjaśnił, że pierwotnie nie wydano zgody na rozbiórkę dobudówki dawnej lakierni oraz ruin budynków powojennych, ale decyzję uchyliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ciężki sprzęt w dawnej fabryce ciągników. Konserwator "musiał zmienić stanowisko i dopuścił do rozbiórki"

Ciężki sprzęt w dawnej fabryce ciągników. Konserwator "musiał zmienić stanowisko i dopuścił do rozbiórki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cynizm, hipokryzję, obstrukcję, nieudolność, niechęć do Warszawy i brak wiedzy. Sześć grzechów wobec Warszawy wytknął wiceprezydent Michał Olszewski kandydatowi PiS na stanowisko prezydenta stolicy Tobiaszowi Bocheńskiemu.

"Sześć grzechów". Wiceprezydent Warszawy punktuje kandydata PiS

"Sześć grzechów". Wiceprezydent Warszawy punktuje kandydata PiS

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę nocą w okolicach Alej Jerozolimskich rozpoczął się pościg za kierowcą bmw. Kierowca samochodu osobowego uderzył w toyotę i karetkę pogotowia, która przewróciła się na bok. Ucierpieli ratownicy medyczni. Policjanci rozpoczęli poszukiwania osób, w akcję zaangażowano psa tropiącego. Do sprawy zatrzymali dwie osoby.

Pościg ulicami Warszawy i zderzenie z karetką pogotowia. Policja zatrzymała dwie osoby

Pościg ulicami Warszawy i zderzenie z karetką pogotowia. Policja zatrzymała dwie osoby

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzut posiadania znacznej ilości substancji psychotropowej i środków odurzających działając w warunkach recydywy usłyszał 37-letni mieszkaniec Śródmieścia. Decyzją sądu podejrzany został aresztowany.

Był wcześniej poszukiwany, notowany, karany. Znów go aresztowano

Był wcześniej poszukiwany, notowany, karany. Znów go aresztowano

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co Rafał Trzaskowski sądzi o powstaniu w Warszawie ulicy Lecha Kaczyńskiego? Zaznaczył, że w tej sprawie decyzję podejmuje Rada Warszawy, a on sam zdania nie zmienił. Opowiedział też o wyborach prezydenckich.

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, Rafał Trzaskowski zabrał głos. "Zdania nie zmieniłem"

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, Rafał Trzaskowski zabrał głos. "Zdania nie zmieniłem"

Źródło:
PAP