Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

TVN Warszawa | Białołęka

Trzaskowski powołał komisję do zbadania przyczyn dwóch awarii Czajki

TVN Warszawa | Białołęka

Autor:
mp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Wróćmy na chwilę do historii"TVN24
wideo 2/5
Awaria w Czajce. Niedzielna konferencja ratusza

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powołał komisję do spraw zbadania przyczyn obu awarii przesyłu do oczyszczalni Czajka. Na jej czele stanął profesor Stanisław Rybicki z Politechniki Krakowskiej.

- Prof. dr hab. inż. Stanisław Rybicki, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki na Politechnice Krakowskiej, to jeden z czołowych w kraju ekspertów z dziedziny infrastruktury wodno-ściekowej miast. Do współpracy w komisji dobierze zespół, który dokona szczegółowej, eksperckiej analizy okoliczności obu awarii – z sierpnia 2019 i sierpnia 2020 roku - informuje rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

I zwraca uwagą, że komisja sprawdzi również, czy i jaki wpływ na drugą awarię miała ta ubiegłoroczna.

Cytowany w komunikacie ratusza profesor Rybicki przyznaje, że sytuacja w Warszawie jest bardzo złożona i szczegółowe zbadanie wszystkich istotnych aspektów to kwestia wielu miesięcy: - Możemy snuć przypuszczenia na podstawie historii tej inwestycji czy już dostępnych ekspertyz po awarii zeszłorocznej, ale bezpośrednich przyczyn awarii na razie nikt nie zna. Jednoznaczne wnioski muszą być poprzedzone dłuższym okresem szczegółowych badań. Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko kolejnych takich zdarzeń, nie możemy działać pod presją czasu.

Po zakończeniu prac komisja ma sporządzić raport, który zostanie przedstawiony urzędnikom.

Ratusz powołał komisję do badań nad przyczyną awariiRafał Trzaskowski, Twitter

Kolejna awaria

Rok temu, również pod koniec sierpnia, doszło do awarii kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do znajdującej się na prawym brzegu oczyszczalni Czajka. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podjęło wtedy decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły. W reakcji premier Mateusz Morawiecki zlecił budowę alternatywnego systemu przesyłowego. 9 września rozpoczęło się tłoczenie ścieków do Czajki zastępczym rurociągiem.

Od połowy listopada ścieki do Czajki znów popłynęły naprawionym kolektorem. Jego naprawa kosztowała miasto ponad 40 milionów złotych. Ponadto Wody Polskie naliczyły MPWiK ponad 10 mln zł opłaty za zrzut ścieków.

Pod koniec lipca Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podało przyczynę ubiegłorocznej awarii układu przesyłowego w oczyszczalni ścieków Czajka. Jak podał jeden z autorów ekspertyzy, bezpośrednią przyczyną awarii była ukryta wada rurociągu.

Autor:mp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Trzaskowski, Twitter