Hiszpania

Hiszpania

Od początku lat 90-tych rządząca obecnie Hiszpanią Partia Ludowa otrzymywała tajne i nielegalne wpłaty od prywatnych firm. Szefowie ugrupowania dostawali dziesiątki tysięcy euro rocznie - twierdzi gazeta "El Pais". Partia konserwatywna zdecydowanie odrzuca oskarżenia i zapewnia, że jej sprawozdania finansowe są całkowicie przejrzyste.

Tylko najgłośniejsze skandale korupcyjne kosztowały Hiszpanów od 2000 roku 7 mld euro, o miliard więcej niż wynosi budżet ministerstwa obrony - podaje w ogłoszonym w poniedziałek raporcie konserwatywny dziennik hiszpański "ABC".

Silny wiatr postawił Hiszpanów w stan gotowości. Północno-zachodnia linia brzegowa objęta jest pomarańczowym (drugim w trzystopniowej skali) alarmem pogodowym. Fale dochodzą do kilku metrów wysokości, jest bardzo niebezpiecznie.

Stopa bezrobocia w Hiszpanii w grupie wiekowej 16-24 lata przekroczyła 60 proc. - wynika z danych rządowych przedstawionych w czwartek. Ogółem już 26 proc. Hiszpanów nie ma pracy, co oznacza najwyższy poziom zanotowany od momentu rozpoczęcia jego pomiarów w latach 70-tych.

Dwie ofiary śmiertelne - to wynik porywistego wiatru, jaki przetoczył się w sobotę przez Półwysep Iberyjski. Do tragicznego wypadku doszło na południu Hiszpanii, w okolicach Kartageny. Wiatr przewrócił kamienny mur, a gruzy przygniotły dwóch pasterzy owiec.

Ulewne deszcze dają się we znaki w północno-wschodniej Hiszpanii. Wezbrane rzeki występują z brzegów, zalewając pobliskie miejscowości. Sytuacja może się pogorszyć, bo synoptycy zapowiadają dalsze opady w nadchodzących dniach.

20 z 50 prowincji Hiszpanii będzie zmagać się w czwartek z załamaniem pogody. Padać, śnieżyć i mocno wiać ma przede wszystkim na wschodzie kraju. Wydano ostrzeżenia meteorologiczne.

Powiew optymizmu i rozluźnienie. Po czwartkowym wystąpieniu szefa EBC, który dostrzegł stabilizację w strefie euro i wyraził nadzieję na ożywienie pod koniec roku, rynek zaczyna mówić śmielej o tym, co w gospodarce pozytywne.

W hiszpańskim Bilbao zatrzymano poszukiwanego przez 23 lata Bogdana G., podejrzanego m.in. o zamordowanie dwóch członków gangu z Pruszkowa w 1990 roku - dowiedział się portal tvn24.pl. - Jak szybko to możliwe, rozpoczniemy proces ekstradycyjny - mówi nam rzecznik polskiej policji Mariusz Sokołowski.

Śnieżna zima wraca nie tylko do Polski. Według synoptyków w przyszłym tygodniu śnieg przypomni o sobie w południowej Europie - od Hiszpanii po Bałkany. Śnieżny front może nawet przekroczyć basen Morza Śródziemnego i sięgnąć północnych krańców Afryki.

EBC przewiduje stopniowe ożywianie się gospodarek europejskich. S&P również wieszczy koniec kryzysu. Hiszpania i Włochy sprzedają swój dług po najniższych od miesięcy rentownościach. Rozmowa z Łukaszem Bugajem, analitykiem DM BOŚ.

Król Hiszpanii Juan Carlos skończył w sobotę 75 lat. Jak zapewnił w udzielonym przy tej okazji wywiadzie dla hiszpańskiej telewizji publicznej TVE jest w dobrej formie, pełen energii i gotów na wyzwania, które stoją przed narodem.

Baskijska partia niepodległościowa Batasuna, legalna we Francji, ale zdelegalizowana w 2003 roku w Hiszpanii ze względu na powiązania z ETA, ogłosiła swe rozwiązanie. Jej byli członkowie zapowiedzieli zamiar poszukiwania innej formy działania.

20 euro dostanie każdy Portugalczyk, który zdecyduje się spędzić Sylwestra w hiszpańskim mieście Vigo. To koszt opłaty za przejazd autostradą dzielącą obydwa kraje. Oprócz darmowego dojazdu, na gości z Portugalii czekają darmowe drinki - w Sylwestra bezcenne.

Grecja, Hiszpania i Portugalia znalazły się w 2012 r. na drodze do przekształcenia się w "społeczeństwa dwuklasowe", tj. takie, w których ludzie coraz bardziej dzielą się na bogatych i biednych, a zanika klasa średnia - biją na alarm europejscy socjologowie. Stwierdzają, że ogromne cięcia socjalne i pomoc dla najbiedniejszych mogą doprowadzić do sytuacji, w jakiej kiedyś były Brazylia i Argentyna, i powrót do równowagi potrwa nawet 30 lat.

Europa zmaga się ze śnieżycami, a w Hiszpanii nastała iście letnia pogoda. W niedzielę w Walencji na śródziemnomorskim wybrzeżu kraju było 19 st. C. I to nie koniec. W poniedziałek będzie jeszcze cieplej. Podobnie w Biarritz na atlantyckim wybrzeżu Francji.