Wiatr już się wzmaga, a będzie jeszcze silniejszy. IMGW ostrzega przed porywami do 125 kilometrów na godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
Tomasz Wasilewski o trudnej pogodzie w nocy
Tomasz Wasilewski o trudnej pogodzie w nocyTVN24
wideo 2/9
Tomasz Wasilewski o trudnej pogodzie w nocyTVN24

Wichury w Polsce. Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia meteorologiczne trzeciego, drugiego i pierwszego stopnia. Oprócz niebezpiecznie silnego wiatru we znaki dadzą nam się także roztopy i ulewne opady deszczu. W związku z groźną sytuacją pogodową Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-owy alert RCB do mieszkańców wszystkich regionów Polski. Przed groźnymi zjawiskami pogodowymi ostrzegają też samorządy, apelując do mieszkańców o zachowanie ostrożności. Sprawdź, gdzie pogoda będzie zagrożeniem dla życia i zdrowia.

W piątek wieczorem w Polsce pojawiły się silniejsze porywy wiatru. Są związane z niżem Ulf, który stopniowo, od północnego zachodu, wkrada się do naszego kraju. Najbardziej gwałtownych zjawisk można spodziewać się w nocy z piątku na sobotę oraz w pierwszy dzień.

Jak przekazał wieczorem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w niektórych stacjach synoptycznych odnotowywane są porywy wiatru osiągające ponad 100 kilometrów na godzinę. "Rozewie zanotowało już 111 km/h" - przekazali za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk informował wcześniej, że około godziny 19 najsilniej wiało w Łebie - z prędkością 83 kilometrów na godzinę. Na drugim miejscu znalazła się Ustka z porywami do 79 km/h. Kolejne na liście były Kołobrzeg, Koszalin i Świnoujście (68 km/h), Lębork i Szczecin (65 km/h) oraz Legnica, Jelenia Góra i Bielsko-Biała (54 km/h).

>>> WAŻNE: Alert RCB dla całego kraju. "Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr"

Silny wiatr w Polsce w piątek i sobotę będzie związany z przemieszczaniem się cyklonu Ulf nad Europą. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia meteorologiczne trzeciego, drugiego i pierwszego stopnia.

Alerty IMGW trzeciego stopnia - silny wiatr

Alarmy trzeciego, najwyższego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują w województwach:

- pomorskim, w powiatach: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim;

- zachodniopomorskim, w powiatach: sławieńskim, koszalińskim, Koszalin, kołobrzeskim, gryfickim.

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości 50-70 kilometrów na godzinę, w porywach do 100 km/h w głębi lądu, do 125 km/h na wybrzeżu, z południa i zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w nocy z piątku na sobotę i rano w sobotę.

Alarmy ważne będą do godz. 12 w sobotę.

>>>SPRAWDŹ TAKŻE: "Wichura będzie trwała kilkanaście godzin", możliwe też burze

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW

Alerty IMGW drugiego stopnia - silny wiatr

IMGW wydał pomarańczowe alerty przed silnym wiatrem w województwach:

- zachodniopomorskim (we wszystkich powiatach z wyłączeniem tych, gdzie w mocy są alarmy trzeciego stopnia), gdzie ostrzeżenia ważne będą do godz. 9 w sobotę;

- pomorskim (we wszystkich powiatach z wyłączeniem tych, gdzie w mocy są alarmy trzeciego stopnia), gdzie groźnie będzie do godz. 13 w sobotę;

- warmińsko-mazurskim, gdzie alerty ważne będą do godz. 18 w sobotę;

- podlaskim (we wszystkich powiatach poza siemiatyckim), gdzie alarmy będą w mocy od godz. 23 w piątek do godz. 18 w sobotę;

- kujawsko-pomorskim; gdzie niebezpiecznie będzie do godz. 13 w sobotę;

- lubuskim (poza powiatami położonymi na południu regionu), gdzie alarmy ważne będą do godz. 9 w sobotę;

- wielkopolskim (z wyłączeniem południowych powiatów), gdzie groźnie będzie do godz. 9, miejscami 13 w sobotę;

- mazowieckim (w powiatach północnych i północno-zachodnich), gdzie alerty ważne będą do godz. 18 w sobotę;

- łódzkim (w powiatach północnych), gdzie ostrzeżenia będą w mocy do godz. 13 w sobotę.

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości 35-50 km/h, w porywach do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, z południowego zachodu i zachodu.

>>> UWAGA: 12 w skali Beauforta, fale nawet do 11 metrów. Zwołano zespół zarządzania kryzysowego

Alerty IMGW drugiego stopnia - roztopy

Alerty IMGW pierwszego stopnia przed roztopami zostały wydane dla województw:

- śląskiego, dla powiatów: cieszyńskiego, bielskiego, żywieckiego;

- małopolskiego, dla powiatów: suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego, nowosądeckiego;

- podkarpackiego, dla powiatów: bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, krośnieńskiego, jasielskiego.

Prognozuje się tam wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura minimalna wyniesie od 1-2 do 3-4 stopni Celsjusza, a maksymalnie termometry pokażą 3-6 st. C. Suma opadów deszczu w ciągu 24 godzin osiągnie od 10 do 15-20 litrów na metr kwadratowy. Wiatr powieje ze średnią prędkością od 25 do 35 kilometrów na godzinę, w porywach do 70 km/h, z kierunków południowo-zachodniego i zachodniego.

Ostrzeżenia będą ważne do godz. 18 w sobotę.

Alerty IMGW pierwszego stopnia - silny wiatr

Żółte alarmy przed silnym wiatrem IMGW wydał dla województw:

- lubuskiego (powiatów południowych), gdzie groźnie będzie do godz. 6 w sobotę;

- dolnośląskiego, gdzie alerty ważne będą do godz. 6 w sobotę;

- opolskiego, gdzie niebezpiecznie będzie do godz. 7 w sobotę;

- śląskiego, gdzie ważne będą do godz. 7 w sobotę;

- małopolskiego, gdzie alerty w mocy będą od godz. 22 w piątek do godz. 10 w sobotę;

- świętokrzyskiego, gdzie groźnie będzie od godz. 22 w piątek do godz. 10 w sobotę;

- podkarpackiego, gdzie ostrzeżenia ważne będą w godz. 1-13 w sobotę;

- lubelskiego, gdzie niebezpiecznie będzie w godz. 1-13 w sobotę;

- mazowieckim (we wszystkich powiatach poza tymi, gdzie obowiązują alarmy drugiego stopnia), gdzie groźnie będzie do godz. 10 w sobotę;

- łódzkim (we wszystkich powiatach poza tymi, gdzie obowiązują alarmy drugiego stopnia), gdzie niebezpiecznie będzie do godz. 7 w sobotę;

- wielkopolskim (we wszystkich powiatach poza tymi, gdzie obowiązują alarmy drugiego stopnia), gdzie alarmy ważne będą do godz. 6 w sobotę.

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40-45 km/h, w porywach do 75-85 km/h, z południowego zachodu i zachodu.

Alerty IMGW pierwszego stopnia - roztopy

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed roztopami wydano dla województwa dolnośląskiego, dla powiatów: lwóweckiego, karkonoskiego, Jelenia Góra, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych, kłodzkiego.

W tych miejscach przewidywane jest topnienie pokrywy śnieżnej, zalegającej w górach na poziomie od 500 do 1000 metrów nad poziomem morza. W piątek oraz z piątku na sobotę temperatura minimalna wyniesie od 3 do 7 st. C, a maksymalnie na termometrach będzie od 2 do 4 st. C. W ciągu doby suma opadów deszczu sięgnie 5-10 l/mkw. Wiatr w dzień będzie wiać ze średnią prędkością od 20 do 35 km/h, w porywach do 65 km/h, a w nocy - od 30 do 40 km/h, w porywach do 85 km/h, z południowego zachodu i zachodu.

Kolejnej doby (18.02 i 18/19.02) dodatnia temperatura powietrza utrzyma się i w ciągu 24 godzin wystąpią opady deszczu rzędu 10-20 l/mkw.

Alarmy wygasną o godzinie 7 w sobotę.

Alerty IMGW pierwszego stopnia - intensywne opady deszczu

IMGW ostrzega także przed intensywnymi opadami deszczu. Alerty przed tym zagrożeniem obowiązują w woj. śląskim, w powiatach cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała i żywieckim.

Alarmy będą ważne do godz. 2 w sobotę.

Prognozowane porywy wiatru w kolejnych dniach
Prognozowane porywy wiatru w kolejnych dniachVentusky.com

Jak przygotować się na wichurę? Poradnik RCB

Zasady bezpieczeństwa w trakcie wichuryRCB

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW trzeciego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Prędkość i siła wiatru - jak je określamyPAP/Adam Ziemienowicz

Autorka/Autor:kw,as,ps,anw/dd,rzw

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W piątek 12.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. W niektórych miejscach może występować grad. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wyładowania wkroczyły nad Polskę

Gdzie jest burza? Wyładowania wkroczyły nad Polskę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. W piątek 12.07 do osób przebywających na terenie 14 województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami, ulewnym deszczem i silnym wiatrem. Ostrzeżenie obowiązywać będzie także w sobotę. Eksperci ostrzegają przed podtopieniami.

Alert RCB dla 14 województw

Alert RCB dla 14 województw

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia przed zagrożeniami pogodowymi. Piątek będzie kolejnym burzowym dniem - w trzech województwach obowiązują alarmy trzeciego stopnia, a miejscami burzom towarzyszyć będą silne opady deszczu. Wiele województw pozostanie także pod panowaniem uciążliwego skwaru.

Uwaga na burze i ulewy. Czerwone ostrzeżenia IMGW w części kraju

Uwaga na burze i ulewy. Czerwone ostrzeżenia IMGW w części kraju

Źródło:
IMGW

Jak podali strażacy, potężna wichura zdewastowała ośrodek wypoczynkowy w Purdzie w województwie warmińsko-mazurskim. Nawałnica trwała zaledwie kilka minut, ale wystarczyło to, by uszkodzić większość znajdujących się w nim domków letniskowych. Nikt nie został ranny.

Wichura trwała dwie minuty, z ośrodka wypoczynkowego mało co zostało

Wichura trwała dwie minuty, z ośrodka wypoczynkowego mało co zostało

Źródło:
PAP

Słowackie media podały, że wśród ofiar lawiny błotnej w Tatrach na Słowacji nie było Polaków. W zdarzeniu życie straciły dwie kobiety, Czeszka i Słowaczka. Do zdarzenia doszło w czwartek, gdy zwały błota uderzyły w wiatę, pod którą stali turyści.

Lawina błotna w Tatrach. Słowackie media: wśród ofiar nie było Polaków

Lawina błotna w Tatrach. Słowackie media: wśród ofiar nie było Polaków

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Niebezpieczne zjawiska pogodowe nie opuszczą nas również w piątek. Jak tłumaczył na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, nad Polską przesunie się front atmosferyczny ze strefą ulewnych opadów i silnych podmuchów wiatru. W najbliższym czasie nie odpoczniemy również od gorąca.

Nad Polską przejdzie front, który "gwarantuje podtopienia"

Nad Polską przejdzie front, który "gwarantuje podtopienia"

Źródło:
TVN24

W czwartek polscy strażacy interweniowali ponad 3500 razy po nawałnicach, jakie przeszły nad krajem. Szczególnie niebezpiecznie było na Mazowszu i w Małopolsce. Do groźnej sytuacji doszło także w Białymstoku, gdzie do rzeki wpadł samochód.

Ponad 3500 interwencji po czwartkowych nawałnicach

Ponad 3500 interwencji po czwartkowych nawałnicach

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

Stado grindwali długopłetwych zostało wyrzucone na brzeg szkockiego archipelagu Orkadów. Gdy weterynarze przybyli na miejsce, 65 spośród 77 osobników już nie żyło. Mimo wysiłków lekarzy i wolontariuszy, nie udało się uratować także pozostałych zwierząt. Podjęto decyzję o eutanazji.

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Źródło:
PAP, BDMLR

Potężne burze przeszły nad Kapsztadem. W jednym z największych miast RPA wiatr i deszcz poważnie uszkodziły co najmniej 15 tysięcy domów. Niebezpieczna pogoda utrzyma się tam co najmniej do końca miesiąca.

Wiatr położył tysiące domów

Wiatr położył tysiące domów

Źródło:
PAP, Africa News, iol.co.za

Lawina ziemna zepchnęła dwa autobusy do rzeki w Nepalu. Pojazdami poruszało się ponad 60 osób, spośród których większość wciąż uznawana jest za zaginione. Akcję ratunkową utrudnia padający bez przerwy deszcz.

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Źródło:
PAP, The Kathmandu Post

Pogoda na jutro. W piątek 12.07 nad niektórymi regionami Polski przejdą gwałtowne burze. W innych częściach kraju przez cały dzień będzie dużo słońca. Termometry wskażą od 24 do 31 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 12.07. Nawałnice zagrażają części kraju

Pogoda na dziś - piątek 12.07. Nawałnice zagrażają części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nawałnica przeszła w czwartek wieczorem przez Warszawę. Nagle zrobiło się ciemno, zaczęło bardzo silnie wiać i intensywnie padać. Doszło do podtopień na ulicach, a wiatr połamał drzewa. Zamknięto Łazienki Królewskie.

Oberwanie chmury nad Warszawą. Ściana deszczu

Oberwanie chmury nad Warszawą. Ściana deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Trąba powietrzna pojawiła się w czwartek w powiecie suskim (Małopolskie). W związku z pogodą straż pożarna interweniowała w regionie prawie 400 razy.

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Kolejne dni przyniosą nam więcej aury, z którą ostatnio dobrze się zaznajomiliśmy - gorąco przetykane będzie gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. W weekend na termometrach zobaczymy miejscami aż 35 stopni Celsjusza.

W pogodzie na razie nie przestanie się dziać. Zachowajcie ostrożność

W pogodzie na razie nie przestanie się dziać. Zachowajcie ostrożność

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala gorąca nawiedziła Hiszpanię. W dziesięciu regionach obowiązują alarmy drugiego stopnia przed skwarem, bo wartości na termometrach mają w czwartek wzrosnąć do nawet 41 stopni Celsjusza.

Punkt kulminacyjny fali upałów. Termometry pokażą ponad 40 stopni

Punkt kulminacyjny fali upałów. Termometry pokażą ponad 40 stopni

Źródło:
AEMET, El Tiempo

U wybrzeży Japonii uratowana została kobieta, która przez 36 godzin dryfowała na morzu. Unosząc się na wodzie dzięki asekuracyjnej bojce, pokonała kilkaset kilometrów. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Źródło:
PAP, The Guardian

37,1 stopni Celsjusza - taką wartość zanotowano w środę na termometrach we Wrocławiu. Był to najgorętszy jak do tej pory dzień roku. Nie we wszystkich zakątkach kraju temperatura przekroczyła jednak granicę 30 stopni, a w innych upał panował aż do wieczora.

Najgorętszy dzień w tym roku. Miejscami upał utrzymywał się do późnego wieczora

Najgorętszy dzień w tym roku. Miejscami upał utrzymywał się do późnego wieczora

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Co czeka nas w pogodzie pod koniec lata i jesienią? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na sierpień, wrzesień, październik i listopad. Dwa miesiące okażą się cieplejsze niż zazwyczaj, a dwa - bardziej wilgotne.

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Źródło:
IMGW

Pierwszy start rakiety Ariane 6 był widoczny na polskim niebie. Nietypowa smuga towarzysząca przelotowi okazała się efektem problemów technicznych, do których doszło podczas lotu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Źródło:
Z głową w gwiazdach, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

19 osób zmarło na skutek udaru słonecznego w Japonii, z czego sześć w samym Tokio. Od początku lipca kraj mierzy się z falą upałów - w niedzielę w mieście Shizuoka termometry pokazały 40 stopni Celsjusza. Jak ostrzegła Japońska Agencja Meteorologiczna, gorąco połączone z wysoką wilgotnością jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Źródło:
CNA, NHK, The Japan Times

Osuwisko zabiło co najmniej 23 osoby na indonezyjskiej wyspie Celebes. Doszło do niego w niedzielę po ulewnych opadach deszczu. W regionie trwa akcja poszukiwawcza - zaginionych pozostaje 35 osób.

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

Źródło:
Reuters, PAP

Europejska Agencja Kosmiczna potwierdziła sukces pierwszego lotu rakiety Ariane 6. Nie obyło się bez problemów - w trakcie umieszczania satelitów na orbicie doszło do awarii jednego z systemów. Pojazd ma zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej i możliwość wynoszenia różnorodnych ładunków na orbitę.

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, PAP, space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

W Andach Peruwiańskich zostały znalezione zwłoki amerykańskiego alpinisty, który w 2002 roku zginął podczas próby wejścia na szczyt Huascaran na zachodzie Peru. Lawina zabiła wówczas wszystkich trzech uczestników wyprawy, ciała jednego z nich wciąż nie odnaleziono.

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Źródło:
PAP

Turysta z Hiszpanii zginął w niedzielę w Parku Narodowym Pilanesberg w RPA. Mężczyznę stratowały słonie. Stało się to po tym, jak zbyt blisko podszedł do stada zwierząt z młodymi - poinformowała we wtorek tamtejsza policja.

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Źródło:
PAP

W Nowym Jorku doszło do awarii mostu obrotowego Third Avenue Bridge. Z powodu przegrzania "utknął w pozycji otwartej", a służby musiały go schłodzić, polewając strumieniami zimnej wody. W mieście w ostatnich dniach odnotowuje się bardzo wysokie temperatury.

Ważny most "utknął w pozycji otwartej". Wszystko przez upał

Ważny most "utknął w pozycji otwartej". Wszystko przez upał

Źródło:
NBC New York, FOX 5

W Wolbromiu doszło w poniedziałek do potężnego gradobicia. Lodowe kule miały kilka centymetrów średnicy, a ulice wyglądały tak, jakby pokrywała je gruba warstwa śniegu. Skąd wziął się tak wielki grad?

Wolbrom jak po ataku zimy. Skąd wzięły się tak wielkie opady gradu

Wolbrom jak po ataku zimy. Skąd wzięły się tak wielkie opady gradu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Minionej nocy mieszkańcy części Polski mogli podziwiać wyjątkowy spektakl na niebie. Wszystko za sprawą obłoków srebrzystych. Zdjęcia tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Niebo zaiskrzyło. Obłoki srebrzyste na Waszych zdjęciach

Niebo zaiskrzyło. Obłoki srebrzyste na Waszych zdjęciach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Naksos, jedna z najpopularniejszych greckich wysp położonych na Morzu Egejskim, boryka się z niedoborem wody. Rolnicy są zaniepokojeni, ponieważ największy zbiornik na wyspie wysechł. Władze zdecydowały się na uzdatnianie wody morskiej, jednak nie zaspokoi to potrzeb wszystkich mieszkańców.

Susza na greckiej wyspie. "Teraz, kiedy jest mnóstwo turystów, obciążenie sieci wodnej jest ogromne"

Susza na greckiej wyspie. "Teraz, kiedy jest mnóstwo turystów, obciążenie sieci wodnej jest ogromne"

Źródło:
Reuters

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) przeleciała nad Polską. W nocy z poniedziałku na wtorek na niebie kilkukrotnie mogliśmy zaobserwować ruchomy, jasny punkt. Zdjęcie ISS otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Jasny punkt przeciął niebo. Przelot ISS

Jasny punkt przeciął niebo. Przelot ISS

Źródło:
tvnmeteo.pl, isstracker.pl

W Dolinie Śmierci w Kalifornii, jednym z najgorętszych miejsc na świecie, w sobotę zmarła jedna z osób uczestniczących w wycieczce motocyklowej - poinformowały służby. Tego dnia temperatura sięgała 53 stopni Celsjusza.

Były 53 stopnie. Śmierć od upału w Dolinie Śmierci

Były 53 stopnie. Śmierć od upału w Dolinie Śmierci

Źródło:
latimes.com, tvnmeteo.pl

16 gatunków owadów zostało zatwierdzonych do spożycia w Singapurze. Przeznaczone do tego celu stawonogi będą musiały spełnić odpowiednie wytyczne i być oznakowane. Wśród potencjalnych "przekąsek" znalazły się świerszcze, szarańcza czy jedwabniki.

Świerszcze, jedwabniki i inne owady dopuszczone do spożycia

Świerszcze, jedwabniki i inne owady dopuszczone do spożycia

Źródło:
PAP, The Straits Times

Ranny strażak został uratowany w Kalifornii. Do wypadku doszło podczas akcji gaśniczej w hrabstwie Fresno, gdzie pożar wybuchł ponad tydzień temu. Ogień spalił w tym regionie ponad 5,6 tysięcy hektarów i wciąż nie został opanowany.

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
Reuters, Cal Fire

Tegoroczny czerwiec był najcieplejszy w historii, kontynuując trwającą ponad rok serię, w której bite były miesięczne rekordy temperatury - podała europejska agencja Copernicus Climate Change Service (C3S).

Za nami najgorętszy czerwiec w historii. To dwunasty miesiąc z rzędu, w którym padł taki rekord

Za nami najgorętszy czerwiec w historii. To dwunasty miesiąc z rzędu, w którym padł taki rekord

Źródło:
Reuters, AP, The Guardian, Copernicus