Dziewięć młodych ptaków uczy się życia na wolności na terenie byłego poligonu Muszaki. By zwiększyć ich szansę na przeżycie, woliery z ptakami otoczono elektrycznym pastuchem. Ma to odstraszyć drapieżniki, które mogłyby zagrozić ptakom.
Dziewięć młodych cietrzewi uczy się życia na wolności na terenie byłego poligonu Muszaki. Siedem młodych kogutów i dwie młode kury wykluły się w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, a do zlokalizowanego na terenie Nadleśnictwa Jedwabno byłego poligonu Muszaki młode cietrzewie przyjechały ze swoimi matkami.
Elektryczność, kolor i dźwięk
Rozwieszenie sznura z przywiązanymi jaskrawymi kawałkami materiału i ogrodzenie terenu płotem pod napięciem ma sprawić, że cietrzewie będą bezpieczne, a potencjalne drapieżniki nie będą zakłócać spokoju siedmiu młodym kogutom i dwóm kurom.
Powierzchnię ptasiego "obozu" uzbrojono dodatkowo w elektroniczne odstraszacze akustyczne, które zniechęcają do odwiedzin dziki, jeleniowate oraz lisy i kuny. Korzystając z doświadczeń doktora Andrzeja Krzywińskiego, leśnicy zabezpieczyli też wydzielony teren za pomocą środków zapachowych wydzielanych przez rysie i wilki: wokół miejsca, w którym mieszkają cietrzewie, rozrzucili wilcze odchody i ściółkę z wolier, w których w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie mieszkają rysie.
Zeszłoroczne doświadczenia pokazują, że tego typu zabezpieczenia przed drapieżnikami naziemnymi są wystarczające. Problem są jednak jastrzębie gołębiarze. Z siedmiu młodych cietrzewi, które leśnicy wypuścili na wolność jesienią zeszłego roku, trzy stały się ofiarami tych drapieżnych ptaków.
Pod opieką kur
- Tak jak ma to miejsce w naturze, przebywają pod opieką matki. Dwie dorosłe kury mieszkają w specjalnych przesuwanych klatkach, a młode mogą się swobodnie poruszać poza klatkami - tłumaczy Mariusz Górski-Kłodziński, naczelnik Wydziału Ochrony Ekosystemów w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.
Metoda, którą Nadleśnictwo Jedwabno i RDLP w Olsztynie odbudowują populację cietrzewia na dawnym poligonie Muszaki, to tzw. born to be free. Opracował ją dr Andrzej Krzywiński. Młode cietrzewie zostaną na poligonie z matkami do połowy listopada. Dokarmiane będą korzystały też z naturalnej karmy - przez to będą sprawniejsze i w lepszej kondycji od pobratymców trzymanych w niewoli.
Autor: mb/mj / Źródło: Lasy Państwowe
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock