Gdzie jest burza. Trzy regiony z niebezpieczną pogodą

Aktualizacja:
Autor:
kw,
anw,
ps//rzw
Źródło:
tvnmeteo.pl
Pogoda na noc 26/27.03
Pogoda na noc 26/27.03tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Gdzie jest burza? We wtorek nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Towarzyszą im intensywne opady deszczu i silne porywy wiatru. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Jak poinformował około godziny 22 we wtorek synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, nad Polską występują czerwcowe, letnie burze o umiarkowanym natężeniu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed burzami z gradem.

Gdzie jest burza

Burze występują w województwach:

- mazowieckim, w Radomiu, Białobrzegach i Warce;

- łódzkim, w Pajęcznie;

- świętokrzyskim, w Jędrzejowie, Chęcinach i Małogoszczu.

Zjawiskom towarzyszą opady deszczu o sumie 10-20 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 60-80 kilometrów na godzinę.

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw, anw, ps//rzw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości