Ponad 12 tysięcy - tyle mutacji koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto na świecie do tej pory. W środę naukowcy z kilku uczelni i organizacji opublikowali badania, w których wyjaśniają, czy któraś z nich powoduje, że patogen staje się bardziej zaraźliwy.
Wyniki badań nad mutacjami koronawiurusa SARS-CoV-2, które pierwotnie ujrzały światło dziennie w maju jako wstępny druk przed recenzją, w środę w całości zostały opublikowane na łamach recenzowanego czasopisma naukowego "Nature Communications".
W trakcie prac przeanalizowano genomy wirusa, po pobraniu próbek od 46 723 osób chorujących na COVID-19 z 99 krajów. Dane zbierano do końca lipca tego roku.
Badania przeprowadzili naukowcy z Univeristy College London, Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz jednostek badawczych we Francji takich jak Université de la Réunion, a także Centrum Międzynarodowej Współpracy Badań Rolniczych na rzecz Rozwoju (CIRAD).
Ponad 12 tysięcy mutacji
Jak poinformowano, spośród wykrytych 12 706 mutacji, żadna nie wskazuje na to, że patogen ulega niepokojącym zmianom. Mutacje wirusów powstają samorzutnie wraz z ich namnażaniem się. Na ogół nie mają one żadnego znaczenia, jeśli chodzi o ich zaraźliwość i zjadliwość. Jak na razie, jest tak w przypadku SARS-CoV-2.
- Szczęśliwie nie wykryliśmy żadnej mutacji powodującej, że (wirus - red.) szybciej się rozprzestrzenia - zapewnia jedna z autorek badań, profesor Lucy van Dorp z University College London.
Mutacje a skuteczność szczepionki
Na świecie liczne ośrodki badawcze pracują nad opracowaniem szczepionki. Trzy z nich podzieliły się wynikami trzeciej fazy badań klinicznych. Profesor Francois Balloux z University College London, który również badał mutacje SARS-CoV-2 - zapewnia, że nie ma powodów do obaw, iż szczepionki przeciwko COVID-19 okażą się nieskuteczne z powodu mutacji.
Specjalista wskazuje natomiast inne potencjalne zagrożenie. Wprowadzenie szczepionek przeciwko COVID-19 może sprowokować powstawanie nowych mutacji. Ich celem może być pokonanie odporności przeciwko nim.
- Wirus może w przyszłości zmutować, a szczepionka przestanie na niego działać. Jestem jednak przekonany, że będziemy w stanie szybko to wykryć i odpowiednio ją zaktualizować - podkreśla Balloux.
Autor: ps / Źródło: PAP, Reuters, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock