Nauka

Nauka

Naukowcy z muzeum w Denver zbadali dokładnie jeden ze swoich najpiękniejszych eksponatów. Okazało się, że mają w swoich zasobach nieznany gatunek chrząszcza, który żył na Ziemi około 50 milionów lat temu. Owad jest zachowany w doskonałym stanie, a na szczególną uwagę zasługują jego wzorzyste skrzydła.

Już w tym tygodniu nad naszymi głowami spadnie ulewny deszcz spadających gwiazd. Sprawdź, kiedy wypada maksimum roju Perseidów oraz jak się przygotować do tego wydarzenia.

Po latach badań naukowcy pracujący z Teleskopem Horyzontu Zdarzeń (EHT) pokazali zdjęcia strumienia materii, dżetu, który wydobywa się z czarnej dziury. W składzie zespołu był doktor Maciek Wielgus - astronom z Uniwersytetu Harvarda, zajmujący się kalibracją i analizą danych. W rozmowie z redakcją tvnmeteo.pl wyjaśnił, dlaczego czarne dziury, a szczególnie ta zlokalizowana w galaktyce Centaurus A, są tak fascynujące.

Powodzie będą coraz większym problemem niż do tej pory sądzono - wynika z najnowszych ustaleń NASA. Jak twierdzą naukowcy, już w następnej dekadzie należy się spodziewać poważnych i częstych powodzi przypływowych. To niebezpieczeństwo powstanie z połączenia zmian klimatu z aktywnością naszego naturalnego satelity, Księżyca.