Nauka

Nauka

Amerykańscy naukowcy odkryli, że poziom tlenu w wodach jezior słodkowodnych zaczął gwałtownie spadać. Przyczyną zjawiska są postępujące zmiany klimatu i wzrost temperatury wody w zbiornikach. Badacze twierdzą, że jeziora stanowią papierek lakmusowy dla reszty ekosystemów, dlatego zdarzenia nie powinno się lekceważyć.

Ponad 100 małych kałamarnic i pięć tysięcy niesporaczków ma zostać wystrzelonych w czwartek na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Naukowcy chcą dowiedzieć się dzięki nim, jak loty kosmiczne wpływają na interakcje pomiędzy pożytecznymi drobnoustrojami a ich żywicielami.

Wysoki poziom białka regulującego procesy takie jak starzenie się lub otyłość może wydłużać życie średnio o 30 procent - wykazały badania przeprowadzone na myszach, o których poinformowano na łamach pisma "Nature Communications". Jak dodają autorzy, "jeśli uda nam się ustalić, w jaki sposób aktywować te procesy u ludzi, będziemy mogli opracować metody sprzyjające długiemu zdrowemu życiu".

Nowe badania wykazały, że zęby specyficznego mięczaka - Cryptochiton stelleri - pieszczotliwie zwanego "wędrującym klopsem", zawierają rzadko występujący minerał, w skład którego wchodzi między innymi żelazo. Dotychczas sądzono, że ten typ związku chemicznego występuje tylko wzdłuż skalistych wybrzeży.

Warianty koronawirusa SARS-CoV-2 będą nazywane literami pochodzącymi z greckiego alfabetu - ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia. Na przykład szczep wykryty w Wielkiej Brytanii to Eta, a kojarzony z Brazylią - Gamma. WHO chce, aby nazwy wariantów nie kojarzyły patogenu z danym regionem.

Wody pochodzące z rzek i fiordów połączone z pokrywą lodową Grenlandii są źródłem ogromnej ilości rtęci. To nieoczekiwane odkrycie wskazuje między innymi na nieznany wcześniej wpływ roztapiania się lodu na środowisko i łańcuch pokarmowy.

Zespół meksykańskich naukowców odkrył nowy gatunek roślinożernego dinozaura. Żył na naszej planecie 72 miliony lat temu - poinformował Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) w Meksyku.

Zbliża się moment próby lądowania chińskiej sondy z łazikiem Zhorung na Marsie. Spekuluje się, że statek kosmiczny podejmie próbę zejścia na powierzchnię Czerwonej Planety, gdy w Polsce będzie 1.11 w sobotę. Planowane lądowanie to element pierwszej w pełni chińskiej bezzałogowej misji na Marsa.