Nauka

Nauka

- To było całkowicie zaskakujące odkrycie i - z tego, co wiemy - unikalne dla ludzi i ludzkich niemowląt - mówi profesor Mark Blumberg z Wydziału Psychologii i Nauk o Mózgu, jeden z autorów badania. - Zobaczyliśmy rzeczy, których nie potrafiliśmy wyjaśnić, opierając się na wcześniejszych badaniach, literaturze naukowej oraz naszych wieloletnich obserwacjach snu młodych szczurów - zaznacza.

Eksperci z Uniwersytetu w Edynburgu znaleźli oryginalny sposób na recykling plastikowych butelek. Dzięki mieszance bakterii udało im się wyprodukować wanilinę – jeden ze składników zapachowych wanilii i substancję stosowaną w przemyśle spożywczym czy kosmetycznym. To może być korzystne rozwiązanie nie tylko dla środowiska, ale także ekonomii.

Dinozaur w podeszłym wieku, którego szczątki zbadali naukowcy z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Śląskiego cierpiał na chorobę często występującą u starszych ludzi. W stawach zwierzęcia odłożyły się kryształki pirofosforanu wapnia, powodując ich sztywnienie. Justyna Słowiak, doktorantka z Instytutu Paleobiologii PAN, podkreśliła, że to pierwszy taki stwierdzony przypadek.

Nadmierna otyłość u dzieci wywołuje zmiany w ich mózgach, które prowadzą do zachowań obsesyjnych – wynika z badania przeprowadzonego w jednym z hiszpańskich szpitali. Naukowcy podkreślili, że zmiany w związku z dużą otyłością "zachodzą w mózgu, kiedy ten jest jeszcze w fazie rozwoju".