Zmiana koloru oczu owada nie była przypadkowa. Był to efekt modyfikacji genetycznej, którą przeprowadzili naukowcy. Uzyskane wyniki mogą przyczynić się do odkrycia sposobu na ochronę przed malarią i innymi chorobami.
Potężnych rozmiarów asteroida minionej nocy minęła Ziemię. Od kilkunastu lat tak duży obiekt nie przeleciał w tak niewielkiej odległości od naszej planety.
Naukowcy NASA opublikowali nową nocną mapę oświetlenia świata. Dzięki niej wyraźnie widać, jak rozmieszczone są miejsca zamieszkiwane przez ludzi na naszej planecie.
Ukąszenie kleszcza może być niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie jeśli jest on zakażony boreliozą. Jest to groźna choroba, która może powodować wiele poważnych problemów zdrowotnych.
Amerykańska agencja badawcza NASA ogłosiła w czwartek, że na jednym z księżyców Saturna może istnieć środowisko, które pozwala na rozwinięcie się tam życia. To odkrycie czyni Enceladusa jedynym miejscem - poza naszą planetą - gdzie badacze odkryli bezpośrednie dowody na istnienie potencjalnego źródła życia.
Amerykańscy naukowcy wyjaśnili pewien palący problem: dlaczego sznurowadła same się rozwiązują. Opisali siły działające na sznurówki podczas chodzenia i choć temat może wydawać się błahy, badania mogą pomóc nawet w ratowaniu ludzkiego życia.
W ciągu 36 milionów lat na Ziemi doszło do 42 ogromnych erupcji superwulkanów. Ich skutki były katastrofalne. Obecnie istnieje siedem takich obiektów, a jeden z nich znajduje się w Europie. Jakie jest prawdopodobieństwo jego wybuchu?
Czy jest możliwe, aby w walce z globalnym ociepleniem klimat obronił się sam? Czy potencjalne, przyszłe ochłodzenie może zrównoważyć szkodliwą działalność człowieka?
Wielkanoc coraz bliżej i przygotowania do niej trwają w najlepsze. Niektórzy już zaczynają przyozdabiać świąteczne pisanki. Jedna powstała nawet w Kosmosie. Stworzyła ją sonda kosmiczna Gaia.
Naukowcy odkryli po raz pierwszy tak dobrze zachowane czerwone krwinki ssaka sprzed kilkudziesięciu milionów lat. Krople krwi odnaleziono w bursztynie. Otaczały opitego nią kleszcza.
Naukowcy odkryli, że wokół jednej z egzoplanet podobnych do Ziemi znajduje się atmosfera. Może być to krok do przodu w poszukiwaniu życia pozaziemskiego i miejsc, w których moglibyśmy zamieszkać.
Amerykańscy naukowcy odkryli nowe fakty na temat celiakii. Do tej pory sądzono, że ma ona podłoże genetyczne. Najnowsze badania zdają się jednak przeczyć tej teorii. Według badaczy chorobę mogą powodować powszechnie występujące wirusy.
Naukowcy odkryli dowody na to, w jaki sposób Wielka Brytania oddzieliła się kiedyś od kontynentalnej Europy. Okazuje się, że przyczyniły się do tego dwa zdarzenia - rozlanie się lodowcowego jeziora, a później - wielka powódź.
30 marca planetoida 2017 FJ101 przeleciała obok Ziemi w odległości mniejszej niż ta dzieląca nas od Księżyca. To już trzynasty wykryty bliski przelot planetoidy lub meteoroidu w 2017 roku.
To przełomowy moment w historii kosmicznych podróży. SpaceX wystrzelił po raz drugi rakietę Falcon 9. Ta z powodzeniem wylądowała na ziemi. Udowadnia to, że wielokrotne loty tym samym statkiem kosmicznym są możliwe. O niezwykłym wydarzeniu w programie "Wstajesz i weekend" na TVN24 opowiadał popularyzator astronomii Karol Wójcicki.
Naukowcy z Francji, USA i Włoch twierdzą, że znaleźli dowody na to, że około trzech milionów lat temu na Marsie wystąpiło tsunami. Prawdopodobnie spowodowało je uderzenie asteroidy w ocean.
Amerykańscy naukowcy odkryli, że płuca ssaków służą nie tylko do oddychania, lecz także odgrywają istotną rolę w produkcji krwi. Okazało się, że tkanka płucna wytwarza ponad połowę płytek krwi w organizmie.
Australijscy badacze odkryli najbardziej zróżnicowany zbiór tropów dinozaurów na świecie. Spośród tysięcy śladów około 150 z nich można przyporządkować 21 specyficznym typom tropów. Ślady gadów rozciągają się na długości 25 kilometrów wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża Australii.
Wypalanie traw wcale nie użyźnia gleby, za to powoduje pożary oraz ogromne szkody w środowisku. Ruszyła kampania STOP wypalaniu traw, mająca na celu uświadomienie Polaków o szkodliwości tej praktyki.
Pająki zjadają około 400-800 milionów ton owadów rocznie. Nowe badania wykazały, że odgrywają one bardzo ważną rolę w utrzymaniu globalnej równowagi w naturze.
- Badania skorupy ziemskiej nie są łatwe - twierdzą naukowcy. Analizować cały glob bez ingerencji w środowisko potrafią jedynie satelity. Dzięki nim powstała mapa namagnesowania naszej planety.
W Układzie Słonecznym mamy osiem planet. Jednak, jeśli wprowadzona zostanie nowa definicja planety, ich lista powiększyłaby się o dodatkowe sto ciał niebieskich, w tym Księżyc.
Światowa Organizacja Meteorologiczna dodała kilkanaście chmur i zjawisk im towarzyszących do stworzonego ponad 30 lat temu Międzynarodowego Atlasu Chmur. Znajdą się w nim takie nazwy, jak dziurkacz czy chmura rotorowa.
Choć mogłoby się zdawać, że osuwiska występują jedynie na Ziemi, okazuje się, że pojawiają się także na innych ciałach niebieskich. Naukowcy ogłosili, że takie zjawiska są obecne na jednej z komet.