Nauka

Nauka

Łazik Curiosity dostrzegł na Marsie błyszczący meteoryt

Zautomatyzowane laboratorium naukowo-badawcze wysłane na Czerwoną Planetę kontynuuje swoją misję. Łazikowi Curiosity ostatnio wpadł w oko błyszczący meteoryt przypominający kamienne jajko. Marsjański turysta natychmiast zrobił zdjęcia okrągłej, metalowej kuli.

Południowa Hiszpania i Sycylia mogą zamienić się w pustynie

Z najnowszych badań wynika, że do 2100 roku basen Morza Śródziemnego może zmienić się bardziej niż przez ostanie 10 tysięcy lat. Krzewiaste zarośla południowej Hiszpanii i Sycylii mają stać się pustyniami i nie być tak atrakcyjne turystycznie, jak są teraz.

Na Wenus wypływa lawa

Dzięki nowej technice naukowcy zlokalizowali i przenieśli na mapę wypływy lawy na Wenus. Dokonano tego po raz pierwszy na innej planecie niż Ziemia.

Naukowcy nie mają wątpliwości. Muzyka jest lekarstwem na bezsenność

Cierpisz na bezsenność i ciągle jesteś zmęczony? Naukowcy tłumaczą, że warto jest słuchać muzyki zanim się zaśnie. Przyśpiesza ona przejście do fazy snu, która odpowiada za regenerację naszego organizmu. Nie bagatelizuj tej choroby, ponieważ może ona prowadzić nawet do śmierci.

Najważniejsze wydarzenia z życia Rosetty

Sonda kosmiczna Rosetta zakończyła dziś swoją misję. Po 12 latach naukowcy zdecydowali się wykonać kontrolowany upadek na kometę. Historyczny moment nastąpił o godzinie 13.22 czasu polskiego.

NASA potwierdziła odkrycie nowej planety

Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) poinformowała o odkryciu układu planety i dwóch gwiazd. Planeta porusza się po ich orbicie i ma masę zbliżoną do Saturna.

Nie będzie nowego znaku zodiaku

Poruszany niedawno temat rzekomego zamiaru wprowadzenia 13-tego znaku zodiaku, wężownika, został ostatecznie uznany za nieprawdziwy. Zamieszanie komentuje Karol Wójcicki, autor popularnej strony o astronomii "Z głową w gwiazdach".

Wiemy jak tlen znalazł się w atmosferze ziemskiej

Naukowcy odkryli, w jaki sposób Ziemia zyskała swoją tlenową atmosferę. Według nich poziom tlenu wzrósł w wyniku tektoniki płyt, formowania się kontynentów oraz dzięki pojawieniu się na naszej planecie życia.

Czy da się zobaczyć czas? Jego kryształy mogą naprawdę istnieć

Czy kryształy czasu to tylko matematyczna ciekawostka, czy może coś takiego rzeczywiście istnieje? Fizycy zastanawiają się nad tym od 2012 roku, kiedy laureat nagrody Nobla Frank Wilczek po raz pierwszy zaproponował ideę ich istnienia. Według najnowszych badań fizyków z Kalifornii, jest to możliwe.