Już w ten weekend nocne niebo zaroi się od Perseid. W nocy z 12 na 13 sierpnia takich "spadających gwiazd" przez nieboskłon przemknie nawet do 120 na godzinę.
Zmiany klimatu to jeden z najważniejszych globalnych problemów. Szczególnie niebezpieczne są upały. Do końca XXI wieku liczba zgonów z ich powodu może wzrosnąć o 5400 procent.
Według meldunków kleszczy zarażonych boreliozą jest coraz więcej. Z problemem mierzy się jednak cały świat i nikt, jak dotąd, nie wygrał z pasożytami. Niedawno amerykańscy naukowcy odkryli, że postrachem zarażonych kleszczy są... lisy.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że w tę sobotę utonęło pięć osób, a od 1 kwietnia - aż 199 osób. Ratownik informuje, jak postępować, by nie utonąć.
Z płodnością u mężczyzn jest coraz gorzej. Poza tym, że mają mniej plemników, to są one także gorszej jakości. Specjalista w dziedzinie niepłodności tłumaczył w programie "Wstajesz i weekend", skąd biorą się takie problemy.
Londyńscy naukowcy zdołali przywrócić życie roślinom, które na ponad 100 lat były przysypane ziemią. Jest to niezwykłe osiągnięcie, dzięki któremu możemy odtworzyć przynajmniej fragment wyniszczonej przez człowieka bioróżnorodności.
Po 70 latach od testów nuklearnych ekosystem atolu ma się zaskakująco dobrze. Naukowcy starają się ustalić źródło tego fenomenu - być może rozwiązanie tej zagadki przyczyni się do pokonania raka. Pomogą im w tym... kraby.
Naukowcy odkryli największy i najdalej od nas położony obiekt w kosmosie - supergromadę o nazwie Sarasvati. Jej istnienie i "życiorys" zaskoczyło naukowców.
W ostatnich dniach od lodowca Larsena oderwała się olbrzymia góra lodowa. Według profesora Lewandowskiego jesteśmy na początku procesu ocieplania się klimatu, nie da się już go zatrzymać. Co jednak stanie się dalej z oderwanym lodowcem?
Jak uchronić się przed uderzeniem asteroidy? Wysłać w jej stronę statek kosmiczny, doprowadzić do kontrolowanego zderzenia i przejąć nad nią kontrolę. Brzmi jak plan szalonego naukowca, który jednak już niedługo może okazać się prawdą.
Większość gwiazd rodzi się w towarzystwie - rzadko powstają pojedynczo. Ten argument pozwolił naukowcom Stevenowi Stahlerowi oraz Sarah Sadavoy stwierdzić, że taka sytuacja zaszła również w przypadku Słońca.
- Wydaje się, jakby to był koniec jakiejś epoki, jednak myślę, że to nowy początek - mówiła Susan Thompson, jedna z biorących udział w badaniach teleskopem Keplera, dzięki którym odkryto nowe planety podobne do Ziemi.
Trzęsienia ziemi zdarzają się praktycznie cały czas, jednak są tak delikatne, że ich nie rejestrujemy. Czy jednak możliwe jest wystąpienie wstrząsu tak silnego, że zniszczyłby naszą planetę?
- Po raz pierwszy od zniknięcia z powierzchni Ziemi dinozaurów stajemy twarzą w twarz z masowym wymieraniem przyrody - twierdzi Mike Barrett, dyrektor nauki i polityki WWF. W 50 lat straciliśmy 60 procent gatunków roślin i zwierząt. Do 2020 będzie ich jeszcze więcej.
- To jest najgorętsza planeta typu gazowego olbrzyma, jaką kiedykolwiek odkryto - powiedział Scott Gaudi, profesor astronomii Uniwersytetu Stanowego Ohio w Columbus.
NASA w przyszłym roku wyśle sondę, która doleci do Słońca. To pierwsza taka misja w historii. Cel jest jeden - znalezienie odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące tej gwiazdy.
Sonda Juno przesłała pierwsze zdjęcia Jowisza. Dzięki misji kosmicznej możemy dokładnie przyjrzeć się największej planecie w naszym Układzie Słonecznym. Wiele informacji zaskoczyło jednak naukowców.
Niedobór snu powoduje, że komórki odpornościowe mózgu działają na "najwyższym biegu". W krótkim czasie niesie to pewne korzyści, ale w dłuższej perspektywie może to także zwiększać ryzyko demencji.
Gryzą zazwyczaj w okolicach ust, stąd ich nazwa. Tak zwane całujące robaki przenoszą pasożyta, który wywołuje chorobę Chagasa. Według najnowszych wyników badań jest ona o wiele bardziej śmiercionośna, niż do tej pory sądzono.
Od lat prowadzone są badania, które mają odpowiedzieć na pytanie, czym są rozbłyski na powierzchni Ziemi widoczne na zdjęciach satelitarnych. Teraz naukowcom udało się rozwiązać tę zagadkę.
Włoski superwulkan jest bliższy wybuchu, niż dotąd uważano. Wyniki nowych badań są bardzo niepokojące. Powierzchnia ziemi w tej okolicy podniosła się i - jak uważają naukowcy - może to mieć związek z produkcją magmy.
Jak alarmują naukowcy, spożywanie surowych ryb może skończyć się źle. Niektóre z nich mogą być nosicielami pasożyta wywołującego anisakiozę. Co to za choroba?
Połączenie dwóch gatunków grzybów, które pozyskano z silnie toksycznej kopalni, dało bardzo ciekawe rezultaty. Okazało się, że powstał w ten sposób związek, który zabija cztery odporne na antybiotyki szczepy groźnych bakterii.
Silny wiatr oraz fala uderzeniowa stanowiłyby największe zagrożenie dla ludzi po uderzeniu w Ziemię asteroidy - twierdzą naukowcy na łamach "Geophysical Research Letters". Według ich obliczeń te dwa zjawiska odpowiadałyby za nawet 60 procent ofiar śmiertelnych katastrofy.