Najnowsze

Ziemia w roli głównej. Satelitarne hity 2012 roku

Najnowsze

Najlepsze satelitarne widoki Ziemi z 2012 roku (NASA)
Najlepsze satelitarne widoki Ziemi z 2012 roku (NASA)

Zachwycające kolory, niezwykłe kształty, dynamiczne procesy - satelity i instrumenty naukowe NASA pozwalają nam coraz lepiej poznawać nawet niedostępne miejsca Ziemi. NASA pokazuje niesamowitą kompilację satelitarnych hitów minionego roku z Ziemią w roli głównej.

NASA często publikuje niezwykłe widoki Ziemi wykonane najczęściej przez krążące wokół niej satelity. Dzięki nim możemy poznać procesy zachodzące na oceanach i morzach, okołobiegunowych lodach, czy pustyniach.

Zdjęcia, grafiki, wizualizacje

Dowiadujemy się, jakie zmiany zachodzą na naszej planecie pod wpływem różnych czynników - zjawisk pogodowych, klimatycznych, ale także działalności człowieka. Powstające na podstawie satelitarnych danych mapy, grafiki i wizualizacje pozwalają nam lepiej zrozumieć, co dzieje się w różnych ziemskich zakątkach i jak te różne procesy łączą się ze sobą.

Swoje trzy grosze dorzucają także astronomowie z kolejnych ekspedycji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Z dystansu i w zbliżeniach

Teraz NASA opublikowała coś specjalnego. W ramach Miesiąca Ziemi (Earth Month 2013), projektu poświęconego ochronie Ziemi i popularyzowaniu wiedzy o niej, graficy agencji przygotowali niesamowitą kompilację najlepszych satelitarnych widoków i grafik obrazujących procesy na naszej planecie z minionego roku.

W trwającym nieco ponad dwie minuty nagraniu zobaczymy słynną Blue Marble, czyli Ziemię, a na niej przypominające gwiazdy rozświetlone miejskie aglomeracje, dziwne kształty pustynnych wydm, układy prądów morskich, niesamowite wzory z chmur i wiele innych szczegółów, których nie widzimy na co dzień.

Autor: js/ ola / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości