W poniedziałek 6 sierpnia o godzinie 7.31 czasu polskiego łazik Curiosity ma wylądować na Marsie. Misja przyprawia ekspertów NASA o ból głowy. Historia podboju Marsa nie nastraja bowiem optymistycznie. W kierunku Marsa wysłano 40 misji, a tylko 14 z nich można uznać za udane.
Sondy wysyłane są na Marsa od 50 lat i nadal sprawiają naukowcom sporo kłopotów, a wiele misji kończy się niepowodzeniem. Lądowania na Czerwonej Planecie nie da się bowiem przećwiczyć na Ziemi. Eksperci zwracają uwagę, że na Marsie wszystko jest inne niż na Ziemi: począwszy od grawitacji, przez atmosferę, kończąc na strukturze gleby.
50-letnia tradycja
Historia misji kosmicznych wysyłanych w kierunku Marsa liczy 50 lat. Do dnia dzisiejszego podjęto 40 prób wysłania sondy w kierunku Marsa. Tylko 14 z nich można uznać za zakończone powodzeniem. Z powodu sporej liczby nieudanych misji przyrównuje się czasami przestrzeń wokół Marsa do Trójkąta Bermudzkiego. Niepowodzeniem zakończyła się również ostatnia, ubiegłoroczna, podjęta przez Rosjan misja wysłania sondy w kierunku Fobosa, większego i bliższego księżyca Marsa.
Indie na podbój kosmosu
Misje na Marsa mimo ogromnych trudności technicznych są częstym celem projektów badawczych. W przyszłym roku bezzałogową sondę na Czerwoną Planetę zamierzają wysłać Indie. Sonda ma zająć się badaniem klimatu Marsa i wykonywać badania geologiczne. Na temat misji niestety nie wiadomo o wiele więcej. Indie ujawniły jedynie, że jej koszt ma się zamknąć w kwocie 80 mln dolarów.
Curiosity w poniedziałek
W poniedziałek rano czasu polskiego na Marsie ma wylądować Curiosity. Łazik to sześciokołowy pojazd z zamontowanym oprzyrządowaniem badawczym, ramieniem robotycznym, systemami nawigacyjnymi i komunikacyjnymi, oprogramowaniem i autonomicznym źródłem zasilania – radioizotopowym generatorem termoelektrycznym.
2,5 miliarda dolarów
W momencie lądowania sonda wraz z łazikiem będzie miała za sobą 570 milionów kilometrów, a planowany podstawowy czas trwania misji to 1 rok marsjański, czyli 98 tygodni ziemskich. Całkowity koszt projektu wyniesie 2,5 miliarda dolarów.
Autor: adsz/mj / Źródło: Reuters TV