Tak wygląda najbliższa nam planetoida. NASA opublikowała jej zdjęcie

Będą latać na przechwycone asteroidy
Będą latać na przechwycone asteroidy
NASA
NASABędą latać na przechwycone asteroidy

Wytropiona przez 70-metrowej średnicy antenę Deep Space Network skała jest oddalona od nas o 3 miliony kilometrów. To czyni ją, jak na kosmiczną skalę, stosunkowo nam bliską. Odkrycie jest sukcesem naukowców z Jet Propulsion Laboratory, którzy zarządzają odbiornikami sieci DSN.

Zdjęcia wykonane przez satelitę pokazują planetoidę w pełnej krasie. Wyraźnie widać, że jej kształt jest zaokrąglony, choć asymetryczny i ma wyraźne spłaszczenie w miejscu swojego równika. Wytropiona przez system globalną sieć anten jest najbliższym nam obiektem z kategori NEO - Near Earth Objects i nazwana 2005 WK4.

Planetoida 2005 WK4 NASA

Coraz większa precyzja

Dokładność danych to potwierdzenie, że jesteśmy w stanie coraz precyzyjniej określać zarówno wielkość, jak i prawdopodobną prędkość i orbitę kosmicznych skał.

To niezbędne dane w powodzeniu najnowszej misji NASA dotyczącej przechwytywania i eksplorowania przez ludzi planetoid znajdujących się w pobliżu naszej planety.

Kosmos bez zakłóceń

Deep Space Network to sieć przekaźników zlokalizowanych na terenie Hiszpanii, Kalifornii oraz Australii.

Rozmieszczenie ich w tych miejscach umożliwia niezakłóconą ruchem Ziemi komunikację z kosmicznymi pojazdami. To czyni ją najbardziej czułym systemem telekomunikacyjnym na naszej planecie, którego działania nie zakłóca naturalny ruch naszej planety.

Jedna z 70-metrówej średnicy anten, które tworzą sieć Deep Space NetworkNASA

Autor: mb/jaś / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości