Sonda NASA New Horizon dotarła do planetoidy Ultima Thule. To znajdujący się najdalej od Ziemi obiekt Układu Słonecznego, który kiedykolwiek został zbadany podczas misji kosmicznej.
Ultima Thule znajduje się w Pasie Kuipera. Jest to obszar rozciągający się za orbitą Neptuna, składający się z tysięcy planetoid o średnicy większej niż sto kilometrów, ale również niewielkich obiektów. Są to pozostałości z czasu formowania się Układu Słonecznego, czyli sprzed ok. 4,6 miliarda lat.
We wtorek rano New Horizon przeleciała 3,5 tysiąca kilometrów od Ultimy Thule. W momencie zbliżenia planetoida znajdowała się około 6,5 miliarda kilometrów od Słońca.
Sygnał dotarł do Ziemi po sześciu godzinach
Po południu sygnał radiowy nadawany przez sondę odebrała antena w Madrycie. Sygnał pokonał odległość między Ziemią a planetoidą w 6 godzin i 8 minut. Wszystkie informacje, które uzyska sonda, naukowcy mają otrzymać do września 2020 roku.
Ultima Thule ma średnicę około 30 kilometrów i nieregularny kształt. Naukowcy NASA przypuszczają, że przypomina ona stykające się dwa kuliste obiekty. Planetoida ma czerwonawą barwę.
Obiekt oficjalnie nazywa się (48 6958) 2014 MU69. Został odkryty w czerwcu 2014 roku.
Celem misji New Horizon jest zbadanie Plutona, jego Księżyca - Charona oraz co najmniej jednego obiektu znajdującego się w Pasie Kuipera. Sonda została wystrzelona w kosmos 19 stycznia 2006 roku.
On #NewYearsEve, @NASANewHorizons will perform the most distant planetary flyby ever as it zooms past an object nicknamed #UltimaThule. Make sure to follow our partner @JHUAPL for updates: https://t.co/f3IkfRXZ1H pic.twitter.com/MXkAyLz3Bq
— NASA New Horizons (@NASANewHorizons) 26 grudnia 2018
Autor: ao//plw / Źródło: NASA, BBC
Źródło zdjęcia głównego: NASA/Twitter