Pierwsza przejażdżka Curiosity

Pierwsze ślady na Marsie

Pierwsze koty za płoty. Łazik Curiosity przejechał kilka metrów po powierzchni Marsa - poinformowała w środę amerykańska agencja kosmiczna NASA. To kolejny etap misji największego ziemskiego pojazdu na Czerwonej Planecie.

Według NASA, łazik przejechał trzy metry do przodu, następnie dokonał zwrotu o 90 stopni i cofnął się o dwa metry. Była to próbna jazda, jednak amerykańscy naukowcy nie kryją zadowolenia z jej rezultatów.

- Zbudowaliśmy ten pojazd, ale niczego byśmy nie osiągnęli, gdyby nie mógł się on poruszać - powiedział na konferencji prasowej w Pasadenie Pete Theisinger z NASA.

Pierwsze ślady

Opublikowane przez NASA zdjęcie pokazuje ślady kół, jakie na powierzchni Marsa zostawił łazik. Cała operacja trwała około 15 minut. - Samej jazdy było około 5 minut. Resztę czasu pochłonęło robienie zdjęć i sprawdzanie kół - wyjaśnił inżynier z NASA Matt Heverly. Obecnie Curiosity znajduje się sześć metrów od miejsca, w którym wylądował ponad dwa tygodnie temu. Celem jego misji jest m.in. poszukiwanie śladów życia na Marsie. Curiosity to najnowocześniejszy i zarazem najdroższy robot, który wylądował na Czerwonej Planecie. Jego misja potrwa 98 tygodni i ma kosztować w sumie 2,5 mld dolarów.

Autor: mn\mtom\rs / Źródło: Reuters, tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości