Noc ociepla się szybciej niż dzień. Zaskakujący skutek zmiany klimatu

commons.wikimedia.org, pixabayNoc ociepla się szybciej niż dzień

Obserwacje z ostatnich 50 lat wykazały, że noce ocieplają się szybciej niż dni. Specjaliści sądzą, że trend ten utrzyma się także w nadchodzących dekadach. Dzięki temu odkryciu trzeba będzie zaktualizować modele klimatyczne.

Młody naukowiec Richard Davy z norweskiej fundacji badawczej Nansen Environmental and Remote Sensing Center zbadał przyczyny szybszego ocieplania się nocy w porównaniu do dnia. Taki schemat zaobserwowano na całym świecie w na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Badania przeprowadzono w oparciu o dane oraz wyliczenia modeli.

Wcześniejsze badania opierano głównie na obserwacji zmian, jakie zachodzą w pogodzie w danym czasie, m.in. zwiększających się takich parametrów, jak zachmurzenie, opady czy wilgotność powietrza. Jednakże Davy, wraz ze swoimi współpracownikami, wykazał, że szybsze ocieplanie się nocy jest związane z całym systemem klimatycznym, ponieważ temperatura powietrza nocą jest z natury bardziej czuła na zmiany klimatu.

Inna grubość warstwy granicznej

Powietrze ogrzewa się lub ochładza od powierzchni Ziemi. Z tego powodu największe zmiany w jego temperaturze zachodzą w najniższej warstwie atmosfery, tzw. warstwie granicznej. W godzinach nocnych jest ona stosunkowo cienka (kilkaset metrów), a w ciągu dnia rozciąga się nawet do kilku kilometrów w pionie. To właśnie ta różnica w grubości warstwy wpływa na to, że temperatura powietrza nocą jest bardziej wrażliwa na ocieplenie niż w ciągu dnia.

Rola gazów cieplarnianych

Ważną rolę w ocieplaniu się naszej planety mają gazy cieplarniane. Rosnący poziom emisji dwutlenku węgla do atmosfery zmniejsza ilość promieniowania emitowanego w przestrzeń kosmiczną, a to oznacza, że przy powierzchni Ziemi zostaje więcej energii w postaci ciepła. Dzięki temu zwiększa się temperatura powietrza zarówno nocą, jak i w ciągu dnia. Nocna, czyli cieńsza warstwa strefy granicznej pobiera tyle samo energii co grubsza dzienna. To dlatego nocne powietrze ociepla się szybciej.

Mniej mroźnych nocy, zmiany w rolnictwie

Ta niezwykła wrażliwość nocy na zmianę temperatury odzwierciedla się także w malejącej z roku na rok liczbie ekstremalnie chłodnych nocy. Obecnie notuje się ich o połowę mniej niż 50 lat temu. Tymczasem liczba ekstremalnie chłodnych dni zmalała o jedną czwartą. Specjaliści sądzą, że trend szybszego ocieplania się nocy utrzyma się także w nadchodzących dekadach.

Uwaga: proces ten wpływa na rolnictwo, szczególnie na długość i stabilność sezonu wegetacyjnego roślin.

Zaktualizować modele

Najnowsze wyniki badań spowodowały, że trzeba będzie zmienić parametry modeli klimatycznych, aby je ulepszyć i zwiększyć ich wiarygodność.

- Wprowadzenie poprawki w ocieplaniu się warstwy granicznej w zależności od tego, czy jest to dzień czy noc, może spowodować, że zmniejszą się wahania przewidywań modeli dotyczącej zmiany średniej globalnej temperatury powietrza - powiedział Davy.

Zobacz, jak zmienia się średnia temperatura na Ziemi:

Tak ociepla się kula ziemska
Tak ociepla się kula ziemska

Autor: AD/map / Źródło: sciencedaily.com

Źródło zdjęcia głównego: commons.wikimedia.org, pixabay

Pozostałe wiadomości