Monstrualne galaktyki z wiekiem tracą apetyt

Najjaśniejszy element Drogi Mlecznej i międzygwiezdny pył, który ją otacza
Najjaśniejszy element Drogi Mlecznej i międzygwiezdny pył, który ją otacza
NASA
NASANajjaśniejszy element Drogi Mlecznej i międzygwiezdny pył, który ją otacza

Żarłoczne galaktyki z wiekiem tracą apetyt na wchłanianie innych ciał niebieskich - do takiego wniosku doszli tajwańscy badacze po analizie danych NASA. Jednocześnie zastanawiają się, czy kosmiczna dieta galaktyk, to nie błąd obserwacyjny spowodowany niedoskonałością naszych teleskopów.

- Odkryliśmy, że masywne galaktyki mogły przejść na dietę w ciągu ostatnich 5 miliardów lat. Dlatego później nie przybierały na "wadze" - powiedział Yen-Ting Lin z Academia Sinica w Tajpej. Naukowcy doszli do takich wniosków po analizie danych zebranych przez dwa obserwatoria NASA: teleskop Spitzera oraz Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE).

Gwiezdny pokarm

Gromady galaktyk są rozmieszczone wokół najjaśniejszego elementu ich grona, nazwanego najjaśniejszą gromadą. Ale Wszechświat jest bezwzględny, z czasem te centra galaktyki zaczynają "karmić się" galaktykami, które je otaczają.

Astronomowie nie posiadają danych z miliardów lat rozwoju Wszechświata, ale prowadzą badania i analizy, i na ich podstawie potrafią określić wielkości poszczególnych elementów. Rozpatrzyli przypadki ponad 300 gromad, z których najstarsza pochodziła z czasów gdy Wszechświat miał 4,3 mld lat, a najmłodsza, gdy miał 13 mld lat (obecnie ma 13,8 mld lat).

- Nie jest możliwe, żeby obejrzeć rozwój galaktyk, dlatego w swoich badaniach wzięliśmy pod uwagę liczebność ich części składowych w konkretnych okresach. To nowe podejście pozwoliło nam połączyć średnie wielkości klastrów i odnieść do wielkości z przeszłości - wytłumaczył Lin.

5 mld lat diety

Naukowcy stwierdzili, że najjaśniejsza gromada galaktyk początkowo rosła bardzo gwałtownie, ale kiedy Wszechświat miał ok. 8 mld lat, kosmiczny kanibalizm ogromnego monstrum się zakończył. Badacze jednak nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się stało. Dodają jednak, że możliwe jest to, że bardzo stare galaktyki nadal rosną, ale kosmiczne teleskopy, wykorzystywane przez NASA, po prostu tego nie dostrzegają.

Wyniki badań opublikowane zostały w "Astrophysical Journal".

Autor: kt/rs / Źródło: Live Science

Pozostałe wiadomości