Najnowsze

Miasto na wodzie jest pod wodą. Tak źle w Wenecji nie było od lat

Najnowsze


Poziom wód w Wenecji gwałtownie się podniósł i doprowadził do zalania zabytkowych placów. Tak źle nie było od czterech lat.

Pogarszające się warunki atmosferyczne doprowadziły do gwałtownego podniesienia się poziomu wody w jednym z najbardziej narażonych na zatonięcie miast świata - Wenecji.

W Wenecji do 26 listopada trwa 57. edycja festiwalu sztuki La Biennale Arte, który rokrocznie ściąga tysiące odwiedzających. Organizatorzy nie przewidują utrudnień.

Acqua alta

W poniedziałek przed północą czasu lokalnego poziom wód podniósł się o 127 centymetrów powyżej bezpiecznego poziomu, a woda zalała zabytkowe place, wdarła się w arkady i wielowiekowe promenady, a także zniechęciła tłumnie odwiedzających miasto turystów.

Meteorolodzy zgodnie uznali, że to najgorsze od czterech lat opady deszczu w tym regionie. Zjawisko, które za to odpowiada, Włosi nazywają acqua alta - "wysoka woda". Jest ono związane bezpośrednio z podniesieniem się poziomu wody w wyniku działania siły grawitacyjnej Księżyca oraz przez charakterystyczne dla Morza Śródziemnego ciepłe wiatry.

Zobacz cały materiał poświęcony Wenecji:

Autor: sj/map / Źródło: ENEX

Pozostałe wiadomości