Jesień nie sprzyja nauce: prawda czy fałsz?

Prawdy i mity na temat pogody

Informacje dotyczące pogody przekazywane są nam z pokolenia na pokolenie. Jednak nie wszystkie są prawdziwe. Najnowsze badania naukowe pozwalają walczyć z mitami , ale też potwierdzają ludowe prawdy.

Południowcy czują się gorzej niż Skandynawowie

Powodem takiego stanu rzeczy jest klimat. Przyjemna aura na Półwyspie Apenińskim zachęca do niehigienicznego trybu życia, który owocuje migrenami i spadkiem formy.

- Włosi jedzą dużo produktów mącznych, szczególnie po godz. 20:00, kiedy robi się chłodniej. O tej porze nasz organizm nie trawi już skutecznie dostarczanego mu pożywienia - tłumaczy Ilona Cichecka, dietetyk. W rezultacie o poranku czują się ociężali.

Wrażliwy jak Brytyjczyk

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii wpływ pogody na zdrowie traktują bardzo poważnie.

Istnieje specjalny pogodowy serwis tworzony przez meteorologów i lekarzy. Dzięki niemu szpitale i przychodnie dowiadują się z wyprzedzeniem np. o możliwości wystąpienia większej liczby zawałów. Szykują wtedy odpowiednią liczbę sprzętu reanimacyjnego czy dodatkowe zespoły ratownicze.

Depresyjny halny

Bez wpływu na nasze samopoczucie nie pozostaje dobrze nam znany halny. Ten suchy, ciepły wiatr wraz z ociepleniem i spadkiem wilgotności powietrza niesie ze sobą fale depresji. Policja odnotowuje wówczas większą liczbę wypadków i samobójstw.

Natomiast po jego przejściu w górach wzrasta widoczność, ale zamiast ochoty na górską wędrówkę, turystów ogarnia senność lub rozdrażnienie.

Dzieje się tak na skutek gwałtownych zmian ciśnienia. Wiatr halny powstaje bowiem, kiedy po jednej stronie gór występuje układ wyżowy, a drugiej, niżowy. Ponadto sam wiatr nie pozostaje bez wpływu na układ nerwowy. Powoduje niepokój i rozdrażnienie.

Brzydka pogoda sprzyja nauce

Kolejny obalony mit dotyczy wpływu złej pogody na pamięć. Australijski psycholog Joes Forgas z Uniwersytetu New South Wales dowiódł, że przy brzydkiej aurze ludzie wypadają znacznie lepiej w testach pamięciowych.

Badanie wykazało, że im gorsza jest pogoda i im bardziej przygnębieni czują się czujemy, tym sprawniej działają nasze umysły. Podczas brzydkiej pogody zapamiętujemy aż trzy razy więcej niż podczas słonecznych dni.

- Dzieje się tak, ponieważ złej pogodzie towarzyszy gorszy nastrój. To powoduje, że nasza uwaga skupiona jest na otoczeniu, a nasz styl myślenia staje się bardziej uważny i szczegółowy. Natomiast osoby radosne mniej koncentrują się na otoczeniu, ponieważ są bardziej ufne. Mają też większą skłonność do zapominania - wyjaśnia prof. Forgas.

Wróbel prawdę Ci powie

Pogodowi sceptycy powinni obserwować naturę. Wróble co do warunków atmosferycznych zazwyczaj się nie mylą, można ich nazwać ptasimi synoptykami.

Jeżeli w dzień wróble są ruchliwe, wesołe i dokazują między sobą, oznacza to, że czeka nas ładna pogoda. Gdy przestają ćwierkać, kąpią się w piasku lub siedzą napuszone w gniazdach i na gałązkach, prawdopodobnie będzie padać. A z kolei jeśli w pochmurny dzień ptaki nagle zaczynają śpiewać, zwiastują nadejście pogody słonecznej.

Latające gromadki wróbli są zapowiedzią gorących dni. Lecz kiedy stadami przelatują z miejsca w miejsce, to wkrótce zacznie silnie wiać.

Z kolei przed nadejściem burzy, ptaki, podobnie jak reszta zwierząt, szukają zacisznego schronienia.

Autor: mm//ŁUD / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości