Duże ochłodzenie, mroźne noce. "Przed nami zimny incydent"

[object Object]
Na pogodę w Polsce wpłynie wyż znad Irlandii i niż z północy Rosjitvnmeteo.pl
wideo 2/9

W najbliższych dniach możemy zapomnieć o temperaturze podobnej do tej, której doświadczyliśmy w sobotę. Noc z niedzieli na poniedziałek będzie dość chłodna. Jak zapowiedział prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, kolejne będą jeszcze mroźniejsze.

Nadchodzi spora zmiana w pogodzie. Jak powiedział prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, jeszcze w sobotę w wielu częściach kraju było wyjątkowo ciepło. Z kolei prognozy na kolejne noce mówią o ujemnej temperaturze.

- To jest duże ochłodzenie, zmiana cyrkulacji powietrza z południowej na północną, więc przed nami taki poważny, może nie zimowy incydent, bo już mamy wiosnę, ale zimny incydent - stwierdził Wasilewski.

Ponad 20 stopni różnicy

Zmianę doskonale obrazują mapy z temperaturą na sobotę i poniedziałek.

- W sobotę 18 stopni Celsjusza to była można powiedzieć taka powszechna temperatura. I w centrum, i na południu, zdarzała się w wielu miejscach. Natomiast w poniedziałek rano będzie mróz i to taki solidny, w wielu miejscach to już może być -6 stopni, -4 i tak dalej, a to będzie pierwsza taka zimna noc - mówił.

Jeśli porównywać wartości temperatury z tych dni, w Polsce ochłodzenie sięgnie ponad 20 stopni. Taki skok jest spowodowany działaniem dwóch układów barycznych - wyżu, którego centrum znajduje się u wybrzeży Szkocji i Irlandii oraz niżu na północnym wschodzie kontynentu, na północy Rosji.

- Od tego niżu odchodzi front atmosferyczny, z którego dziś spodziewamy się przelotnych opadów. Najpierw to będą słabe opady deszczu, a potem słabe opady deszczu ze śniegiem - powiedział prezenter.

Maksymalna temperatura w sobotę w Polsce (wetteronline.de)wetteronline.de
Prognozowana temperatura na poniedziałkowy poranektvnmeteo.pl

Popada

Przed frontem, jeszcze w dość ciepłym powietrzu, mogą pojawiać się nieznaczne opady deszczu. Ciepło, które utrzymywało się jeszcze w sobotę, kieruję się teraz w stronę Ukrainy i Rosji. Za nim z powodu wyżu znad wybrzeży Wielkiej Brytanii i niżu znad północy Rosji utworzyła się cyrkulacja północna.

- To znaczy, że znad Morza Norweskiego i Arktyki zaczyna płynąć do nas zimno, i to jest przyczyna tego ochłodzenia, które zapowiadamy od jutra. Więc tak, dzisiaj front atmosferyczny, z przelotnymi opadami deszczu, które na północy mogą zamieniać się w deszcz ze śniegiem i po przejściu tej strefy. Jutro rano pojawi się mróz, a kolejne noce będą jeszcze mroźniejsze - podsumował Wasilewski.

Sytuacja pogodowa w Europietvnmeteo.pl

Całą rozmowę z Tomaszem Wasilewskim zobaczysz tutaj:

Tomasz Wasilewski o pogodzie w Europie
Tomasz Wasilewski o pogodzie w Europietvnmeteo.pl

Autor: kw/aw / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości