Najnowsze

Człowiek z Księżyca wysyła nas na Marsa

Najnowsze

NASABuzz Aldrin w 1969 roku

Księżyc to za mało, ludzie powinni stanąć na Marsie - uważa Buzz Aldrin. Astronauta w swojej najnowszej książce zwraca się do NASA, by zmienić obecną politykę eksploracji kosmosu.

Aldrin w 1963 zdobył tytuł doktora w dziedzinie astronautyki w Massachusetts Institute od Technology (MIT). Pracę dyplomową zadedykował "Tym, którzy będą realizować program kosmiczny; obym był jednym z nich!". Okazało się, że te słowa były prorocze - już w 1969 roku stanął na Księżycu.

"Nie wysyłajcie astronautów NASA na Księżyc. Jest jeszcze tyle innych miejsc!"

Jego najnowsza książka "Mission to Mars: My Vision for Space Exploration" (Misja na Marsa: moja wizja eksploracji kosmosu) przybliża nam jego wizję zdobycia Czerwonej Planety.

Ze względu na gigantyczne koszty, jakie generowały loty w przestrzeń i lądowanie na Księżycu, NASA zaniechała kontynuacji projektu Apollo. Od tego czasu ogranicza się do lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, wysyłanie sond i satelitów na orbitę zarówno naszej planety, jak i sąsiednich. Buzz Aldrin uważa, że NASA powinna znów rozpocząć projekty pozwalające na lądowanie na innych planetach - w tym przypadku na Marsie.

Taki lot byłby też zwieńczeniem jego pracy naukowej. To on jest autorem teorii "Aldrin Mars Cycler" - umożliwiającej stosunkowo krótką podróż na planetę z wykorzystaniem orbit ciał niebieskich do nabrania prędkości. Wyliczona przez niego wersja takiej podróży jest najkrótszym ze znanych do tej pory sposobów na dotarcie do Czerwonej Planety - podróż zajmuje 146 dni.

Mars - przyszły cel podróży?

W oświadczeniu, towarzyszącemu promocji książki napisanej wspólnie z dziennikarzem Leonardem Davidem, Buzz Aldrin wezwał NASA, by zastanowiła się nad jego pomysłami. Autor podkreśla, że nie jest to po prostu biografia. Co prawda cofa nas do chwili, gdy zostaje zwerbowany do NASA, i gdy jako drugi człowiek w historii ludzkości stawia stopę na Srebrnym Globie, tuż za Neilem Armstrongiem. Jest to jednak także krytyka aktualnej polityki kosmicznej, jak i próba określenia rentowności badań Układu Słonecznego pod kątem gospodarczym, politycznym i technologicznym.

Autor: mb/rs / Źródło: Huff Post Science

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości