Najnowsze

Burza Ma-na rozkręca się na Pacyfiku

Najnowsze

Formujący się tajfun na Oceanie Spokojnym

Na Oceanie Spokojnym rozwija się nowy tajfun. Aktualnie znajduje się około 700 kilometrów na północny wschód od wyspy w południowej części archipelagu Marianów, Guam.

Tropikalna burza 08W, nazwana Ma-na zyskuje na sile. Według Japońskich badaczy wzmocni się na tyle, że pod koniec tygodnia stanie się poważnym tajfunem.

We wtorek rano centrum tropikalnej burzy znajdowało się ponad 700 kilometrów na północy wschód od wyspy Guam.

Może stać się potworem

Ma-na jest aktualnie tropikalnym sztormem osiągającym prędkość 65 km/h. Według meteorologów z japońskiego centrum ostrzegania przed tajfunami zwiększy znacząco swiją siłę jeszcze przed weekendem. Swój kulminacyjny moment osiągnie, gdy dotrze na północ Morza Filipińskiego i południowej Japonii.

Przed piątkiem skutki burzy odczuć mogą jedynie mieszkańcy słabo zasiedlonych wysp. Burza może jednak skręcić na północ i uderzyć prosto w stronę południowo-wschodnią.

Mo-na, niechlubne imię

W 2004 roku nad Japonią przeszedł Tajfun o tej samej nazwie. W centrum Tokio wiatr osiągał wtedy w porywach 137 km/h. Najgroźniejsze okazały się jednak padające ulewne deszcze. W ciągu godziny spadło wówczas 69 litrów na metr kwadratowy.

Japońska Agencja Meteorologiczna, formująca się Mo-NaJapońska Agencja Meteorologiczna

Autor: usa//aq / Źródło: accuweather.com

Pozostałe wiadomości