Najnowsze

Najnowsze

"Wyciągajmy wnioski z tej epidemii. Najwyższy czas, by się poważnie zastanowić"

Niemal każdy kontakt z dzikimi zwierzętami czy ich tkankami wiąże się z pewnym ryzykiem transmisji patogenów i rozprzestrzeniania się chorób odzwierzęcych - twierdzi dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Skrajnym przypadkiem może być obecna pandemia COVID-19. - Najwyższy czas, by wprowadzić zmiany, wobec których jesteśmy oporni, a które dotyczą zarówno handlu dzikimi zwierzętami, myślistwa, jak i sposobu produkcji mięsa na świecie - przekonują badacze.

Bomba cyklonowa zagraża Stanom Zjednoczonym

Północno-wschodnim wybrzeżom Stanów Zjednoczonych zagrażają niebezpieczne warunki pogodowe. System niskiego ciśnienia może przekształcić się w tak zwaną bombę cyklonową. Meteorolodzy ostrzegli mieszkańców przed porywistym wiatrem, intensywnymi opadami deszczu i ciężkiego śniegu.

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Turcji

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,5 nawiedziło w sobotę wybrzeże Turcji w rejonie zatoki Antalya na południowym zachodzie kraju - ogłosiło tureckie Obserwatorium Kandilli.

Kontrole policyjne na stokach narciarskich. "Ten sezon jest dość wyjątkowy"

W Szczyrku, Zieleńcu i Zakopanem rusza sezon narciarski. Chętnych na zimowe szaleństwa nie brakuje, jednak w tym roku będą musieli liczyć się z obostrzeniami. Obiekty są patrolowane przez policję, która nie tylko dba o fizyczne bezpieczeństwo gości, ale także sprawdza przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego, związanych z epidemią.

Lodowe rzeźby w litewskim kurorcie

Połączenie mrozu i wody stworzyło zapierające dech w piersiach widoki w litewskim kurorcie Nida. Lodowe rzeźby wydawały się bardzo kruche.

Ekspert: rozpoczęcie szczepień nie będzie gwarancją końca obostrzeń

- Epidemię opanujemy za pomocą szczepień, ale wraz z ich rozpoczęciem nadal należy kontynuować testowanie, śledzenie kontaktów oraz przestrzeganie obostrzeń epidemicznych - uważa prof. Tyll Krüger z Politechniki Wrocławskiej. Jego zdaniem, jeśli kraj wycofa obostrzenia, pojawi się jeszcze jedna fala zakażeń, która może być większa niż wcześniejsze.

WHO: szczepionki nie oznaczają zero COVID-19

Szczepionka jest główną bronią w walce z pandemią COVID-19, ale zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie wyeliminuje całkowicie wirusa. - Przed nami jeszcze długa droga do końca pandemii - powiedział Tedros Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Chiny drugim krajem na świecie z flagą na Księżycu

Zdjęcie chińskiej flagi, wbitej w powierzchnię Księżyca, opublikowała w piątek Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna. Fotografię zrobiła kamera sondy kosmicznej Chang'e-5, zanim opuściła powierzchnię naszego naturalnego satelity.

Pogoda na 5 dni: weekend z epizodem ciepła

W najbliższych dniach napłynie do Polski cieplejsze powietrze, miejscami na termometrach zobaczymy nawet 12 stopni Celsjusza. Nie będzie tak jednak długo, bo z początkiem nowego tygodnia znów zrobi się chłodniej i poprószy śnieg.

"Niezwykle głośny hałas", po nim nocna burza śnieżna i wiele utrudnień

Mieszkańców Edynburga w Szkocji ostatniej nocy obudziły odgłosy, które przypominały - jak opisywali - zawalenie się budynku lub wybuch bomby. W rzeczywistości były to grzmoty połączone z błyskawicami. Tak rozpoczęła się burza śnieżna, która za dnia zakończyła się poważnymi utrudnieniami. Biało zrobiło się także w innych regionach Wielkiej Brytanii.

ESA stworzyła nową mapę nieba. Wkład w misję mieli Polacy

Europejska Agencja Kosmiczna zebrała dane z trzech ostatnich lat misji Gaia i zaktualizowała mapę nieba. Naukowcy podali, że pomiary dla dwóch miliardów gwiazd są teraz o wiele dokładniejsze. W pracach zespołu misji uczestniczą astronomowie z całej Europy - w tym także eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego.