Kończy się pogodowa przeplatanka ze słonecznymi chwilami. Czeka nas ciąg dni wypełnionych chmurami, deszczem i śniegiem. Do tego będzie porywiście wiać.
Naukowcy wciąż badają wpływ pogody na rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2. Ich zdaniem parametry takie, jak temperatura powietrza, wilgotność i prędkość wiatru powinny pomóc w modelowaniu pandemii COVID-19 i długoterminowym planowaniu działań.
- Po dość wilgotnym lecie i opadach śniegu zimą rezerwy wody są znacznie większe niż przed rokiem - ocenił ekohydrolog z Uniwersytetu Łódzkiego profesor Maciej Zalewski. Czy to uchroni nas przed suszą?
Reporter 24 uchwycił na nagraniu wir, który pojawił się na stoku narciarskim w Korbielowie na Śląsku. - Taka "trąba powietrzna" się stworzyła - relacjonował autor.
Jak podkreślił Przemysław Daca, szef Wód Polskich, w Polsce mamy obecnie klasyczne przedwiośnie, które sprawia, że śnieg powoli się topi. Ryzyko powodzi jest niewielkie, ale możliwe są lokalne podtopienia.
Stan środowiska Australii nieustannie ulega pogorszeniu. Gleby są coraz uboższe w składniki odżywcze, co niekorzystnie wpływa na tamtejsze rolnictwo. Z pomocą może przyjść jeden z endemicznych dla tego kraju gatunków zwierząt.
Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego odkryli i szczegółowo zbadali najdalsze poznane do tej pory źródło emisji radiowej. Źródłem tym jest kwazar, czyli jasny obiekt z potężnymi dżetami emitującymi na falach radiowych. Odkrycie ma pomóc zrozumieć początki Wszechświata.
W ciągu nadchodzących dni spodziewajmy się i chmur, i słońca, i opadów. Spadnie deszcz i śnieg, a parasole mogą przydać się także do ochrony przed silnym wiatrem.
Kikutnik pstry uznawany jest za jedną z najrzadszych ropuch na świecie. Dzięki zaangażowaniu i pracy naukowców z Muzeum w Manchesterze w Anglii, płaz po raz pierwszy wykluł się w niewoli.
Archeologom z Meksyku udało się odtworzyć postać Czerwonej Królowej - żony jednego z władców Majów. Kobieta ma na twarzy maskę z malachitu, a na głowie tradycyjny diadem.
Ludzie zniszczyli lub zdegradowali już około dwóch trzecich pierwotnych obszarów lasów tropikalnych na świecie - alarmują naukowcy z organizacji Rainforest Foundation Norway. Kluczowy i naturalny bufor chroniący nas przed zmianami klimatu, jakim są lasy, szybko znika z powierzchni Ziemi.
Kalifornijscy naukowcy potwierdzili, że dym z pożarów może być bardziej szkodliwy dla organizmu ludzkiego niż zanieczyszczenia powietrza z innych źródeł. Ich analiza danych wykazała, że nawet nieznaczny wzrost stężenia pyłu PM2,5 może przyczynić się do zwiększenia liczby chorych na schorzenia układu oddechowego.
Osobników tego gatunku jest mniej niż tysiąc. Mniszka śródziemnomorska to gatunek zagrożony wyginięciem. Naukowcy odkryli kluczowe miejsce lęgowe tych najrzadszych na świecie fok.
W górach Sierra de Gaudarrama, nieopodal hiszpańskiej miejscowości El Baolo, doszło do niecodziennej akcji ratunkowej. Strażacy uratowali tam osła. Potrzebna była interwencja śmigłowca.
W nadchodzącym tygodniu pogoda będzie dynamiczna. Pojawią się mgły, mróz i opady śniegu z deszczem i deszczu. W drugiej części tygodnia niżowe wiry przyniosą wichury. Porywy w górach mogą osiągać nawet do 140 kilometrów na godzinę.
W wielu regionach wieje silny wiatr, jego porywy miejscami przekraczają 70 kilometrów na godzinę. Związane jest to z wpływem dynamicznego wiru niżowego. Co jeszcze przynosi pogoda w Polsce?
Pierwsze cztery żubry trafiły do Puszczy Rominckiej w województwie warmińsko-mazurskim. Zwierzęta sprowadzono tam w ramach akcji mającej na celu ochronę tego gatunku w Polsce.
W najbliższych dniach do Polski będzie płynąć arktyczne zimno z północy. Sprawdź długoterminową prognozę temperatury przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.
Huragany, znane z rejonu Oceanu Atlantyckiego, nikogo nie powinny dziwić. Naukowcy znali też zjawiska tego typu z niskich warstw atmosfery Marsa, Jowisza czy Saturna, ale obce im były huragany kosmiczne. Aż do teraz.
Nagranie z drona pokazuje niesamowite spotkanie małych owieczek z ich matkami na farmie w południowo-wschodniej Turcji. Gdy jagnięta niecierpliwie czekają, wtedy owce spędzają czas na pastwiskach, by nie zabrakło im pokarmu.
Topnienie lodowców w Himalajach niesie ze sobą szereg niebezpieczeństw. Mogą destabilizować podłoże i zwiększać ryzyko zejścia osunięcia ziemi, a także zmieniać bieg potoków górskich i doprowadzać do powodzi. Naukowcy podkreślają, że monitorowanie takich zjawisk jest utrudnione.
Smog w Białymstoku to problem, który nasila się szczególnie w okresie grzewczym. Dziś jakość powietrza w mieście jest świetna. Szczegółowe informacje na temat stanu powietrza w twojej okolicy znajdziesz w serwisie smogowym tvnmeteo.pl
Smog w Olsztynie to problem, który nasila się szczególnie w okresie grzewczym. Dziś jakość powietrza w mieście jest świetna. Szczegółowe informacje na temat stanu powietrza w twojej okolicy znajdziesz w serwisie smogowym tvnmeteo.pl
Smog w Bydgoszczy to problem, który nasila się szczególnie w okresie grzewczym. Dziś jakość powietrza w mieście jest świetna. Szczegółowe informacje na temat stanu powietrza w twojej okolicy znajdziesz w serwisie smogowym tvnmeteo.pl
Smog w Warszawie to problem, który nasila się szczególnie w okresie grzewczym. Dziś jakość powietrza w mieście jest dobra. Szczegółowe informacje na temat stanu powietrza w twojej okolicy znajdziesz w serwisie smogowym tvnmeteo.pl
Smog w Poznaniu to problem, który nasila się szczególnie w okresie grzewczym. Dziś jakość powietrza w mieście jest świetna. Szczegółowe informacje na temat stanu powietrza w twojej okolicy znajdziesz w serwisie smogowym tvnmeteo.pl