Najnowsze

Najnowsze

"Wrotami" przenikania koronawirusa SARS-CoV-2 do mózgu jest nos

COVID-19 nie jest uważany za chorobę wyłącznie układu oddechowego, może wpływać także na układ sercowo-naczyniowy, przewód pokarmowy oraz ośrodkowy układ nerwowy. Zdaniem specjalistów z Niemiec SARS-CoV-2 najprawdopodobniej przedostaje się do mózgu poprzez włókna nerwowe w błonie śluzowej nosa.

Dlaczego grypa bywa śmiertelna? Szwedzcy naukowcy wyjaśniają

Niektóre infekcje grypowe prowadzą do bakteryjnego zapalenia płuc, które co roku zabija wiele osób. Naukowcy z Karolinska Institutet w Szwecji wyjaśniają, czemu tak się dzieje, opisali też mechanizm prowadzący do tak zwanych nadkażeń pneumokokowych płuc. Odkrycie to być może da się przełożyć na sytuację z COVID-19.

WHO opublikowała nowe zalecenia dotyczące maseczek

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w środę zaktualizowała wytyczne dotyczące noszenia maseczek. Osoby mieszkające na obszarach, na których rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2, powinny nosić maski w sklepach, miejscach pracy i szkołach, jeśli nie można zapewnić odpowiedniej wentylacji - przekazali eksperci.

Mroźna noc na Podhalu. W Zakopanem termometry pokazały -12 stopni

Noc z wtorku na środę była mroźna w południowych regionach kraju. Temperatura w Zakopanem spadła do -12 stopni Celsjusza. Jak mówił Andrzej Gąsienica-Józkowy, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z obserwatorium na Kasprowym Wierchu, w prognozach na kolejne dni widać ocieplenie, ale pojawi się wiatr halny.

Swoim kształtem przyciągała wielu. Tajemnicza rzeźba nagle zniknęła

Niejasne są okoliczności, w jakich stanęła, a teraz nie wiadomo, dlaczego nieoczekiwanie jej zabrakło. Niemiecka policja prowadzi dochodzenie w sprawie drewnianej rzeźby o fallicznym kształcie. Usytuowana na jednym ze szczytów w Alpach Bawarskich od kilku lat cieszyła się popularnością wśród turystów. Nagle zniknęła.

Puszcza Amazońska ginie. W ciągu roku zniknął las o powierzchni Jamajki

Wylesianie w brazylijskim lesie deszczowym Amazonii osiągnęło skalę najwyższą od 12 lat. Dzięki zdjęciom satelitarnym stwierdzono, że zniszczony teren zwiększył się o 9,5 procent względem roku poprzedniego. Postępująca deforestacja wywołuje krytykę pod adresem rządu prezydenta Jaira Bolsonaro ze strony ekologów i społeczności międzynarodowej.

O psie, który jeździ taksówką. I pomaga innym zwierzakom

Jeszcze kilka miesięcy temu ten pies żył na ulicy. Pewnego dnia wskoczył do taksówki i jego los się odmienił. Dzisiaj Cano i jego ludzki przyjaciel, taksówkarz Santos Quispe, razem przemierzają ulice boliwijskiego miasta El Alto i pomagają bezpańskim zwierzętom.

"Sezon huraganów pobił wszystkie rekordy"

Zakończył się rekordowy w historii prowadzenia pomiarów sezon huraganów na Atlantyku. Ponieważ zabrakło przewidzianych na ten rok nazw, konieczne było wykorzystanie alfabetu greckiego. Mimo oficjalnego finiszu sezonu nie można wykluczyć, że tych niebezpiecznych zjawisk jeszcze przybędzie.

O połowę mniej wykrytych zakażeń HIV. "To nie znaczy, że zmniejszyła się liczba zakażonych"

- W czasie lockdownu zostały zamknięte punkty konsultacyjno-diagnostyczne, w których są wykonywane anonimowe testy w kierunku HIV. A po ich otwarciu zaobserwowaliśmy mniejszą frekwencję - zwróciła uwagę specjalistka w dziedzinie chorób zakaźnych doktor Maria Jankowska, komentując ogromny spadek liczby wykrytych zakażeń HIV w Polsce względem ubiegłego roku. Według szacunków, rzeczywista liczba może być nawet o 10 tysięcy wyższa.

Za naszą granicą padł jesienny rekord ciepła

Stolica Niemiec pobiła jesienią rekord temperatury. Średnia w okresie od września do listopada była o około dwa stopnie wyższa od długoterminowej wartości porównawczej - przekazała Niemiecka Służba Meteorologiczna.