Najnowsze

Najnowsze

W Tatrach zima. "I to taka fest"

Mroźna pogoda i ubita warstwa śniegu to doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa w Tatrach. Eksperci zalecają jednak, by podczas aktywnego wypoczynku uważać na siebie. Obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Meteoryty z Marsa. Badania nad nimi sugerują, że życie może kwitnąć pod powierzchnią

Pod powierzchnią Czerwonej Planety mogą skrywać się substancje, dzięki którym możliwe jest przetrwanie mikroorganizmów. Naukowcy stwierdzili, że kiedy marsjański materiał wchodzi w reakcję z wodą, mogą tworzyć się warunki chemiczne, sprzyjające życiu mikrobiologicznemu. W niedalekiej przyszłości chcą rozpocząć misję, która miałaby skupiać się tylko na szukaniu życia pod marsjańską glebą.

Bobry odcięły dostęp do internetu. "Dziwaczny rozwój wydarzeń"

Najpierw dokopały się do umieszczonej prawie metr pod ziemią osłony kabla i ją poprzegryzały, później to samo zrobiły z samym światłowodem. Tak bobry pozbawiły internetu około tysiąca mieszkańców kanadyjskiej miejscowości. Taśmę i kabel potraktowały jak patyki i rośliny do budowy swojego schronienia.

Wir pyłowy szalał na cmentarzu

Kolumna pyłu wirowała na cmentarzu w Głogowie (Dolnośląskie). Na nagraniu, które otrzymaliśmy na Kontakt 24 widać, jak wir unosi w powietrze i rozrzuca po okolicy wieńce i znicze, słychać tłuczące się szkło.

"Niemcy są w pułapce zimna"

Przedłużający się chłód daje się we znaki także mieszkańcom Niemiec. - Kwiecień jest chłodniejszy niż marzec i ma więcej dni z przymrozkami na nizinach niż grudzień i listopad razem wzięte – zauważył klimatolog Karsten Brandt. Zdaniem jednego z niemieckich synoptyków mijający miesiąc może się okazać najzimniejszym w historii pomiarów.

"Był duży, szedł przed nami środkiem drogi"

Jadąc w nocy przez Wielkopolskę, pan Bogdan na środku drogi zastał spacerującego rysia. Nagranie, na którym widać, jak zwierzę przechadza się w bliskiej odległości od maski samochodu wysłał na Kontakt 24.

"To nie jest tabliczka chwały, to symbol wstydu"

Naukowcy umieścili symboliczną tabliczkę w miejscu lodowca Ayoloco, który trzy lata temu zniknął z powierzchni meksykańskiej góry. - W najbliższych dekadach przestaną istnieć kolejne lodowce. Nasza tabliczka ma być znakiem, że wiedzieliśmy, co nas czeka. Kolejne pokolenia ocenią, co zrobiliśmy, by temu zapobiec - skomentował glacjolog z Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego w Meksyku.

Pogoda na 5 dni: chłodny koniec kwietnia z opadami

W nadchodzących dniach przelotnie będzie padał deszcz, a nawet deszcz ze śniegiem. Miejscami w najcieplejszej chwili doby termometry pokażą tylko 5 stopni Celsjusza. W drugiej połowie przyszłego tygodnia można jednak liczyć na ocieplenie, lokalnie do 16 stopni Celsjusza.